fb pixel Nesplacených úvěrů přibývá, problém s hrazením různých typů splátek má polovina Čechů – G.cz
Vyhledávání

Nesplacených úvěrů přibývá, problém s hrazením různých typů splátek má polovina Čechů

Zdroj: Profesia.cz - ilustrační foto

Ztráta zaměstnání, pozastavení podnikání nebo jeho omezení postihlo mnoho zaměstnanců i podnikatelů. To se samozřejmě odrazilo i v jejich schopnosti splácet úvěry a jiné dlouhodobější závazky. Podle ankety pracovního portálu Profesia.cz má problém s hrazením splátek 47 % lidí. 16 % z nich se dostalo do bezvýchodné situace, nemají z čeho závazky hradit a nevědí, co s tím. Dalších 18 % momentálně nezvládá splátky hradit, využívá odklad nebo pojištění schopnosti splácet. Zbývajících 13 % respondentů uvedlo, že se jim daří splátky hradit po většinu měsíců, ale určité výpadky se jim nevyhnuly.

Martin Miko
Martin Miko 15.7.2021, 12:12

Počet dlužníků v Česku roste

Podle statistik České národní banky podíl nesplácených úvěrů v ČR roste. Meziročně vzrostl nejvíc podíl nesplácených spotřebitelských úvěrů, a to o 1,46 %. U firemních úvěrů o 1,24 %. Je to důsledek ukončení vládního moratoria, kdy se část lidí, kteří využili odkladu splátek, nebyla schopna k jejich splácení vrátit. Podíl nesplácených úvěrů roste pozvolna ve všech kategoriích od října, kdy vládní opatření skončilo. A v následujících měsících by nesplácených úvěrů mělo ještě přibývat, i když podle odhadů nijak dramaticky. Ekonomové doufají, že se karta obrátí, až se opět ekonomika nadechne a Češi začnou víc utrácet.

Lidé se bojí ve stejné míře ztráty zaměstnání i nemoci

Obavy ze ztráty stabilního příjmu u lidí stále rostou. I když jsou ekonomové v odhadech dalšího vývoje mírně optimističtí, zároveň upozorňují na to, že dno kreditního cyklu ještě nenastalo. V následujících měsících se můžeme stát svědky dalšího mírného nárůstu podílu nesplácených úvěrů.

Obavy ze ztráty doposud stabilní výše příjmu dále rostou. Finančních ztrát se v současné nejisté situaci obává 64 % Čechů, 56 % se přitom obává, že ztratí práci, a tak i dostatečný příjem pro uživení rodiny. S takovými závěry přichází nedávný průzkum BNP Paribas Cardif.

„Lidé cítí obavu z finančních ztrát. Vidíme, že pojišťují více riziko ztráty zaměstnání u svých klíčových úvěrů, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry. Data BNP Paribas Cardif ukazují, že došlo k meziročnímu nárůstu pojišťovaných úvěrů pro případ ztráty zaměstnání o více než 70 %, a to jak u hypoték, tak i u spotřebitelských úvěrů,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif.

Problémy se splácením přiznalo 47 % respondentů

V pravidelné anketě na stránkách Profesia.cz jsme se tentokrát ptali, zda mají lidé problémy se splácením úvěru, hypotéky nebo splátek úvěru z kreditní karty. Respondenti se rozdělili na dvě poměrně vyrovnané skupiny. „O něco více než polovina z nich zvládá své závazky splácet. Žádný problém se splácením nemá 36 % respondentů, dalších 17 % zvládne hradit splátky pravidelně, ale je pro ně někdy těžké s financemi vyjít. Necelá polovina respondentů má ale se splácením problém: 16 % se dostalo do bezvýchodné situace, nemají z čeho závazky hradit a nevědí, co s tím. Dalších 18 % momentálně nezvládá splátky hradit, využívají odklad nebo pojištění schopnosti splácet. Zbývajících 13 % respondentů uvedlo, že se jim daří splátky hradit po většinu měsíců, ale určité výpadky se jim nevyhnuly,“ říká Michal Novák z Profesia.cz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články