Kryptoanarchisté versus úředníci
Úřednický aparát vedení Městské části Prahy 7 dostal od projektu Paralelní Polis nekompromisní vzkaz. Důvodem byl zákaz instalace banneru 7. ročníku krypto/anarcho kongresu, který státní úředníci považují za esteticky nevhodný pro širokou veřejnost. „Pokud státní úředník rozhoduje o o tom, co je a není esteticky vhodné pro širokou veřejnost, dotýká se principů, které jsou vlastní totalitářským systémům, a tomu se už z podstaty naší existence musíme vzepřít,“ popisují členové politicko-společenského konceptu Paralelní Polis na webu Polibtenamprdel.lol, kde zároveň vysvětlují kritiku státu, který nesmí zasahovat do suverenity a formě projevu.
„Věřím, že by Magor Jirous měl z tohodle počinu plezír jako já!“ napsal na svém Facebooku jeden z členů Paralelní Polis Roman Týc. Po zveřejnění fotografie na FB se prý na místě vyvěšení nového plakátu objevila i Policie ČR, která přijela na základě oznámení od neznámého stěžovatele. A jelikož ho nenašli, tak zase odjeli.
Na stránkách Polibtenamprdel.lol je navíc k dispozici původní verze plakátu, který Praha 7 nepovolila. V podstatě se jedná o černobílý plakát, který připomíná vizuál tatérského studia nebo metalového koncertu. Pro redakci Echo24 řekl mluvčí radnice Martin Vokuš, že zákaz souvisí s dlouhodobým bojem proti velkoformátovým reklamním plachtám v Praze, a úřeníci neřešili estetickou ani obsahovou stránku plakátu. V Praze se úředníci již nějakou dobu „perou“ s majiteli nemovitosti kvůli odstraňování reklamních plachet, jak dokazuje kauza s bannerem firmy Samsung na Nuselském mostě nebo s plachtou, na které byla vyobrazena Milada Horáková.
Nicméně aféra v podobě reakce Paralelního Polisu na úřednickou cenzuru dokázala vytvořit říjnovému kongresu o kryptoměnách Hackers Congress poměrně slušnou reklamu. O události se píše na sociálních sítích i v médiích, ale ne všichni vědí, komu je směřován „ostrý vzkaz“ na budově Paralelní Polis. Po zadání #HCPP20 na Twitteru se toho moc nedozvíte, nicméně vzkaz „Polibte nám prdel“ žije na sociálních sítích svým vlastním životem. Lidé si totiž například myslí, že se jedná o vzkaz vládě, která jim přikazuje roušky. Zkrátka každý si v tom najde to svoje.
Možná by přece jen bylo lepší, kdyby v tomto případě úředníci nezasahovali, protože původní vizuál s černobílým hadem v trojúhelníku, který znázorňoval logo anarchistů, byl přece jen ve veřejném prostoru decentnější než vzkaz „Polibte nám prdel“.