Složil, napsal, zazpíval i zahrál
Málokterý hudebník poznamenal svět popové muziky tak jako právě americký zpěvák a producent Prince. Ten se narodil před 65 lety v americkém Minneapolis do muzikantské rodiny, takže měl k hudbě velmi blízko v podstatě od narození. Jeho otec John Nelson totiž působil v jazzovém triu zpěváka Prince Rogerse, podle kterého dostal malý Prince své jméno. Prince se hudbě věnoval od útlého mládí, což dokazuje to, že se od sedmi let začal učit hrát na klavír. Ve 12 letech už ovládal neuvěřitelných 25 hudebních nástrojů, což později uplatnil ve své budoucí tvorbě z pozice geniálního instrumentalisty, který dokáže svou hudbu nejen napsat, ale i zprodukovat, zahrát a dokonce i otextovat.
Jeho životní úděl zkomplikovaly hned dvě zásadní události, a to bylo narození sestry Tiky Eveney a rozvod rodičů, což ho velmi poznamenalo. Není se čemu divit, když mu tehdy bylo teprve 9 let. Zpočátku sice zůstal u matky, jenže se svým otčímem příliš dobře nevycházel, a proto neustále utíkal z domova. Když to takhle šlo dál, tak se rodiče rozhodli, že malý Prince zůstane u otce, který mu poskytl ideální zázemí pro hudební rozvoj. Jenže to netrvalo příliš dlouho. Když mu bylo 13 let, tak ho otec přistihl doma při souloži se sousedkou, za což byl vyhozen z domu a dokonce prý krátkou dobu žil na ulici. Z malérů ho opět vytáhla hudba. Azyl mu totiž poskytla rodina jeho budoucího spoluhráče Andreho Andreasena z kapely Grand Central, s níž vystupoval od svých 14 let.
Z kapely Grand Central se později stalo seskupení Champagne a skládalo se z Prince, jeho bratrance Charlese Smithe a zmiňovaného Andreho. Následně Prince vystřídal hned několik skupin, jako například 94East nebo Flyte Time, což mu pomohlo k tomu, aby si ho všimli lovci talentů. Není divu, že už v roce 1976 podepsal smlouvu u Warner Music na vydání tří desek. Vzhledem k tomu, že byl Prince multifunkční umělec, tak si vše samozřejmě nahrál, napsal i zprodukoval úplně sám. To byla na tehdejší i současné poměry poměrně rarita. Na jeho deskách naleznete kouzelnou formulku, jež zní „Produced, Arranged, Composed and Per4med by Prince“.
Zásadním zlomem v jeho kariéře však byla deska s prostým názvem Prince z roku 1979, která obsahovala i jeho první hit I wanna by your lover. To odstartovalo jeho hvězdnou kariéru. Na začátku 80. let vydal píseň Little red corvette, která v sobě nese nádech disca a zároveň rocku. Nikdo náhle neměl pochyb o Princově jedinečném talentu, který spočíval v posedlosti vytvářet hudbu s erotickým nábojem. Veškerá jeho tvorba se náhle pohybovala okolo sexu, což v té době bylo jedním velkým tabu. Prince se snažil odlišit od ostatních, a proto si vymýšlel svá alter ega v podobě kapely The Time, se kterou vydal desku.
Dalším zlomovým bodem je spojení hudby a filmu v rámci projektu Purple Rain z roku 1983. Za tento projekt dokonce získal Oscara. O rok později mu vyšlo stejnojmenné album, za které obdržel cenu Grammy. Takto uspět se předtím nepodařilo žádnému jinému interpretovi. Film mu skvěle posloužil i jako propagace jeho písní, z nichž se náhle staly hity. Nic ovšem netrvalo věčně, o čemž svědčil i jeho úklid do pozadí v polovině 80. let. Tehdy se raději věnoval tvorbě hudby a skládání textů pro jiné interprety. U fanoušků však zabodoval hitem Kiss nebo soundtrackem k filmu Batman. Dokonce měl nahrát i společnou píseň s Michaelem Jacksonem, jenže k tomu nakonec nikdy nedošlo.
V 90. letech na sebe však Prince dokázal opět upoutat pozornost. Neříkal si tehdy Prince, ale Lovesymbol. Pod tímto pseudonymem vydal dokonce i desku. Prince se však stal průkopníkem i v jiném směru. Jako první totiž své desky a singly distribuoval pouze přes internet, což před 20 lety nebylo tak běžné.
Na Prince se z dnešního pohledu pohlíží jako na zesnulou hudební legendu, která dokázala změnit pravidla popové muziky podobným způsobem, jako se to povedlo například Michaelu Jacksonovi nebo Madonně.