fb pixel
Vyhledávání

10 nejbarevnějších obrazů Prahy, po kterých by se cizinci utloukli, ale bavit budou i vás

Praha očima českých i zahraničních malířů. Pokaždé jiná, ale vždycky krásná.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 18.6.2018, 08:00

Praha je nádherná, barevná a inspirativní. V očích každého pozorovatele má trochu jiné rysy a charisma, což jí na kráse jen přidává.

1. Oskar Kokoschka

Rakouský malíř prchl do Prahy před nacisty a nechal se jí očarovat. Namaloval tu bezmála dvacet fascinujících krajinných pláten zobrazujících pohledy na Prahu.

Pobyt Oskara Kokoschky v Praze by se sice dal vnímat jako exilový, on sám si ale jako ve vyhnanství rozhodně nepřipadal. Praha pro něj byla múzou – inspirující, osvěžující a motivující – a prožil v ní velmi plodné čtyři roky života. V roce 1938, v době mobilizace, už pro něj začala být česká půda příliš horká. Prchl do Anglie. Po Praze se mu ale stýskalo. Svůj slavný obraz Prahy Nostalgia namaloval až v Londýně – po paměti.

2. Clare Caulfield

Detailistku, umělkyni a grafičku z britského Yorkshiru inspiruje tep světových měst. Do těch se vrací znovu a znovu a pokaždé čerpá jak z pocitů minulých, tak zážitků nových. Její portfolio obsahuje kresby z Paříže, Benátek, New Yorku, Říma, Istanbulu, Sydney a také Prahy. Její originální ruční tisky omezeného nákladu a ručně vyráběné pohlednice jsou vystavovány po celé Británii. Oblíbené jsou mimo jiné proto, že z nich je cítit život, stejně jako z této kresby.

3. Leonid Afremov

Moderní impresionista, původem z Běloruska, který momentálně žije v Izraeli, své olejomalby vytváří pouze pomocí malířské špachtle. Díky tomuto osobitému stylu, barvám, které se vpijí do paměti na první pohled, a atmosférou, kterou jejich pomocí dokáže přenést, je velmi populární. Svá díla prodává většinou přes internet. Vystavuje velmi málo. Praha patří mezi jeho oblíbená témata.

4. Jurij Ševčuk

Další ukrajinský umělec, kterého magická Praha chytla do svých spárů, pochází z Kyjeva, kde vystudoval prestižní architektonickou školu. Jeho největší vášně – malování, architektura, městská panoramata a jazz a historická vozidla jsou hlavními náměty jeho obrazů. Od roku 1993 žije v Praze, která se tak obtiskla do mnoha jeho děl.

5. Anastasia Mak

Ukrajinka Anastasia Mak (Makarenko), která odjela ve 14 letech na výměnný pobyt do USA, kde už zůstala, maluje ve stylu současného expresionismu. Anastasia je posedlá objevováním a zažíváním světa. A Praha ji dostala.

6. Miki de Goodaboom

Prvotní vášní původem francouzské umělkyně byla matematika. „Matematika je nejčistší abstraktní umění,“ říkávala. Studovala sice matematiku a fyziku ve Francii i Německu, ale zároveň chodila na lekce do uměleckých škol v Paříži a Švýcarsku. Ve finále se přestěhovala do Španělska, kde si otevřela malířskou školu i galerii, a exaktní vědy odsunula na druhou kolej.

7. Slava Posudevsky

Ukrajinský umělec se narodil v malé vesničce Žeželliv. Maloval už od dětství. Když ho odveleli na vojnu, brzy si velitelé uvědomili, že jim bude užitečnější se štětcem v ruce. Vytvářel propagandistické umění pro armádu a maloval po stěnách vojenských barů a klubů. Pak se, stejně jako někteří jeho kolegové z tohoto seznamu, vrhl na studium architektury. Skomírající ukrajinská ekonomika ho ale donutila zvednout kotvy. Přestěhoval se do Prahy, kde žije, tvoří a sytí hlad turistů po akvarelech panoramat Prahy. Ta sice nepostrádají prvky realismu, které se v něm zakořenily ve škole a v armádě, ale najdete v nich i tóny abstraktního surrealismu a kubismu.

8. Karel Chaba

Malíř pražských zákoutí a výtvarný samouk zachycoval Prahu specifickou formou. Spíše než o realistický obraz mu šlo o jeho vztah k městu, které miloval. Narodil se v Sedlci-Prčicích. Do Prahy se dostal až jako dvacetiletý. Byla to láska na první pohled. Spisovatel Bohumil Hrabal o něm říkal, že poprvé uviděl Prahu pohledem venkovského chlapce – a ten pohled mu zůstal. Vystavoval u nás i v zahraničí. Jeho snová díla jsou obsažena i ve sbírkách Národní galerie.

9. Maja Wronska

Architektka a ilustrátorka, která absolvovala Technologickou univerzitu ve Varšavě, se kromě architektury, interiérového designu, výroby 3D modelů a vizualizací věnuje také akvarelové kresbě. Modelem jí často stojí Praha.

10. Vladimír Dominčev

Autor tohoto pohledu na pražskou noc se sice narodil v Rusku, kde i studoval, ale po emigraci do České republiky se přeorientoval na malbu. Praha si ho i s jeho štětcem omotala okolo prstu. Je to prostě koketa, které málokdo nepodlehne.

A z jakého místa neotřele vyfotit Prahu a Bratislavu? Dozvíte se ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články