fb pixel
Vyhledávání

Ničivější než peklo v Bejrútu: Halifaxský výbuch v roce 1917 zničil vše v okruhu dvou kilometrů

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Úterní výbuch v Bejrútu má na svědomí přes 100 mrtvých a přes 4 tisíce zraněných, přičemž někteří lidé jsou v kritickém stavu. Tlaková vlna, která byla způsobena výbuchem skladu se stovkami tun dusičnanu, působila až do neuvěřitelných 25 kilometrů. Před 103 lety se však v Kanadě odehrála ještě ničivější nejaderná exploze, během které zemřely 2 tisíce lidí. Tato událost je známá jako Halifaxský výbuch.

Martin Miko
Martin Miko 5.8.2020, 11:22

Nejničivější nejaderný výbuch v historii

Celý svět zasáhla zpráva o obrovské explozi, která otřásla hlavním městem Libanonu. Podle informací agentury AFP s odkazem na Červený kříž počet obětí přesahuje 100 a na místě je navíc přes 4000 zraněných, přičemž někteří z nich jsou ve vážném stavu. Stovky tun dusičnanu, které byly uložené v přístavním skladu, způsobily katastrofu neuvěřitelných rozměrů. Příčinou výbuchu byl požár, jak informovala agentura NNA. Česko se rozhodlo do Bejrútu vyslat pomoc v podobě speciálního hasičského týmu USAR, který je vycvičení k vyprošťování osob, které jsou zavalné v troskách. Tuto informaci oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na svém twitterovém účtu. „Podle informací GŘ @hasici_cr Libanon přijal naši nabídku na vyslání USAR týmu v počtu 37 osob. Předpokládaný odlet je dnes v 16:00,“ oznámil Hamáček.

Nicméně historikové vzpomínají na mnohem děsivější nejadernou explozi, která se odehrála v roce 1917. Konkrétně máme na mysli Halifaxský výbuch z roku 1917, který je považován za největší explozi v historii lidstva. Došlo k ní v kanadském přístavu Halifax z důvodu srážky norské lodi Imo s francouzskou nákladní lodí Mont Blanc, která byla naložená 2400 tunami výbušnin všeho druhu. Mont Blanc tehdy vezla 223 tun benzenu, 56 tun střelné bavlny, 1602 tun tekuté kyseliny pikrové, 544 tun suché kyseliny pikrové a 227 tun TNT, což je nepředstavitelné množství munice. Když se obě lodě srazily, došlo na Mont Blancu k požáru, který trval pár desítek minut. Pak došlo k výbuchu o velikosti malé atomové bomby.

V součtu se jednalo o výbuch zhruba 2500 tun výbušnin a trhavin, což ihned po výbuchu zabilo přes 2000 lidí a další tisíce zranilo. Na následky zranění nebo popálení následně zemřela další zhruba tisícovka lidí z města Halifax a okolí. Výbuch byl bohužel tak ničivý, že zahubil všechno živé okolo, takže se mnoho dopadů a následků zjišťovalo až při opravách a úklidu Halifaxu.

Když loď s výbušninami vybuchla, exploze srovnala celý přístav se zemí. Totéž platí i o části města Halifax, které zažilo ničivou vlnu tsunami. Ta zničila v podstatě všechno v okruhu dvou kilometrů čtverečních, včetně budov a stromů. A je myšleno doopravdy všechno – ohnuté kolejnice, potopené lodě a zničené domy. Celkem bylo zničeno přes 1630 domů a dalších 12 tisíc poškozeno. Celkem prý o střechu nad hlavou přišlo přes 30 tisíc lidí. Další lidé utrpěli zranění kvůli létajícím střepům, které se dostaly mnohdy i několik kilometrů daleko. Lidé přicházeli o zrak a někteří z nich trvale oslepli. Nicméně na všem špatném jde najít i dobré věci. Díky tomu se z Halifaxu časem stalo světově vyhledáným střediskem právě pro léčbu slepoty, kam jezdilo mnoho zrakově postižených pacientů. Lékaři tam měli opravdu bohaté zkušenosti.

Síla výbuchu prý loď vymrštila do výše 1,6 kilometru a ve vzduchu vytvořila obří hřibovitý oblak. Kusy nákladní lodi lítaly i několik kilometrů daleko. Zní to neuvěřitelně, ale například část kotvy z lodi Mont Blanc, která vážila přes půl tuny, byla nalezena skoro 4 kilometry daleko od místa výbuchu a hlaveň děla dokonce 5,5 kilometrů daleko.

Odhaduje se, že celkové škody po výbuchu dosáhly na tu dobu neuvěřitelných 35 milionů dolarů, což v roce 2006 odpovídalo částce zhruba půl miliardy dolarů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články