fb pixel
Vyhledávání

O zákazu mentolek, dopadech koronakrize i budoucnosti tabákových alternativ se Štěpánem Michlíčkem z BAT

Zdroj: www.batczech.cz/

Tabákový průmysl prochází v současnosti řadou změn – nová legislativní a daňová opatření a s tím pochopitelně i změna spotřebního chování uživatelů, kteří v čím dál větší míře hledají cestu k moderním tabákových alternativám s potenciálně menším rizikem. Nejaktuálnější změna, která vstoupí platnost již v květnu, definitivně ukončí prodej cigaret s charakteristickou mentolovou či ovocnou příchutí v zemích Evropské unie. Jak jsou na tyto změny připraveni tabákoví výrobci a co to znamená pro budoucnost tohoto odvětí obecně? Zeptali jsme se se Štěpána Michlíčka, generálního ředitele BAT pro Českou republiku a Slovensko.

redakce G.cz 7.5.2020, 11:33

Dokážete si představit, že poptávka po tradičních cigaretách i vlivem nastávajících změn někdy úplně skončí?
Jsem přesvědčen, že tradiční obor výroby a prodeje cigaret v nejbližších letech určitě neskončí, stále je tu velká skupina spotřebitelů, kteří preferují klasické cigarety. Nicméně je jasné, že trh a s tím i poptávka se výrazně proměňuje. Vnímáme sílící zájem spotřebitelů po potenciálně méně rizikových produktech, očekáváme, že v roce 2030 budou tvořit až třetinu tabákového trhu. My na tento trend velmi rychle reagujeme. Jako první tabákový výrobce jsme proto zkompletovali nabídku alternativních produktů s potenciálně nižším rizikem užívání, ať je řeč o zařízeních na zahřívaný tabák, nikotinových sáčcích LYFT nebo aktuální novince – elektronické cigaretě Vype.

Co znamená termín „produkt s potenciálně nižším rizikem“?
Jedná se o výrobky, u kterých na rozdíl od tradičních cigaret nedochází ke spalování tabáku. Díky tomu je jejich uživatel vystaven mnohem menšímu množství škodlivin, což prokazují také dostupné vědecké studie a jsou z toho pohledu uznávány i řadami odborníků, kteří se zabývají zdravotními dopady užívání tabákových produktů.

Jak se tedy k těmto novinkám staví Češi, kteří patří v celosvětovém měřítku k vášnivým a možná i poměrně konzervativním kuřákům?
Česká populace, resp. naši zákazníci jsou dle našich zkušeností obecně velmi otevření k inovacím a novinkám. Velmi nás v pozitivním slova smyslu překvapilo, jak rychle se na českém trhu etablovaly nikotinové sáčky LYFT, které se po pár měsících prodeje staly jedničkou na trhu ve své kategorii. Věříme, že obdobný úspěch čeká i elektronickou cigaretu Vype, které se skvěle daří v Maďarsku nebo sousedním Polsku. A ve Velké Británii byla v loňském roce dokonce vyhlášena za Produkt roku v kategorii elektronických cigaret.

Rok 2020 bude pro tabákových trh zásadní, v čem?
Ano, je pravdou, že letošek přinese, vlastně už nyní přináší řadu změn, nebál bych se říci doslova turbulentních. Již v průběhu jarních měsíců se naplno v cenách cigaret projeví výrazné zvýšení spotřební daně. Aktuální zavření hranic mezi Německem a Rakouskem způsobené opatřením souvisejícím s koronavirovou pandemií navíc víceméně zrušilo příhraniční obchod s tabákovými výrobky, který v celkovém objemu tuzemských prodejů představuje až 30 %. Každý měsíc se na hranicích prodaly cigarety přibližně za 2,3 mld. Kč, z toho 1,8 mld. Kč tvořily daně, o které nyní přichází státní rozpočet. Vlivem uzavření prodejen, které jsou zásobeny tabákovými výrobky se starou daní, se nestihnou tyto staré zásoby do 31. května 2020 doprodat. Naštěstí se povedlo prosadit posun termínu pro možný doprodej těchto zásob na konec června a obchodníci je tak nebudou nuceni odepsat a zničit.

A kromě zdražení, jak spotřebitele ovlivní zákaz prodeje cigaret s příchutí, kterým prý zvoní hrana?
Ano, zákaz výroby a prodeje cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret s charakteristickými příchutěmi vstoupí definitivně v platnost 20. května 2020. Charakteristickou příchutí rozumíme vůni nebo chuť jinou než tabákovou, tedy takovou, kterou výrobku dodává přísada nebo kombinace přísad, zejména ovoce, mentolu nebo vanilky, a jež je rozeznatelná před užitím tabákového výrobku nebo při něm. Jinými slovy, ochucené cigarety a tabák či spíše jejich prodej nebude z nařízení Evropské unie v členských zemích od konce května legální, a to samozřejmě stávající zvyklosti kuřáků výrazně promění, budou proto hledat alternativní řešení.

Na která jste v BATu připraveni jak?
Uvedený zákaz se netýká zahřívaných tabákových výrobků, nikotinových sáčků či e-cigaret, což je dobrá zpráva pro všechny tuzemské dospělé kuřáky, či uživatele nikotinových produktů. Budou-li chtít, může to pro ně být impuls k přechodu k již zmíněným produktům, nemusí tak o mentolovou či jinou oblíbenou příchuť přijít, a navíc tím potenciálně sníží zdravotní rizika, která jak jsme si řekli, s užíváním tradičních cigaret souvisejí. Pokud se o tomto omezení chtějí dozvědět lidé více, mohou navštívit náš web ceskobezprichuti.cz, kde přímo najdou i portfolio alternativních výrobků.


PROFIL

Štěpán Michlíček (45)
Vystudoval ekonomii na Mendelově univerzitě v Brně a MBA na LIGS University v Praze. Poté pracoval osm let ve Scandinavian Tobacco (do roku 2008), z toho déle než čtyři roky jako ředitel marketingu a později jako generální ředitel pro Česko a Slovensko. Od roku 2008 působil v marketingu British American Tobacco. V letech 2012 až 2014 pracoval v Londýně jako globální brand manager pro značku Rothmans a od roku 2014 až do prosince 2019 byl ředitelem marketingu a prodeje BAT ve středoevropském regionu se sídlem ve Varšavě. Od ledna letošního roku zastává jako první Čech pozici generálního British American Tobacco pro Českou republiku a Slovensko.

Podobné články

Doporučujeme

Další články