fb pixel Není cirkus jako cirkus: V Cirque du Soleil poníka ani slona nečekejte. A nepřijde ani Cibulka – G.cz
Vyhledávání

Není cirkus jako cirkus: V Cirque du Soleil poníka ani slona nečekejte. A nepřijde ani Cibulka

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Když se řekne „cirkus,“ tak se většině z nás vybaví šapitó, Berouskovic medvědi ať už s Cibulkou nebo bez něj, našňoření koně s krasojezdkyní na zádech a klauni, ze kterých má člověk někdy až zvláštní pocit smutku. Poslední dobou je navíc živá i diskuze o tom, zda zvířata do cirkusových manéží vůbec patří. Ale není cirkus jako cirkus. Fenomenální soubor Cirque du Soleil je aktuálně nejznámější soubor nového cirkusu na světě a má v současné době přes 4 000 zaměstnanců, mezi které patří i 1 400 umělců z 50 zemí. A vždy se jedná o podívanou, ze které se tají divákům dech.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 20.11.2019, 11:57

Cirque du Soleil Entertainment Group má dlouholetou historii. V roce 1984 ho tvořilo pouze 20 pouličních umělců, postupně však toto uskupení zcela přetvořilo umění cirkusu a stalo se jeho vůdčí skupinou. Kanadská organizace založená v Montrealu přinesla úžas a potěšení do srdcí více než 190 milionům diváků při produkcích představených v téměř 450 městech v 60 zemích. Diváci jsou zvyklí, že v každém představení uvidí desítky špičkových tanečníků a akrobatů na scéně, trojrozměrné projekce a především obří pestrobarevné rekvizity. Ano, tak dnes vypadá nejslavnější cirkus jednadvacátého století. V tomto fenomenálním souboru doposud získali angažmá pouze tři Češi. Naposledy se to povedlo akrobatu Jakubovi Plškovi, který dokonce v představení , které bylo inspirované filmem Avatar, získal jednu z hlavních rolí. Pro akrobata jde prý o nejlepší možné angažmá. „Ta úroveň je tak veliká, že člověk se může projevit daleko víc než v menších souborech,“ vzpomínal před časem český akrobat. A právě s tímto představením měl Jakub možnost letos v červnu představit se i svému domácímu publiku. Nyní má tento fenomenální soubor do Prahy namířeno znovu se show TOTEM.

Čím ohromí diváky tentokrát?

TOTEM je fascinujícím pohledem na vývoj lidstva, od své premiéry v roce 2010 má za sebou již téměř 10 let trvající úspěšné turné. Show bude poprvé v Praze uvedena v červenci 2020 na Letenské pláni. Novinkou je právě místo konání, v červenci bude postaveno stanové městečko s hlavním obrovským šapitó, které má průměr 51 metrů a pojme více než 2 500 diváků, kteří prožijí magickou cestu ke kořenům lidstva. TOTEM se odehrává na ostrově, který svým tvarem připomíná obří želvu. Show sleduje neuvěřitelnou cestu lidského druhu, která začíná u původních obojživelníků a pokračuje až k touze člověka létat. Představení zkoumá vazby, které člověka poutají k jinému druhu, zobrazuje jeho sny a nekonečný potenciál. Vyjadřovacími prostředky jsou především akrobatické výkony doplněné vizuálními efekty. Od světové premiéry v roce 2010 bylo okouzleno intimitou a krásou představení TOTEM již více než 6 milionů lidí ve více než 50 městech po celém světě. Show TOTEM je napsaná a režírovaná Robertem Lepagem. Představí se v ní 48 akrobatů, herců, hudebníků a zpěváků, kteří předvedou divákům přehlídku akrobatických výkonů, zábavy, dojímavé dramatizace a překvapivých vizuálních efektů. Podívejte se na malou ochutnávku:

Pokud nejste fanoušci tohoto typu umění, tak možná přivítáte tip na nějaký dobrý film jako je třeba česká novinka Vlastníci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články