fb pixel
Vyhledávání

Den nezávislosti: středně zásadní svátek, zcela zásadní film! Připomeňte si hlášky z legendy mezi americkými blockbustery

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Den nezávislosti pro Čechy neznamená nic, pro Američany hodně. Jeden z nejdůležitějších svátků roku se za oceánem slaví opravdu ve velkém. My pod tím názvem známe především jednu filmovou legendu, esenci toho, jak se má točit pravý hollywoodský blockbuster. Will Smith a Jeff Goldblum zachraňují Zemi před zlými emzáky a hláškují u toho o sto šest. Co víc si přát? Už snad jedině popcorn.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 2.7.2024, 10:17

Dnes oslavujeme náš Den nezávislosti!

Den nezávislosti připadá na 4. července proto, že právě v tento den roku 1776 přijali v USA Deklaraci nezávislosti Spojených států, čímž Američané vyhlásili nezávislost na Velké Británii – něco, co si vymohli krvavou válkou. Svátek, který za oceánem slaví divokými mejdany, grilováním, táboráky, ohňostroji a přehlídkami, pro nás v Česku nic moc neznamená. Tedy kromě jedné věci, kterou je ale třeba si pořád připomínat...

Den nezávislosti je totiž zároveň filmem Rolanda Emmericha, tvůrce, který má rád dramatickou hudbu, divoké efekty, velké proslovy a nikdy si nenechá ujít příležitost vyhodit na plátně do povětří Bílý dům. Člověk u něj vlastně neví, jestli Ameriku miluje, nebo nenávidí. Koneckonců, původem je to Němec a ti byli vždycky tak trochu záhadou... Nicméně, jeho počin z roku 1996 je (nejen) naší guilty pleasure. A proto jsme se u příležitosti dnešního svátku rozhodli si film pustit a vytahat z něj některé z našich oblíbených hlášek. Těch je tam totiž opravdu požehnaně a najdete je v galerii:

Ony tam ty hlášky mají své opodstatnění. Emmerichův film se může zdát kýčovitý (a taky je), především je to ale esenciální návod, jak v 90. letech v Hollywoodu točili blockbustery. Ústřední dvojice hrdinů, jeden super cool, druhý super chytrý (a skrytě cool, což se ukáže, když zachrání svět), zabednění generálové vs. čestný prezident, který tu mimochodem pronese jednu z nejlepších motivačních řečí v historii kinematografie, Amerika, která zachrání celou planetu (hodilo by se ironicky říct „zase jednou“ zachrání celou planetu). Jenže právě Den nezávislosti dal tomuhle stereotypu vzniknout. Hodně světýlek, zvuků, právě ta epická, vlastenecky laděná hudba... To všechno ve Dni nezávislosti najdete. Není náhodou, že se mnoho prvků z tohoto snímku pak stalo kánonem žánru a v řadě blockbusterů je vidíme dodnes.

To by vás ani nenapadlo, co, když je to vlastně taková blbost, že? Můžeme si to ještě pro připomenutí krátce shrnout. Začínáme 2. července, letní den jako každý jiný... dokud bez předchozího varování nepadnou na Zemi obrovské stíny. Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, je zodpovězena – během pár minut se životy všech lidí na celém světě změní jednou provždy. Stejně šokující jako samotný příchod mimozemšťanů je i naprostá nepřipravenost světa na události, které mají následovat. Pouhý den po svém nenadálém příchodu se obrovské vesmírné lodě nad největšími městy planety chystají zaútočit. Kde dosáhne jejich ničivá síla, zbude jen pár trosek bez života. Není pochyb o tom, že lidská rasa bude během několika dnů vyhlazena... pokud jim v tom ti, kterým se dosud podařilo přežít, nedokážou se svou podřadnou výzbrojí, důvtipem a odvahou zabránit. Ale vzhledem k tomu, že „ti“ jsou Jeff Goldblum a Will Smith, je jasné, že dokážou!

Je to zkrátka bomba plná klišé, ale i tak to milujeme. Dokonce to milujeme tolik, že pomlčíme o poněkud... nedostatečném, o 20 let mladším sequelu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články