Mapa via mashable.com
1. Poklad „Smutné noci“
Malba: Emanuel Leutze (1845) Kde: Kdesi pod hlavním městem Mexika Koncem června roku 1520 měli už Aztékové dost Hernána Cortéze a jeho bezohledných, nenasytných konkvistadorů. Vyhnali je tedy ze svého hlavního města Tenochtitlánu – na ústupu ovšem Cortéz přikázal svým mužům, aby pobrali tolik zlata, kolik unesou, nacpali si ho pod svá brnění a odnesli do lodí. Byly tu ovšem hned dva problémy – 1) Tenochtitlán byl postaven na několika ostrovech uprostřed širého jezera; 2) zlato je těžké. Aztékové toho využili – shazovali Španěly do vody, z níž se zlatem zatížení konkvistadoři neměli šanci dostat. Byli tam pohřbeni i se svým lupem. Tak byla při událostech zvaných La Noche Triste (Smutná noc) do vody ‚uschována‘ většina Montezumova pokladu. Někde v místech, kde dnes stojí Cuidad de México – tedy na vysušeném dně někdejšího jezera.
2. Poklad z Limy
Foto: coinweek.com Kde: Kokosový ostrov V roce 1820 dostal anglický kapitán William Thompson jednoduchý úkol – vyzvednout v peruánské Limě poklad a dopravit ho nepoškozený do Mexika. Tam se ovšem nikdy nedostal. Předpokládá se, že ho Thompson schoval někde na Kokosovém ostrově, asi pět set kilometrů od pobřeží Kostariky. Lovci pokladů po něm léta až dodnes vytrvale pátrají – dokonce i americký prezident Franklin Delano Roosevelt se o to se svými přáteli v roce 1910 pokusil – neúspěšně. Jelikož byl předtím pořízen soupis tohoto pokladu, dá se dnes odhadnout, že by v něm obsažené zlaté mince a sochy spolu s drahokamy, vykládanými meči a dalšími předměty ze zlata i stříbra měly hodnotu téměř 300 milionů dolarů.
3. Kořist plukovníka Johna Singletona Mosbyho
John Singleton Mosby (1833 – 1916), za Občanské války plukovník ve službách Konfederace, později vyslanec USA v Hongkongu. Mimo jiné byl přítelem rodičů budoucího generála Pattona, s nímž si hrál na válku. (Foto: Profimedia.cz) Kde: Někde u města Haymarket v americké Virginii 9. března 1863 podnikl plukovník Konfederace John Singleton Mosby zvaný "šedý duch" se svými "partyzánskými jezdci" riskantní útok na vojenské síly Unie u města Fairfax. Jeho jednotky nejenže zajali 42 unijních vojáků, včetně důstojníků i nejvyššího velitele, ale navíc vyplenili ubikace generála Edwina Stoughtona. Tam Mosby našel velké množství cenností patřících původně mnoha virginským rodinám, které při bojích ‚nashromáždil‘ unijní generál a jeho vojáci. Při ústupu z místa ale Mosbyho kavalerie narazila západně od města Haymarket na obrovský kontingent unijních jednotek. Ještě než došlo k bitvě, předal Mosby poklad svému nejspolehlivějšímu pobočníkovi a nařídil mu jej zakopat, aby se k němu unijní vojáci nedostali. Zakopal ho dobře – k pokladu se totiž dodnes nedostal vůbec nikdo.
4. Ztracený náklad z lodi Nuestra Señora de Atocha
Tenhle 101,6 cm dlouhý zlatý řetěz s přívěšky s náboženskými motivy našel 23. března 2011 potápěč a hledač pokladů Bill Burt. Jeho cena se odhaduje na čtvrt milionu dolarů. (Foto: Profimedia.cz) Kde: Na mořském dně u souostroví Florida Keys V tomhle případě byla již část pokladu nalezena, ale další – sice jen menší, ale pořád dost velká a cenná – ještě čeká na své objevení. Španělská galeona Nuestra Señora de Atocha (tedy Naše paní z Atochy) se 6. září 1622 dostala při své cestě zpátky do Španělska poblíž Florida Keys do hurikánu. Narazila do mělkých korálových útesů, během pár minut byla zcela zaplavena vodou a potopila se i s celou posádkou do hloubky minimálně 16 metrů. Větší část pokladu byla nalezena v červenci 1985 americkým ‚lovcem pokladů‘ Melem Fisherem. Pátral po něm přes šestnáct let a utratil přitom miliony dolarů – svých i sponzorů. Nakonec ale našel a vyzvedl větší část pokladu v hodnotě kolem půl miliardy dolarů. Dnes vlastní společnost zaměstnávající potápěče, kteří z místa čas od času vyloví další předměty – podle tehdejšího lodního soupisu zatím stále nebylo nalezeno 17 tun stříbrných prutů, 128 tisíc zlatých mincí, 27 kg smaragdů a 35 beden ‚kostelního‘ zlata.
