A co chudáci pejsci?
Každý správný politik by měl moc dobře vědět, že pro jeho popularitu není rozumné vyjadřovat se negativně vůči zvířátkům. O tom se v minulosti přesvědčil bývalý šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který před 2 lety upozornil novinářku, že její pes nezemřel, ale chcípnul. Za tento výrok si na sociálních sítích zasloužil nejen od veřejnosti, ale i od novinářů a kolegů poměrně slušnou řadu nemilých reakcí. Nyní se do něčeho podobného, avšak mnohem závažnějšího, pustila poslankyně Monika Červíčková (ANO), která se nelichotivě opřela do zvířecích útulků. O co jde?
V rozhovoru pro iRozhlas.cz poslankyně Červíčková prozradila, že by útulky pro zvířata, které nespolupracují s obcemi, měly být zakázané. Prý se jedná o jakousi půl století starou povinnost. Červíčková zároveň nevidí žádné důvody, proč by měla jednotlivé útulky přezkoumávat. Dokážete si představit, kdyby bylo nezákonné provozovat útulky pro zvířata bez spolupráce s městy? Dnes existují desítky takovýchto institucí, které nejsou na městech závislé. O opuštěná zvířata se starají z vlastní vůle, což znamená například i to, že si taky sami shánějí finance na provoz. O tom, že jejich činnost je záslužná, snad není třeba diskutovat.
Podle výpovědi majitelů útulků v naší zemi existuje mnoho obcí, která zatoulaná zvířata pobíhající bez „páníčka“ vůbec nezajímají nebo na péči o ně nemají peníze. Představte si situaci, kdyby na městě nezávislé organizace provozující útulky vůbec neexistovaly. Po ulicích by se toulali divocí psi a kočky a v Česku by to vypadalo jako na Kavkazu.
V ideálním úřednickém světě očima poslankyně Červíčkové by se věci měly dít, jak je to správně na papíře, nikoliv tak, aby naše společnost fungovala. Nutno podotknout, že povinnost komunikace útulků s obcemi u nás existuje od 60. let a nikdo z hnutí ANO ji nevymyslel. Podle Červíčkové se zkrátka jen prostě porušuje zákon. Možná by bylo rozumné místo poukazování na tento fakt vynaložit trochu snahy a třeba se tento víceméně zbytečný zákon pokusit zrušit.
Díky bohu, že Červíčková nebyla zvolena v USA, protože tam ještě nebyly zrušeny některé zákony až z 19. století. Upozorňujeme ji, že například v americkém státě Kalifornie by dle vyhlášky města Chico byla udělena pokuta ve výši 500 dolarů každému, kdo by ve městě odpálil atomovou bombu. Ne všechno psané je správné. Nebo třeba jen logické, paní poslankyně.
A zde vás překvapí, který oblíbený český písničkář podpořil knihu protiislámského sociologa Hampla.