fb pixel
Vyhledávání

Whisky, cigarety a klobouky! Podívejte se na nejoblíbenější noirové hrdiny

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Na streamovacích službách jsme nedávno viděli filmovou legendu Čínská čtvrť. Takže pokud jste to neviděli, tak si udělejte večer volno a tohle si pusťte. Je to vynikající detektivka, ale hlavně je to ukázkový noir.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 5.5.2023, 09:29

Děvky, chlast a zločin

Pro běžného čtenáře, diváka či hráče asi nemá smysl rozebírat, kde končí hardboiled příběhy, kde začíná film noir a jak do toho zapadá americká drsná škola. Tuhle úvodní větu píšu z velké části taky proto, že jsem si v rozdělení tadytěch subžánrů a jejich vzájemného míchání a protékání do různých žánrů a médií... sám dost nejistý. Pro nás, kteří náhodou nejsme experti na americkou literárně filmovou popkulturu třicátých až padesátých let, se docela šikovně chytlo označení noir pro VŠECHNO TOHLE.

Pojem noir je široký a vleze se do něj kdeco, ale má pár jasných, i když občas úmyslně porušovaných pravidel či elementů, které z něj noir dělají. Hlavní protagonista je většinou chlap, nezřídka soukromý detektiv nebo alespoň policajt, novinář... člověk, který něco odkrývá. A chlastá, kouří, případně bere drogy nebo dělá něco podobného v rámci settingu. Ve sci-fi fetuje digitální cosi, v pohádce pro děti cucá mrkvový džus. Většinou se dějově topíme v morálně šedých vodách, není úplně jasné, kdo je tady klaďas a kdo je tady záporák, objeví se krásná žena, jež může a nemusí být totální bitch, a na konci je na tom náš hrdina často stejně špatně nebo ještě hůř než na začátku. Jo a klobouky.

Klobouky a kabáty hodně pomáhají. Protože noir má i vlastní rozpoznatelnou estetiku. Ať už jde o kostýmy nebo vzhled díla jako takový. Filmy ze čtyřicátek a padesátek používaly přepálený kontrast, takže černá byla fakt černá a bílá byla vážně bílá. Stíny, šeď a déšť pomáhají taky. Není to veselý příběh, i když náš hrdina má většinou osobitý a dost černý smysl pro humor.

Schválně se podívejte do naší galerie na největší noirové ikony, možná tam objevíte někoho, o kom jste ani netušili, že noirový hrdina je.

A když jsme u noirových příběhů. Na streamech najdete jeden takový příběh. Není to úplně upršená kabátovka, odehrává se to v Kalifornii, ale jinak si můžete zaškrtnout všechny boxíky noirového příběhu. Film se jmenuje Čínská čtvrť a jestli jste ho neviděli, tak se na něj podívejte. A jestli jste ho viděli, dejte si ho znova, je lepší, než si pamatujete.

Podobné články

Doporučujeme

Další články