5. Poklad na dně jezera Guatavia
Jezero, které dalo základ pověstem o Eldorádu (Foto: Yuri Romero via commons.wikimedia.org) Kde: Jezero Guatavita, Kolumbie Když nějaké zlato skončí na dně pod vodou, jedná se většinou o důsledek nehody. Indiáni žijící na dnešním území Kolumbie ho tam ale dopravovali záměrně. Jejich kněží se pokrývali zlatým práškem a házeli do vod jezera Guatavita kusy zlata jako oběť vodním bohům – aspoň tak praví pověst. Vedle mnoha jiných po něm pátral na začátku 19. století pruský učenec Alexander von Humboldt, který tvrdil, že na jeho dně musí být ‚uloženo‘ na půl milionu nejrůznějších zlatých předmětů. Naposledy byl učiněn významnější pokus o propátrání dna v roce 1912, ale našlo se jen pár zlatých kousků, jejichž hodnota ani nepokryla náklady na odvodnění jezera. Dnes je tu jakékoli pátrání po zlatě zakázáno přímo kolumbijskou vládou.
6. Ztracené zlato Konfederace
Kde: poblíž Washingtonu v americkém státu Georgia Konfederace se v polovině roku 1865 začala rozpadat. Jih se připravoval na kapitulaci a jeho vláda přemýšlela, jak naložit se zbytkem svého ‚státního pokladu‘. Likvidace tehdejších konfederačních bank má dlouhou historii, ale existuje prý velké množství zlata ukryté a pohřbené někde poblíž současného hlavního města USA. Jeho tehdejší hodnota byla 140 tisíc dolarů (což je na dnešní peníze několikanásobně více).
7. Evropské poklady ukradené nacisty
27. července 1959 bylo ve stometrové hloubce pomocí kamery objeveno 13 beden s padělanými anglickými librovkami, které Hitler nechal vyrábět v koncentračním táboře Sachsenhausen (Foto: Profimedia.cz) Kde: Dno jezera Toplitz, Rakousko Při svém tažení Evropou koncem 30. a ve 40. letech zabírali nacisté nejen cizí území, ale hlavně majetky. Zejména jim šlo o cennosti. A právě ty, včetně částí dodnes nenalezené Jantarové komnaty, měli v dobách, kdy se k nim válečné štěstí začalo obracet zády, ukrýt právě do tohoto malebného a nesnadno přístupného horského jezera mezi štíty hor.
Pátrání po ‚nacistických pokladech‘ bylo nakonec zakázáno – poté, co tu při nelegálním potápění došlo k utonutí jednoho z hledačů.
Prokazatelně zde měli Němci za války ‚námořní‘ základnu, kde zkoušeli například torpéda a výbušniny, po nichž tam dodnes zůstávají díry i nevybuchlá munice. Prokazatelně sem ukryli také velké množství padělaných librových bankovek, které pak na konci padesátých let vylovili potápěči. Naposledy rakouská vláda povolila pátrání v roce 2000, ale po třech týdnech usilovného hledání se podařilo vyzvednout pouze bednu plnou víček od piva – pravděpodobně důsledek něčího kanadského žertu. Tvrdí se ovšem, že dno jezera je pokryto dřevěnými kládami, pod které se zatím nepodařilo nikomu proniknout.
A zůstáváme u podobného tématu – zde máte 11 nejhezčích lodních vraků z celého světa a k nim jejich pohnuté příběhy.