fb pixel Netflix chudých končí: Nelegální streamovací servery byly nuceny ukončit svůj provoz včetně populárního Topserialy.to – G.cz
Vyhledávání

Netflix chudých končí: Nelegální streamovací servery byly nuceny ukončit svůj provoz včetně populárního Topserialy.to

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Populární česká stránka pro sledování seriálů s názvem Topserialy.to ukončila svůj provoz poté, co se skupina hollywoodský studií spolu s Netflixem a Amazonem rozhodla podat žalobu na nelegální streamovací služby.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 1.11.2019, 12:46

Za filmy se musí platit

Tisíce seriálových a filmových fanoušků v Čechách, ale i ve světě počínaje včerejším večerem přišly o možnost, jak sledovat své oblíbené kinematografické kousky. Po úspěšné žalobě řady velkých filmových studií a provozovatelů streamovacích služeb jako je Netflix či Amazon, byl zastaven provoz stránek jako byly verystream, openload, streamango a rapidvideo. Tyto servery sloužily jako hlavní poskytovatelé nelegálních filmů a seriálů a odkazy z těchto webů byly následně umístěny na stránky jako je právě Topserialy.to či neméně populární najserialy.to. I když popularita těchto ilegálních streamovacích serverů v posledních letech klesala, i kvůli všudy přítomné reklamě (častokrát na poskytovatele pochybných erotických služeb) a horší kvalitě videa, více než půl milionů Čechů tyto stránky používalo denně, a to z jednoho prostého důvodu. Sledování ilegálně streamovaných filmů bylo totiž zadarmo.

To se pochopitelně nelíbilo tvůrcům – nově vzniklá Aliance pro kreativitu a zábavu, která se skládá jak ze studií, tak z poskytovatelů streamovacích služeb, se rozhodla podat v Německu žalobu na tyto ilegální filmové servery. Ta ve své tiskové zprávě uvedla, že se o vypnutí těchto stránek pokoušela řadu měsíců, což se jí v těchto dnech podařilo. Provozovatelé serverů musí kromě ukončení provozu serverů ještě zaplatit odškodné v blíže neuvedené, ale poměrně vysoké sumě. Servery těchto webů se mají nacházet v Německu (kde byla žaloba podána), Francii a Rumunsku.

Ale bylo to zadara!

I když popularita těchto stránek nadále klesá ve světle rostoucí dostupnosti legálních streamovacích služeb, zůstávají pirátské filmové servery nadále jedněmi z nejpopulárnějších stránek na světě. V některých zemích pak v počtu shlédnutí dalece převyšují své legální konkurenty. Je to dáno řadou faktorů – tyto stránky častokrát poskytují obsah v lokalizované jazykové variantě, což například v Čechách umí ze streamovacích služeb zatím pouze HBO GO, byť Netflix opatrně spouští vlastní českou jazykovou mutaci. Pirátské servery pak mají většinou mnohem větší výběr filmů, zatímco u legálních serverů je selekce filmů omezena podle toho, na který seriál či snímek má daná společnost zakoupená práva, která se navíc napříč zeměmi mnohokrát radikálně odlišuje.

A především znova - pirátské servery jsou zcela zdarma. Tyto stránky na sebe vydělávají prostřednictvím obtěžujících reklam, které na diváky vyskakují při sebemenší interakci s webem a jsou povětšinou plné podivného obsahu sexuálního charakteru. I když se po vzoru Západu pomalu učíme platit za kulturu na internetu, což je dokázáno stále zvyšující se popularitou hudebních streamovacích služeb jako je Spotify na úkor klasického stahování, ve světě filmů máme ještě co dohánět. Doufejme, že se to s nástupem českého Netflixu změní.

A tady si přečtěte, jak se měnil Joker v průběhu let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články