Jan Stráský - politik
Jan Stráský se narodil v roce 1940 v Plzni. Do aktivní politiky se zapojil v devadesátých letech. V roce 1991 byl jedním ze zakládajících členů ODS. U občanských demokratů setrval celkem sedm let. V roce 1992 byl zvolen poslancem do České národní rady a podílel se na vyjednávání se slovenskou stranou pro dělení Československa. Byl posledním předsedou federální vlády a několik měsíců dokonce vykonával po rezignaci Václava Havla pravomoci prezidenta republiky. Po rozdělení federace zastával ve vládě Václava Klause post ministra dopravy a také ministra zdravotnictví. Z ODS vystoupil v roce 1998 a přešel do Unie svobody, kterou tehdy založil Jan Ruml. V Unii svobody také svoji aktivní politickou kariéru uzavřel.
Jan Stráský – ředitel národního parku a také turista
V roce 2011 se dostal do čela Národního parku Šumava. Jeho působení v této organizaci bylo ale vnímané poněkud kontroverzně. Během roku a půl co park Stráský vedl, čelil kritice jak ekologických aktivistů, tak i části odborné veřejnosti, a to zejména kvůli postoji k zásahům proti kůrovcové kalamitě. Jeho nařízení použít postřiky proti kůrovci, i když to na chráněných územích bylo zakázáno, mu pomohlo vysloužit si od ekologického sdružení Děti Země hned dvojí „ocenění“ – anticenu Ropák za největší protiekologický počin a Zelenou perlu za antiekologický výrok. Jan Stráský byl také aktivní turista a člen Klubu českých turistů, který svého času také vedl.
Politici vzpomínají
Jan Stráský patří k jedné historické éře. Bude navždycky brán jako jeden z výrazných polistopadových politiků a také jako ten, který pomáhal rozdělovat federaci. Jak na něj někteří bývalí kolegové vzpomínají?
Bývalý prezident a premiér Václav Klaus vzpomíná na zesnulého Jana Stráského jako na dlouholetého přítele, s nímž prožil mnoho osobních i politických událostí svého života. "Byl to člověk, o kterém jsem opakovaně říkal, že kdybych měl s někým sám putovat na severní pól, vybral bych si jeho," uvedl Klaus v prohlášení, které zaslal ČTK Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Na Jana Stráského zavzpomínal také Jan Ruml, bývalý předseda Unie Svobody. „Byl největším politikem, protože dokázal vzdorovat Václavu Klausovi. Hrozně jsem si ho vážil. Byl vynikající člověk, byl to předseda Klubu českých turistů, kouřil startky a chodil vždy na všechny pochody, které byly k dispozici,“ popsal. Stráský byl místopředsedou vlády Petra Pitharta. Ten se o něm pro Radiožurnál vyjádřil následovně: „Jako vláda jsme se pořád scházeli, je to neuvěřitelné, ještě snad loni. Byl tam na vozíku, naposledy ho snad přivezl syn. Tak silné byly ty naše vztahy. A byla s ním skvělá řeč, měl to v hlavě srovnané.“ Na svých twitterových účtech se vyjádřili také například další bývalý člen Unie Svobody Ivan Pilip, exministr školství a financí. „Smutná zpráva. Věcný přístup, hluboké odborné znalosti, jeden z nejváženějších kolegů, se kterými jsem kdy byl ve vládě a v politice vůbec. Čest jeho památce,“ uvedl. Upřímnou soustrast vyjádřil také předseda ODS Petr Fiala: „Významně se podílel na přechodu naší země k demokracii a kapitalismu. Upřímnou soustrast jeho rodině.“
Před nedávnem zemřela další výrazná osobnost, která je výrazně spojovaná jednak s disidentem, ale je vnímaná také jako jeden ze symbolů polistopadového dění, a to Vlasta Chramostová. Přečtěte si něco o jejím životě.