Když na přelomu března a dubna 2016 navštívil čínský prezident Si Ťin-pching naši republiku, byly v Praze po trase, kudy měla projíždět jeho kolona rozvěšeny čínské vlajky (většinou na veřejném osvětlení, na místě pro vánoční ozdoby). Již tenkrát mohl každý, kdo pochyboval vidět, co to znamená střet demokracie a komunismu. Dokument Víta Klusáka Krtek a Lao-C´ ukazuje, kterak militantní Číňané útočí na protestující s tibetskou vlajkou. Byli jsme svědky kuriózních situací, kdy se Čech s tibetskou vlajkou chtěl dostat do popředí, ale ihned se před něj postavili dva Číňané držící obrovskou vlajku své milované země. Když se jim pak „Tibeťák“ snažil utéct a vystavit vlajku jinde, došlo ke kuriózní situaci, kdy jej dva čínští vlajkonoši doslova naháněli, aby jej mohli cenzurovat „teď a tady“. Dokument také ukazuje, jak moc jsou propojené čínské brandy, například výrobci mobilů s čínskou vládou. Většina čínských protestujících vám v běžném životě prodá telefon nebo poradí s jeho koupí, protože pracují právě v těchto (většinou pražských) obchodech. Byla to tedy pouhá ukázka toho, co nás může čekat, pokud bratrskou spolupráci se zemí, která nám prodala respirátory, jež od nás dostala jako dar, navážeme. V následujících odstavcích se podíváme na bizarnosti, které z Číny dělají nejnebezpečnější technologickou totalitu světa.
Čínský kreditový systém
Tedy přesněji systém sociálního kreditu. Celý nápad má kořeny v devadesátých letech, kdy se vláda pokoušela vytvořit systém osobního finančního kreditu, který by poté rozhodoval, jestli dostanete půjčku, kreditní kartu, nebo vám vůbec umožní si založit účet. V roce 2007 se tento nápad objevil znovu, ale měl být daleko rozsáhlejší. Systém sociálního kreditu se oficiálně uvádí do praxe dekretem z června 2014. A co to vlastně je? Pojďme se nejdřív podívat, jak jej popisuje sama vláda. Systém má upevňovat hodnoty občanství a morálku. V hodnocení jednotlivce budou brány v potaz hlavně 4 oblasti jeho života: „poctivost ve vládních záležitostech“, „obchodní upřímnost“, „společenská upřímnost“ a „důvěryhodnost soudů“. Co to však znamená pro obyčejného Číňana v praxi? Začínáte na výchozích 1000 bodech, ty se vám podle vašeho chování buď snižují, nebo zvyšují. Děláte dopravní přestupky, jezdíte na červenou? Body dolů. Odmítáte vojenskou službu, sdílíte články, které čínská vláda označila za fake news? Body dolů. V Číně vám strhnout sociální kredit například i tehdy, když se zjistí, že vaše negativní recenze restaurace byla lživá, nebo měla urážející charakter. Samozřejmé sem patří kritika vlády nebo strany. Pokud nechcete přijít o body, neměli byste se stýkat s lidmi s nízkým hodnocením, to dá rozum. Body vám budou odebrány i v případě, že si objednáváte (pro čínskou vládu) velké množství videoher. V takovém případě je občanovi zpomalen také internet. Nízký sociální kredit vás omezuje v nákupu, nemůžete do všech restaurací, nebo cestovat letadlem či taxíky. Pokud se váš kredit dostane pod 1000 bodů, jste prakticky společensky vyloučen. Ale nezoufejte! Vše se dá napravit, kredit se dá podobně jako odpustky koupit. Jednoduše zajdete do místního komunitního centra a darujete peníze na charitu. Zajímavé je, že když o tomto fenoménu natáčel dokument publicistický kanál Vice a jeho redaktoři se ptali, na jakou charitu konkrétně peníze jdou, nikdo ze zainteresovaných zaměstnanců centra nedovedl odpovědět. V Číně je také zakázán Medvídek Pú, jelikož kritici vlády udělali meme, na kterém jej přirovnali k prezidentu Si. Toto meme bylo masově sdíleno a ihned se objevila další, vše nakonec vedlo k zákazu. Je třeba říct, že tento systém je zaveden zatím jen v některých provinciích, vláda se však chystá k postupnému rozšíření systému na celý stát. V některých provinciích systém není zcela digitalizovaný – znamená to, že kamery a hi-tech sledovací zařízení jsou nahrazeny ochotnými důchodci, kteří si zapisují vše do svých notesů. Ty poté odevzdávají pracovníkům, kteří dle informací následně upravují v digitálním systému kredit toho kterého člověka.
Vězni hrající World of Warcraft
Jistě jste slyšeli o perzekuci Ujgurů a převýchovných táborech. Vězni jsou zde kromě manuální práce využíváni i jinak. V roce 2011 bylo asi 100 000 vězňů nuceno těžit zlato ve hře World of Warcraft. Směny jsou většinou 12hodinové. Jelikož je však údaj starý 11 let, je velice pravděpodobné, že vězňů těžících zlato ve WoW pro čínskou komunistickou stranu bude daleko více.
ZDROJE:
forbes.com, wowfan.cz, wikipedie, Kovy, VICE news
Český žurnál – Krtek a Lao´C (2016, dokument)