"Viděls to, slyšels to, fandíš tomu?" O většině těch filmů jste nikdy neslyšeli. A proto vám dáme pár tipů.
1. Selma
Selma není ženská. Selma je město, do kterého v šedesátých letech pochodovali černoši, protože se jim nelíbilo, že nemají volební právo. Zbytek je historie, kterou natočila černošská režisérka Ava DuVernay. Máme ještě něco dodávat? Mohla by to být první oscarová černošská režisérka, dámy a pánové! Historici sice protestují proti filmovému ztvárnění režiséra Lyndona B. Johnsona, ale zastánci Martina Luthera Kinga si nestěžují. Že tenhle film příliš tlačí na pilu? Možná mu to při rozdávání sošek ublíží, ale nominací jistě pobere hodně. Je totiž politicky korektní až na dřeň.
2. Birdman
Ambiciózní snímek Alejandra G. Inarritu, který se naoko odehrává v jednom jediném záběru a dokonale objímá zákulisní krásu divadelní premiéry na Broadwayi, vyhořelých herců, nervózních debutujících režisérů a prolínání autorského divadla a komerční popkultury. Půlka herců tu hraje sama sebe a baví se u toho, druhá půlka se snaží v jejich stínu vyniknout a je to intelektuální i zábavné zároveň, podle toho, co si z toho chcete odnést. Na Zlatých glóbech film triumfoval, na Oscarech může pohořet. Michael Keaton v hlavní roli ale rozkopal svou škatulku přesvědčivě, takže má slušnou šanci na hlavního hereckého plešouna.
3. Kód Enigmy
Poutavý životopis Alana Turinga, který má dvě základní trumfová esa - je docela zábavný a dá se na něj koukat opakovaně (ověřeno) a v jeho hlavní roli se objevuje Benedict Cumberbatch, ze kterého jsou fanynky i fanoušci úplně paf. Snímek úspěšně balancuje na hraně mezi fakticky uvěřitelným dramatem a poutavým portrétem samotného Turinga. Dokonce je tu i humor! To by ale akademiky mohlo trochu zaskočit, stejně jako Cumberbatch, který je možná až příliš populární, než aby sošku získal. Rozhodně by si ji ale zasloužil.
4. Big Eyes
Ve světě umění rozděluje jméno Keane lidi na dva tábory. Jedni vidí kýč, druzí sběratelský kousek. Obrázky postav s obříma cédéčkovýma očima uchvátily nejen Japonce. Problém je v tom, že po letech vyšlo najevo, že je nekreslil Walter Keane, ale jeho manželka Margaret. Všechno vyvrcholilo obřím soudním sporem, který skončil v podstatě remízou, ale každý s více než dvěma mozkovými závity musí tušit, kde je pravda. A teď o tom Tim Burton natočil film. Amy Adams v hlavní roli už má na kontě Zlatý glóbus, takže má slušně našlápnuto. A nenechte se vyděsit Burtonem, ten film vypadá docela... normálně.
5. Hon na lišku
Určitě jste vždycky chtěli nahlédnout do zákulisí profesionálního wrestlingu. Teď mluvíme o tom olympijském, kterému se u nás říká řecko-římský zápas. Američané v osmdesátých letech tomuhle sportu vládli, ale asi tušíte, že miliony se na něm vydělat nedaly. Bratrům Schultzovým tenkrát nabídl pomocnou ruku miliardářský podivín John Du Pont. A když říkám podivín, myslím to tak, že film podle skutečných událostí vypadá jako ta nejtemnější fincherovka a je tak mrazivý, že byste si do kina měli vzít jeden kabát navíc. Sousloví herecký koncert je klišé, ale když o něm mluvíte v souvislosti s Channingem Tatumem a Stevem Carellem mělo by vás to minimálně navnadit.
6. Whiplash
J. K. Simmons je dobře utajovaným americkým pokladem, ale pokud už jste ho někdy někde viděli, určitě si ho pamatujete. Whiplash je konečně film, který by ho mohl v případě proměněné oscarové nominace ukázat masám. Jako psychopatický dirigent prestižního vysokoškolského orchestru ždíme svoje studenty na hranu fyzického i duševního zdraví. Budete se ho bát, budete ho respektovat, budete mu viset na rtech a hlavně budete úplně zticha, aby náhodou nevykecal díru do hlavy vám. Neuvěřitelný pohled do zákulisí jazzového orchestru, který ve vás probudí lásku k hudbě, a taky předsevzetí, že z vás nikdy nebude bubeník. Na to totiž máte svoje ruce až moc rádi.
7. Nezlomný
Louis Zamperini. Tohle jméno v USA něco znamená. Italský přistěhovalec, olympijský atlet, válečný hrdina. Přežil tolik útrap, že by to vydalo na film! A přesto si na něj počkal dlouhých sedmdesát let a zemřel pouhých pár měsíců před jeho dokončením. Tohle si o Oscara přímo říká, a možná právě proto ho to nedostane. Režírující Angelina Jolie totiž vypráví příliš přepjatě a nedokáže snímek spielbergovsky vyvážit. Celé to tak ve výsledku připomíná spíš televizní film z nabídky stanice Hallmark, kdy přesně víte, co se stane a cítíte, když se z vás režisérka snaží mámit slzičky.
8. Chlapectví
Richard Linklater si zahrál na Helenu Třeštíkovou. Dlouhých dvanáct let se scházel s partou herců a vždycky natočili pár scén, aby zachytili dospívání běžného chlapce a změny, které se dějí v něm i kolem něho. A je to samozřejmě velká věc, protože v Americe Třeštíkovou neznají a tady hrají hollywoodské hvězdy. Na Zlatých glóbech Chlapectví bodovalo. Stejně tak na festivalech, v kinech, prostě všude. Oscarová cestička se tak zdá býti umetená - minimálně co se týče nejvyšší kategorie a nejlepší režie.
9. Teorie všeho
Další britské želízko v ohni, tentokrát životopis Stephena Hawkinga. Timing je dokonalý, protože díky Ice bucket challenge bylo na ALS celý rok hezky vidět. A přeměna Hawkinga ze zdravého mladého muže v nemocí zdecimovaného génia na vozíku je samozřejmě věc, která musí chytit za srdéčko úplně každého. Výkon Eddieho Redmaynea je o to cennější, že jeho kariéra doposud sestávala spíše z průměrných rolí v průměrných filmech, takže není úplně bez šance. Navíc mu drží palce i samotný Hawking, který na filmu působil jako konzultant.
10. Grand Hotel Budapešť
A nakonec je tu Wes Anderson. Jeho filmy jsou tak bizarní, že si Akademie snad ani nemůže dovolit je nenominovat. Přiznala by tím, že je nepochopila. Sem tam je samozřejmě potřeba je ocenit. Ze stejného důvodu.
A
TADY máte 8 rad, jak natočit film, který získá Oscara.