fb pixel
Vyhledávání

12 dokonale načasovaných fotografií

Zdroj: Foto: Adam Pretty pro NBC News

Legračními cvaky ve správný moment internet přetéká. Tyhle fotky ale nejsou prvoplánově vtipné, spíš nečekaně krásné.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 10.8.2015, 10:00

1. Dva v jednom

Poměrně vzácný úkaz, kdy část nebe za zády fotografa musí být jasná, protože jinak by světlo nemohlo vytvořit duhu, a z pravého boku zároveň přichází bouřka, která do ní šlehla bleskem. I když stejného (nebo ještě divočejšího) efektu se dá docílit též Photoshopem.

2. Mediální bublina

Voda má nejvyšší povrchové napětí ze všech přirozeně se vyskytujících běžných kapalin. Díky tomu se tvoří takovéto bubliny a také mohou po vodní hladině chodit vodoměrky a v rostlinách stoupá voda od kořenů nahoru, čímž nejen ‚popírá‘ zákony gravitace, ale hlavně nám dává obživu.

3. Cvrlikající housenka

Ve skutečnosti jsou to vlhy, nejspíše ty proměnlivé (Merops orientalis), žijící – jak již napovídá latinský název – v Asii. Jejich africké příbuzné se stávají obětí krutého hnízdního parazitismu medozvěstek, jak se můžete podrobněji dočíst ZDE.

4. Velký bratr

Tenhle vír se točí po směru hodinových ručiček, čili by se dalo předpokládat, že fotografie pochází z jižní polokoule. To by se ovšem muselo jednat o masivní vír s průměrem minimálně několik desítek kilometrů. Na malé ‚objekty‘ totiž Coriolisova síla způsobená rotací Země vůbec nepůsobí, jakkoli lidová moudrost praví jinak. Směr otáčení vodního víru v dřezu je dán tím, že žádná výlevka není nikdy ideálně rovná.

5. Dvojitý šach

Kord na sportovní šerm není jenom tenký a pevný kus kovu. Po celé čepeli je veden drát, který končí na špici tzv. aretem. Aret se při zásahu soupeře zamáčkne a pošle signál do přístroje, na který jsou oba hráči napojeni. V tom okamžiku zasvítí dioda (zelená nebo modrá, podle strany hráče), což dá signál rozhodčímu pro zaznamenání bodu.

6. Obdobná situace ve zvířecím světě

Zde jsme se nedopátrali, jaký druh žáby a hada jsou zde do sebe zaklesnuti a proč; víme ale, že se jedná o jeden z osmnácti vítězných snímků soutěže Wildlife Photography 2013.

7. Predátor s klackem

Snímek zachycuje domorodého rybáře jménem Albert ze souostroví Nová Kaledonie v jihozápadním Pacifiku. Mimochodem, víte že slaná voda má vyšší index lomu než sladká, tedy že více opticky ‚ohýbá‘ do ní ponořené předměty? Albert měl asi křivý klacek, protože na fotce se zdá rovný i pod vodou.

8. Průlet z jiné dimenze

Rázová vlna při přechodu z podzvukové do nadzvukové rychlosti je nepřeslechnutelná, ale stejně jako zvuk ji nejde vidět. Občas se však stane, že je přechod bariéry rychlosti zvuku doprovázen i optickým efektem jako zde, kdy došlo ke kondenzaci vodních par do drobných kapének mlhy. Přesný mechanismus vzniku tohoto efektu zůstává zatím nejasný.

9. Návrat do lůna

Opět úkaz způsobený vysokým povrchovým napětím vody, z něhož pramení i její viskozita.

10. Matení obřího nepřítele?

Hejna ptáků vytvářejí na zemi i na nebi náhodné útvary, v nichž lze ale občas (podobně jako třeba i v mracích) vytušit povědomý tvar. Jen čirou náhodou se zde podařilo vyfotit hejno plameňáků ve tvaru plameňáka a ne náhodou se z téhle fotky stal úspěšný internetový mem.

11. Tesla by zatleskal

Telekomunikační kabel mezi dvěma paneláky kdesi v Rusku reaguje jiskřením na zásah masivního přírodního statického výboje.

12. Vážný vztah vážek

Ano, je to tak vážné, že právě dochází k sexu. Tuhle hmyzí kámasútru ovšem provozují vážky a šídla naprosto běžně, bez ní by se úspěšně spářit ani nemohly.

A TADY máte 8 parádních fotek střetu kultur a prsou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články