fb pixel
Vyhledávání

Never Enough: Zažít Berlín v Praze na vlastní kůži

Zakladatelé Never Enough Daniel Göringer a Josef Hykyš si svou značkou plní sen o streetwearovém oblečení navrženém a ušitém podle vlastních představ. Nedělají kompromisy. Nešijí klokanky, v nichž se ztratíte jak ve stanu. Poctivou mikinu vnímají jako skvěle padnoucí oblečení pro každý den, které s vámi zvládne odžít kus náročného života, protože je ušitý pořádně a jen z dobrých materiálů.

Redaktor
Redaktor 22.6.2020, 15:19

Mikiny jako značkové svetry

Střihy jsou definované tím, co máme rádi. Nevymýšlíme nové kapsičky, knoflíčky a jiné pitomosti. Jde o to, aby vám naše věci padly jako ulité,” říká Josef Hykyš. Vlajkovou lodí Never Enough je mikina Interceptor. Pořádný flák látky, který vás schová před vrtochy počasí, ale nikde se nekroutí a nedělá faldy. „Ví bůh, že jsme to taky pěkně dlouho ladili,” vzpomínají kluci, kteří střih upravovali tak dlouho, až vychytali mouchy jako vlnící se zipy či padající kapuce.

Zlatým grálem streetwearu je podle nich model, který si zamilujete natolik, že nebudete chodit v ničem jiném. Životnost nastavují výběrem materiálů a v rámci udržitelnosti nabízejí i možnost bezplatných oprav. Masová spotřeba je poslední věc, o kterou jim jde. Mohli zběhnout do Asie jako řada jiných, ale zůstali v Česku a to přesto, že se jim nedařilo najít profesionálního partnera. „Zámrz s českými krejčí je, že se nechtějí dívat na věci jinak. Mají své dvacet let zabetonované know how, z nějž neuhnou ani o prst, takže jim můžete pětkrát říct, jak to chcete, a oni si to zase zbastlí po svém,” říkají kluci s tím, že mikiny a streetwear obecně je u nás vnímán jako masovka, která se seká na kamiony a u které se neřeší, jestli někde plandá.

Víra a umanutost se klukům vyplatila, protože vloni objevili návrhářku a švadlenu Miroslavu Gaffovou, s níž spojili své síly ve vlastní krejčovské dílně ukryté v zázemí vinohradského obchodu Black Box. „Původně jsme ani nemysleli na vlastní dílnu, ale stalo se, a tak máme tak prostor, kde vznikají všechny naše prototypy,” říkají kluci.

Černý chrám a lebky

Černě laděný prostor Black Box je tím, co Never Enough vynáší nad všední šeď. Není to jen obchod, kam si lidé chodí pro nové kolekce, ale galerie, bar a hudební klub, kde každou středu hrají Djs a odkud se do světa vysílají živé sety po síti. „Inspirací nám byly bohémské čtvrti v Berlíně, kde se lidé potkávají, vytvářejí komunity a zajímají se o věci kolem sebe,” říkají kluci.

Black Box je odkazem na jejich minulost, která má kořeny v české techno scéně. V minulosti pořádali festivaly jako Soundfeer nebo štvanický Daylight. „Nebýt Black Boxu, možná bychom to už zabalil, ale z kamenného obchod nemůžete vystoupit jako z eshopu, když měsíc nemaká a musíte ho dotovat ze svých,” popisuje Josef.

Černá je domácí barvou nejen storu, ale celé značky. Základní řady oblečení mají minimalistický design. Tradičním designem je ikonická lebka. Pod vzhledem limitovaných sérií se podepsali designéři z Česka a Slovenska jako art director festivalu Mighty Sound Woody Troják, blackmetalového tatéra Kazisvět nebo slovenského kreslíře Maldo, který se před dvěma lety ocitl na seznamu nejzajímavějších ilustrátorů časopisu Electronic Arts.

Kde se vidíme za za pět let? Rádi by se svou módou živili na sto procent a měli rozjetou evropskou distribuci. To dobou bychom chtěli mít obchod i někde jinde než v Praze, možná v Berlíně nebo v Budapešti,” říkají kluci s tím, že vydělané peníze bude opět vracet zpátky do scény. Pokud si chcete udělat obrázek, jak to bude vypadat, stavte se v jejich Black Box storu na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Podobné články

Doporučujeme

Další články