Starosta městečka prohlásil, že veškeré náklady na zastávky pocházely ze soukromých zdrojů, ale Rakousko se v celé akci angažuje mediálně. Jako země s nejobletovanější architekturou v Evropě chce prý podobnými eventy podpořit mezinárodní brainstorming. Sami posuďte, jestli byste v následujících skvostech chtěli čekat na autobus.
1. Sou Fujimoto (Japonsko)
Prales sloupků a totální výhled do prostoru. A taky absolutní klendra šest měsíců v roce, dodáváme my. To je tak, když necháte v 600 metrech nad mořem designovat někoho, kdo tam nikdy nebyl v zimě.
2. Smiljan Radic (Chile)
Městsky chladná kostka ze skla v typické rakouské vesničce. Inovativní. Ta věc, co trčí na stranu je buď ptačí budka nebo radar, schválně hádejte.
3. Ensamble Studio (Španělsko)
Architekti se inspirovali skládáním dřeva do hald při sušení na místních pilách. Pak už jen prknům dali „tvar zastávky". Trochu líné, ale vypadá to hezky a dobře to zapadá do okolí.
4. Architekten de Vylder Vinck Taillieu (Belgie)
Na střeše tohohle monstra se rozhodně sníh držet nebude, ale lidé uvnitř se musí krčit a jakmile bude větrno, poslouží otevřená struktura jako zesilovač vzdušných proudů.
5. RintalaEggertson (Norsko)
Hezké, ale co když budu v prvním patře, když autobus přijede? Bez okna (výhled je na druhou stranu, patro je zrcadlovým opakem přízemí) sice uvidím šumící les, ale MHD mi prostě ujede.
6. Amateur Architecture Studio (Čína)
Naše poznámka o průvanu u bodu 4 platí i tady. S tím, že moc nechápeme, co má zastávka představovat. Skoro to vypadá, že je skládací a ta podpěra působí dost chatrně.
7. Alexander Brodsky (Rusko)
Rus zvyklý na tuhé zimy opatřil bočnice průhledným sklem a patro udělal na způsob mysliveckého posedu. Takhle to má vypadat. Při čekání na autobus můžete střílet nicnetušící srnky.