Nissanem X-Trail k pramenu Dunaje

Obrázek uživatele Lukáš Novák
12.12.2016, 08:10

Nissan nás pozval na testování svého nejterénnějšího crossoveru, který se jmenuje X-Trail. Co je na něm nového? Má pořádný dvoulitrový naftový motor!

Nás nebo vás by to asi nepřekvapilo, ale inženýry u Nissanu evidentně ano. U aktuálního X-Trailu si prý zákazníci stěžovali, že motor 1.6 dCi je malý a slabý. Že by downsizing dosáhl svého dna? Možná. A protože objem ničím nenahradíte, je tu zbrusu nový dvoulitr, který jsme otestovali v německém Černém lese neboli Schwarzwaldu.

Bylo to dilema držet se testovací trasy, která z Curychu vedla kamsi do nějakého lomu, ale s kolegou Michalem jsme již od večeře byli rozhodnuti, že musíme vidět pramen Dunaje. Povinnostem jsme však učinili za dost a X-Trail otestovali jak na silnici, tak v opravdu zásadním terénu.

Na silnici jede X-Trail jako každé kvalitní SUV. V zatáčkách je lehce těžkopádný (byť s automatickou převodovkou do nich sám brzdí motorem), ve vyšších rychlostech si dosyta užijete aerodynamického hluku, ale jinak je na palubě klid a pohoda. A řekněme si to na rovinu - těch pohodových a klidných situací v něm zažijete nejvíce.

Naše testovací trasa vedla do obřího lomu u německého Geisingenu, kde jsme si mohli formou soutěže otestovat křížení náprav, boční náklony, jízdu terénem, stoupání, klesání, ale také třeba couvání s přívěsem pouze s pomocí kamer. X-Trail obstál na výbornou a my jsme tak s kolegou Michalem konečně mohli vyrazit za pramenem Dunaje.

Pravda, slyšeli jsme pár ironických zmínek, že Dunaj pramení kdesi v žumpě, ale teprve, když jsme pramen viděli na vlastní oči, jsme pochopili. Jedna z nejdelších evropských řek pramení v takové tůňce, nad kterou je regulérní skruž jako u kanálu. Nekecáme!

Koneckonců, zajeďte se sami podívat, ať už X-Trailem, nebo jiným přibližovadlem, stačí dojet do obce Furtwangen im Schwarzwald a pak už jen pokračovat po šipkách směrem Donauquelle. Zaparkujete asi 50 metrů od pramenu a až se u něj vyfotíte, vyběhněte si ještě o kousek výše, kde je hlavní evropské rozvodí Rýn / Dunaj. A ještě jeden tip - co by to bylo za výlet do Schwarzwaldu bez ochutnání Schwarzwaldské šunky, že? Zajeďte si do firemní prodejny Schwarzwald Hof v obci Blumberg a nakupte, co se dá!


Komentáře

Doporučeno pro vás