fb pixel
Vyhledávání

Magický podnik z Nejvyšší nabídky neexistuje: Filmaři ho postavili v prostorách kdysi vyhlášené pražské pivnice

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Praha je rájem filmařů – kouzelná zákoutí a někdy i snížení výrobních nákladů, to jsou velká lákadla. Jedním ze zahraničních snímků, kde hrály konkrétní lokace důležitou roli, je počin Giuseppe Tornatoreho, napínavý thriller Nejvyšší nabídka.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 24.10.2022, 10:02

Příliš fantastický podnik

Praha je krásná a relativně levná (no, rozhodně oproti jiným evropským metropolím), a i proto je oblíbenou destinací zahraničních filmařů. V některých snímcích hrají lokace důležité role, a to je i případ thrilleru Nejvyšší nabídka.

Snímek z dílny uznávaného italského režiséra Giuseppe Tornatoreho vypráví příběh Virgila Oldmana (Geoffrey Rush), světově uznávaného znalce v oblasti výtvarného umění a starožitností. V osobním životě je uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetson. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Má to ale háček – Claire nevychází ze svého pokoje. Po počátečním zmatení se mezi nimi vyvine zvláštní a velice blízký vztah. Ale stejně jako u kopií uměleckých děl někdy i v životě ani opravdový znalec nepozná, jestli je to, na co se dívá, opravdové.

Vynikající film plný zvratů hudbou doprovodil legendární Ennio Morricone, který své dílo natočil s Českým národním symfonickým orchestrem v hostivařských studiích v Praze. To ale není jediný důvod, proč je konkrétně Praha pro film tak důležitá.

Nechceme nic prozrazovat, ale pro Virgila je důležité jedno speciální místo - hospoda s názvem Den a noc, v jejímž interiéru se skrývá fantastický mechanický přístroj připomínající vnitřek orloje. Ve filmu se toto magické místo objeví a pozornému divákovi neujde, že by se mělo nacházet v pražské Kozí ulici. V těch místech ale žádný takový podnik není a ani nikdy nebyl – tvůrci si pro potřeby filmu vylepšili vnitřek kdysi vyhlášené pivnice U Milosrdných. Ani ta už ale není mezi „živými“ – na Starém Městě fungovala do roku 2013, pak ji nahradila michelinská restaurace Field.

Podívejte se do galerie na porovnání záběrů z filmu a reality. Dozvíte se v ní také několik dalších zajímavostí o vydařením filmovém kousku.

A tady se podívejte na originální projekt, který zasazuje slavné scény natočené v Praze do skutečných lokací.

Podobné články

Doporučujeme

Další články