fb pixel
Vyhledávání

61 kérek ledového muže Ötziho

Nová metoda odhalila nová tetování a taky jejich původní účel. Asi to nebyly jen ozdoby.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 29.1.2015, 15:00

Tuhle příhodu asi znáte. Jednoho odpoledne 19. září 1991 scházela dvojice turistů, Erika a Helmut Simonovi (všimněte si, jak genderově korektně je uvádíme), z ledovce v Ötztalerských Alpách, když tu najednou spatřili z ledu vyčuhující lidskou hlavu i s rameny. Učinili tak jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů minulého století, ačkoli si zpočátku mysleli, že jde o nějakého horolezce, kterého zde před nějakou dobou zabila a pohřbila lavina.

profimedia-0015113203 Pět tisíc let staré pozůstatky muže ‚překřtěného‘ na Ötziho podle názvu místních Alp na rakousko-italských hranicích (Foto: Profimedia.cz)Jedna z prvních věcí, které si při bližším pohledu na nalezené tělo všimli, bylo několik tetování. Jde vlastně o historicky nejstarší zdokumentované kérky, které prošly zevrubnou analýzou, a věc se zdála být uzavřena. Teď ale přišel italský vědec Marco Samadelli s novou neinvazivní metodou, kterou sám vymyslel a díky níž se poprvé podařilo zmapovat všechna Ötziho tetování a dokonce objevit i nová, při předchozích zkoumáních ‚přehlédnutá‘.

150127100203-large (Foto: Marco Samadelli)Samadelliho trik spočívá v použití multispektrální kamery, která snímá i pro lidské oko neviditelné ‚světlo‘ a mimo jiné tak dokáže ‚vidět‘ pod povrch. "Každý snímek jsem fotil na sedmkrát, pokaždé na jinou vlnovou délku, což nám umožnilo zachytit a zobrazit různé úrovně – hloubky – kůže, kde se zachytil popel použitý při vyváření těchto tetování. Ultrafialové vlnové délky odhalily svrchní vrstvy, zatímco infračervené se byly schopny dostat do větší hloubky," popsal Samadelli stručně svůj postup pro sciencedaily.com.

Oetzi Tattoos

Snímání různých vlnových délek světla nejen lépe zmapovalo strukturu a hloubku již známých tetování, ale odhalilo v hlubších vrstvách kůže i nová, pro lidské oko neviditelná. Celkem bylo na Ötziho těle napočítáno 61 útvarů vzniklých metodou ‚tetování‘ – většinou se jedná o dvě, tři až čtyři rovnoběžné čáry dlouhé 0,7 až 4 cm plus dva útvary připomínající kříž.

6

Nově pak bylo objeveno několik podobných kérek na Ötziho hrudním koši – dřív nebyly znatelné, protože kůže v téhle oblasti za uplynulých pět tisíc let ztmavla natolik, že s ní původní tetování splynulo. Podle všeho se ale nejedná o ornamentálně rituální záležitost, jak to vnímáme dnes.

Většinu tetování má totiž Ötzi na lýtcích a v křížové části zad, navíc je provedené úplně jiným způsobem – místo jehly vpichující inkoust pod kůži byla Ötziho kůže rozříznuta ostrým nástrojem a do rány byl vpraven popel, zjevně i několikrát za sebou v pozdějších fázích hojení. Na některých místech musela tato tetování působit značnou bolest nejen při pohybu.

Jako nejpravděpodobnější se jeví hypotéza, že se jednalo o určitou formu léčby, podobnou akupunktuře.

Nová doba si ovšem žádá nové postupy – co takhle nějaké děsivé 3D tetování?

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články