1. Na velbloudu Rádžastánem
Jak si vyrobit pořádnou žízeň na ledové indické pivo? Vyrazte na velbloudím hřbetě do kamenité pouště Thár, pokrývající jižní část indického státu Rádžastán. Ve městě Džajsalmér jsou malé cestovky, které vám na klíč zařídí velbloudí trek za pouštními kmeny (cca 600 Kč/den). Z Dillí tam snadno dojedete vlakem a autobusem.
2. Honba za tornády
Kromě občasných záplav je počasí u nás nudnější než v USA. Jeďte tam proto hledat tak hnusné počasí, že by o něm vaše babička vyprávěla celé týdny. Společnost, která tyhle výlety pořádá, využívá při stopování tornád družice. Více se dočtete na www.f5tornadosafaris.com , šestidenní cesta asi za 30 000 Kč.
3. Lov na medvědy
V Česku nesmíte vyrazit do přírody a jen tak střílet zvířata. Na Aljašce si můžete vystopovat grizzlyho, střelit ho do hrudi, uříznout mu hlavu, nechat si ji vypreparovat a pověsit nad pohovku v obýváku. Pokud máte rád krev, jste hodně bohatý a tak trochu nimrod, je pro vás tenhle výlet přesně to pravé. Více na www.alaskabiggamehunting.com.
4. Smažení pavouci
Za vlády Rudých Khmerů pomohli Kambodžanům přežít hladomor také pavouci. Zachutnali jim. ,Kambodžský kaviár' je nejlepší čerstvě usmažený, ještě horký, jen s trochou soli a pepře. Centrem této bizarní lahůdky je městečko Skuon asi tři hodiny jízdy od letiště v Siem Reap. Smažené pavouky tu mají v každé restauraci. Plný talíř přijde asi na 25 Kč.
5. Stíhačkou nad Moskvou
Vzpomínáte, jak jste se kdysi vyptával táty, kde končí nebe a začíná vesmír? Teď tam můžete zaletět v ruské stíhačce MiG-25. Dosáhne výšky až 27 km - skoro třikrát víc než Boeing 747. Více se dočtete na www.incredible-adventures.com. Šestidenní pobyt na letecké základně nedaleko Moskvy stojí kolem 50 000 Kč včetně výletu stíhačkou.
6. Hypnóza v Tchaj-peji
Maminka vám radila, abyste se naučil něco, co se vám bude v životě opravdu hodit. Poslechněte ji a staňte se mužem, jemuž žádná žena nikdy nic neodmítne - a navíc si to ráno nebude pamatovat. Kursy hypnózy probíhají na Tchaj-wanu. Více se dočtete na www.briandavidphillips.com. Kurs v délce třiceti hodin stojí cca 18 000 Kč.
14. Stíhačkou z 2. světové
Chcete si zkusit, jak se létalo před půl stoletím? Na Floridě se můžete proletět stíhačkou T-6 Texan z roku 1944. Lopingy jsou děsivé, už když v ní sedíte jako pasažér. Když ji ale taky pilotujete, pak teprve poznáte, co to je adrenalin. Půlhodinový let stojí cca 8000 Kč, více na www.warbirdadventures.com.
8. Maraton na Sahaře
Písečný maraton je test odolnosti, jehož smyslem je oddělit opravdu silné od těch, kteří jsou dost silní na to se téhle šílenosti vůbec účastnit. Vzdálenost odpovídá 5,5násobku regulérního maratonu, teplota často dosahuje 50 °C a pětina trasy vede písečnými dunami. Zásoby na celou dobu si navíc musíte pořád táhnout v batohu na zádech. Více na www.saharamarathon.co.uk (náklady dosahují cca 100 000 Kč).
9. Za lemury na Madagaskar
Nežijí nikde jinde na světě než právě tady a můžete jich tu potkat asi třicet druhů. Pokud budete mít štěstí, mohou vás proslavit (poslední nový druh byl objeven teprve v roce 1987 a způsobil světovou senzaci). Hlavním důvodem k výpravě za lemury na Madagaskar je ale fakt, že do svého teritoria nepustí jiné lemury. Úplně jako my v hospodě.
10. Pohrajte si s bagry
Taky jste si ve školce hráli s plechovými sklápěčkami, jeřáby, rypadly, traktory a bagry? V britském industriálním zábavním parku se s nimi můžete porýpat v zemi doopravdy. Instruktor vám nasadí helmu a ukáže, kde co mačkat. Vyvrcholením jsou zápasy dvou bagrů. Více na www.diggerland.com, vstupné stojí asi 600 Kč.
11. Modrá laguna
V islandské vesnici Grindavík dostali geniální nápad. Proč vypouštět do moře bez užitku horkou vodu z geotermálního vrtu, který pohání místní elektrárnu? Na lávovém poli tak vznikl obrovský přírodní bazén, kde se můžete slastně rozvalovat v lázni o teplotě 38-42 °C. INFO: Modrou lagunu najdete nedaleko letiště v Keflavíku, detaily jsou na www.bluelagoon.com.
12. Kohoutí zápasy
Na Filipínách ještě nejsou zakázány ocelové bodce, které mají kohouti na nohou. Střetnutí proto často končí rozsekáním jednoho z ptáků na krvavou fašírku. Filipínci jsou touhle drsnou zábavou úplně posedlí. Kolem kohoutích zápasů se točí sázky, kterými se prý dá zázračně zbohatnout.
13. Festival býčích koulí
Horské ústřice - tímhle krycím názvem označují obyvatelé americké Montany smažené býčí koule (pardon ,,žlázy'). Ve městě Clinton se každý rok na podzim sejde 15 000 pojídačů téhle vyhlášené lahůdky. Přijeďte ochutnat! Více na www.testyfesty.com, vstupné je 10 USD, za smaženou lahůdku zaplatíte extra.