Přinášíme vám jejich stručnou, ale zajímavou historii a původ, a pokud to bylo možné zjistit, i jejich tvůrce nebo vzory.
1. Sladký černoch
Autorem loga čokoládové tyčinky s příchutí kávy Kofila je avantgardní výtvarník Zdeněk Rykr (1900-1940), jedna z nejzajímavějších postav českého meziválečného umění. Charakteristickou figurku mouřenína rozkošnicky čichajícího k šálku vonící kávy navrhl Rykr pro Orion už v roce 1923. Od té doby obal zůstal nezměněn, což je unikát.
2. Plesnivý král
Hermelín se začal vyrábět v Přibyslavi v půlce minulého století. Protože francouzský Camembert (z roku 1791) chrání patent, dostala jeho česká varianta jméno podle typické bílé plísně, připomínající královský hermelínový plášť. Obrázek muže v kožichu z lasice hranostaje na obalu je stylizovanou podobou pohádkového krále. Konkrétní předobraz buď nemá, nebo nám to výrobce tají.
3. Kráčející pán
John Walker začal skotské whisky míchat dohromady už v roce 1820, kdy po otci převzal obchod s alkoholem v Kilmarnocku u Glasgow. Bylo mu jen patnáct a mícháním se prý snažil vytvořit standardizovaný produkt, který by jeho zákazníkům chutnal víc než jednosladové whisky na trhu. Rázující pán s hůlčičkou se ale v logu firmy objevil až roku 1909. Vymyslel ho Tom Browne, prý v restauraci, kde kráčejícího pána nakreslil na jídelní lístek. Jméno zakladatele firmy k tomu svádělo a buďme rádi, že se John nejmenoval jinak. Třeba Sleeper, Killer nebo Fucker. I když to poslední by byl dnes jistě komerční hit!
4. Pan Cibich
Victor Cibich byl přednostou železniční stanice Velké Březno na Ústecku. V roce 1906 prodal svou tvář místnímu pivovaru, prý za doživotní rentu třiceti piv týdně. Reprezentovala ho až do příchodu nacistů, kteří Cibicha nahradili árijským blonďákem. Komunistům se zase nelíbila Cibichova údajná podobnost s Leninem, takže se přednosta na etikety vrátil až po listopadu 1989.
5. Kuřecí boss
Harland Sanders se narodil v roce 1890 v Henryville, malém městě ve státě Indiana. V šesti letech mu zemřel otec, takže se musel naučit vařit. Když vyrostl, otevřel si benzinku a jako bonus zákazníkům pekl kuřata. Byla tak dobrá, že jich brzy prodal víc než benzinu. Guvernérovi státu Kentucky Rubbymu Laffoonovi chutnala tolik, že v roce 1935 udělil Sandersovi titul ‚plukovník Kentucky‘. Firmu, jejíž tváří se stal, prodal v roce 1964 za milion dolarů.
6. Josef Benda
Původní sklepmistr je asi nejznámějším vínem společnosti České vinařské závody, a. s. Na etiketě je někdejší sklepmistr Josef Benda ze závodu v pražských Nuslích (ne tedy Rakušan Josef Fritzl!). Původního sklepmistra si můžete koupit v bílé, červené a rosé variantě. Počátek výroby tohoto polosladkého vína na našem trhu sahá do roku 1965.
A co plukovníkova kuřata, kozel, pes nebo myslivec? Čtěte dále...