fb pixel Nikotinové sáčky odnaučily kuřáky kouřit. Stát by však měl omezit jejich přístup k dětem – G.cz
Vyhledávání

Nikotinové sáčky odnaučily kuřáky kouřit. Stát by však měl omezit jejich přístup k dětem

Zdroj: Profimedia

Přes sto tisíc. Přesně to je počet uživatelů nikotinových sáčků, kteří se rozhodli vzdát se klasických cigaret, jak vyplývá z dat tabákových společností. Na internetu se tento týden začaly objevovat články o nikotinových sáčcích jakožto o velkém „strašáku“, který ohrožuje české děti. Výrobek totiž nespadá pod kategorii zákona o ochraně zdraví před návykovými látkami, proto se nabízí nutnost regulovat nikotinové sáčky novou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví, která právě vzniká.

Martin Miko
Martin Miko 6.5.2022, 15:51

Nikotinové sáčky nejsou pro děti

Světem internetu v posledních dnech proplulo mnoho článků o aktuálním nešvaru mezi dětmi, který je potřeba regulovat. Řeč je samozřejmě o nikotinových sáčcích. Co jsou to ty nikotinové sáčky? Malé pytlíčky plněné celulózou s příchutí ovoce nebo mentolu, které neobsahují žádný tabák a na českém trhu jsou nám nabízeny v mnoha variantách v líbivých obalech ve tvaru hokejového puku. Za jejich oblibu může nikotin. Ten sice sám o sobě karcinogenní není, nicméně vzniká na něm závislost, jak už dlouhá století všichni víme.

Celé to v podstatě začalo 9. prosince 2016, když Poslanecká sněmovna schválila úplný zákaz kouření v restauracích, hospodách a na dalších veřejných místech. V té době přišlo na trh mnoho alternativ, včetně zahřívaného tabáku, elektronických cigaret a zmiňovaných nikotinových sáčků, ke kterým si během nekolika let vybudovalo vřelý vztah přes sto tisíc uživatelů, jak potvrzují data tabákových společností. Navíc nesmíme zapomínat na 20. květen 2020, kdy byl v rámci EU zakázán prodej mentolových cigaret, což byl také důvod k přechodu českých kuřáků k alternativám. Nikotinové sáčky nezatěžují respirační systém, což v době pandemie covidu-19 ocenilo mnoho kuřáků a také to urychlilo jejich přechod k této alternativě.

Diskuzi o nikotinových sáčcích rozpoutala zejména obrovská obliba mezi mladistvými a dětmi. Tento výrobek je totiž volně prodejný, takže si ho může koupit i malé dítě. Na obalu je sice napsáno, že není doporučený pro nikoho pod 18 let, ale legislativně stojí mimo regulaci tabákových výrobků. Neobsahuje totiž tabák, ale „pouze“ nikotin. Navíc se na něj nevztahuje zákaz reklamy, takže je možné jej propagovat, a dokonce rozdávat vzorky zdarma. Jako bonus se prodávají v mnoha a mnoha ochucených variantách, čímž se stávají lákadlem pro mladistvé.

„Nikotinové sáčky jsou na úrovni nikotinových náplastí nebo žvýkaček, a proto by měly být upřednostňovány před cigaretami, které jsou mnohem škodlivější,“ uvedl redakci G.cz klíčový český odborník na oblast závislostí Viktor Mravčík. Ten si navíc myslí, že je správné zakázat prodej nikotinových sáčků osobám mladším 18 let, ale na druhou stranu by další extrémní regulace tohoto výrobku mohly znamenat návrat uživatelů „pytlíků“ ke klasickým cigaretám. „Nikotinové výrobky nespalující tabák, jakou jsou nikotinové sáčky, jsou výrazně méně škodlivé než klasické cigarety. Toto tvrzení lze potvrdit i nepopíratelnými fakty a čísly ze Skandinávie, kde jsou dlouhá desetiletí orální produkty mezi dospělou populací velmi populární. A Švédsko má díky tomu nejmenší výskyt rakoviny plic v Evropě,“ řekl Mravčík pro iDNES.cz.

Lepší než klasické cigarety

Je zarážející, že zakázat prodej nikotinových sáčků osobám mladším 18 let nenapadlo už předchozí vládu. „Jak vyplývá ze samoténho názvu výrobku, nikotinové sáčky obsahují návykový nikotin, a je tedy potřebné rozšířit zákonem stanovený zákaz prodeje mladším 18 let. Ten dnes platí u cigaret a dalších výrobků s nikotinem. Stát společně s tabákovým průmyslem by měly nastavit takové podmínky, aby jakékoliv tabákové a nikotinové výrobky nebyly dostupné dětem a mladistvým a toto důsledně kontrolovat,“ říká šéf komunikace British American Tobacco (BAT) Petr Mestančík pro server Info.cz.

Klasické kouření je díky méně škodlivým alternativám na ústupu. Například 64 % uživatelů nikotinových sáčků omezilo nebo přestalo kouřit cigarety. Nezapomínejme na to, že hlavní příčinou onemocnění souvisejících s kouřením jsou látky, které vznikají při spalování tabáku, nikoliv nikotin samotný. Zároveň je ale důležité připomínat si, že není správné, aby k nikotinovým výrobkům měly přístup děti. A proto by se nově vznikající vyhláška od Ministerstva zdravotnictví měla zasloužit o to, aby k ní nezletilí jedinci neměli žádný přístup.

Podobné články

Doporučujeme

Další články