1. Sequel
Tohle je to normální pokračování, co znáte ještě z dob normalizace. Ostatně česká kinematografie dodnes od Hollywoodu opsala jenom ta pokračování. Nebo si snad vzpomenete na cokoliv jiného? Nic se neodehrává před původním filmem, nic se neremakuje, prostě se jen občas nostalgicky ohlédneme a natočíme něco „po 25 letech“. Pro Američany je to ale už trochu ohraná polívčička a proto vymysleli další kategorie. (cokoliv s číslovkou a vlastně i bez ní – třeba Temný rytíř)
2. Prequel
Tzv. hezky česky předkračování, tj. film, který se odehrává před tím, na nějž navazuje. Hrdinové jsou mladší, větší zelenáči, což znamená, že s nimi můžete prvně prožít některé jejich zásadní okamžiky. Případně děj rozvíjí nějakou zásadní událost, o kterou se v původním filmu postavy otřely jednou větou. (X-Men: První třída)
3. Interquel
Teď máte určitě pocit, že si to cucáme z prstu, ale tohle fakt existuje. Např. čtvrté a páté Rychle a zběsile se odehrává po prvním, ale před třetím. Zamotané? Nebojte, půlku diváků by nikdy nenapadlo, že by na to měli koukat na přeskáčku.
4. Remake
Tohle dneska v Hollywoodu nejvíc letí. Vezmete původní film a natočíte ho po letech znovu. Nebo vezmete evropskou předlohu, kterou vidělo na festivalech pět a půl lidí a natočíte ji s hvězdami za velké prachy, načež vám tleskají, jak jste originální. Remake se vyznačuje především tím, že opisuje od původního filmu důkladně a nesnaží se přicházet s ničím převratně novým. (Jacksonův King Kong, Muži, kteří nenávidí ženy od Finchera)
5. Reimaginace
Reimaginace je remakem, který si bere to nejlepší z původní verze, ale sám si vymýšlí nové věci a dochází k jiným závěrům. Občas to vyjde, občas je to prostě jen poplivání originálu. (Zrození planety opic)
6. Restart
Občas vám série zabloudí do slepé uličky a musíte začít od nuly. Přeobsadíte herce, vezmete jiného režiséra, ale vyprávíte v zásadě úplně stejný příběh, protože vám to okolnosti (třeba v případě adaptace komiksu) vlastně nedovolí. Diváci, kteří pamatují obě verze jsou z toho často dost na větvi, ale stejně vždycky přijdou znovu. (Neuvěřitelný Hulk, Batman začíná, Casino Royale)
7. Retcon
Pokračování, které se rozhodne ignorovat některé z předešlých dílů, protože se mu prostě nehodí do krámu některé události. Nebo v zásadě jen fakt, že předchozí film fanoušci považovali za mizerný a nový režisér si chce nahnat sympatie tím, že ho bude okázale ignorovat. (Superman se vrací, X-Men: Budoucí minulost)
8. Crossover
Výjimečná situace, při které většina filmových geeků dostává orgasmus. Dvě ikony stříbrného plátna se scházejí, aby si daly pořádně přes držku. Mluvíme o postavách, nikoliv o sebrance známých herců (tj. třeba Postradatelní). V minulosti už to takhle udělali hororové ikony Jason Voorhees a Freddy Krueger (Freddy vs. Jason) nebo vetřelec s predátorem (Alien vs. Predator), teď se prý chystají i Postradatelní v hororovém hávu, kde spolu budou v jednom týmu makat Frankensteinovo monstrum, mumie nebo Drákula. Avengers jsou svým způsobem taktéž crossoverem (víc postav z různých filmů pohromadě).
9. Spin-off
Občas je vedlejší postava předchozího filmu tak výrazná, že dostane tzv. vlastní pokračování, kde se stává postavou hlavní. Většinou tahle sázka na divácké sympatie komerčně úplně nedopadne, ale přesto tenhle žánr není mrtvý. (Kocour v botách, Maršálové)