fb pixel Nejzvrhlejší doktor v historii Česka: Barták znásilňoval své asistentky a plánoval vraždu kněze – G.cz
Vyhledávání

Nejzvrhlejší doktor v historii Česka: Barták znásilňoval své asistentky a plánoval vraždu kněze

Zdroj: profimedia

V historii naší země pravděpodobně nikdy nepůsobil zvrhlejší lékař než Jaroslav Barták. I když se jednalo o nadprůměrně inteligentního muže, který ovládal několik cizích jazyků, tak do širokého povědomí vstoupil několika absurdně šílenými aférami. Ty vyvrcholily jeho uvězněním na 18 let. Barták 3. srpna slaví 65. narozeniny, proto si pojďme připomenout jeho životní příběh.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 2.8.2022, 08:23

Úchyl, který se znal s politiky

Jméno Jaroslav Barták máme odjakživa spojené s jeho přezdívkou doktor Prase, kterou získal za své svérázné chování. I tak bychom ho bez nadsázky mohli označit za geniálního jedince. Po absolvování studia na Fakultě všeobecného lékařství UK se rozhodl vystudovat postgraduální kurz angiologie v USA. V tomto oboru absolvoval i 1. a 2. atestaci. O Bartákovi se rovněž ví, že plynně ovládá 5 světových jazyků, a to angličtinu, němčinu, ruštinu, španělštinu a italštinu. Mezi jeho záliby patří plavání, sex a hra na klavír. Zároveň patří mezi velké fanoušky Václava Klause a Václava Havla. Na tom samozřejmě není nic divného, ovšem to by se s jeho životním příběhem nesměly pojit také následující kauzy.

Bartákovi se podařilo zničit život mnoha svým asistentkám, které vydíral, mlátil a znásilňoval. Následně jim vyhrožoval tím, že zná vlivné lidi i z řad politiků, kteří jim jsou schopni kompletně zničit život. Jenže každá bublina jednou praskne a v případě Bartáka praskla hned několikrát. Podle výpovědí 6 jeho bývalých asistentek jsou veřejnosti známé příběhy, které zahrnují například jeho agresivní chování k ženám. Například svou asistentku Lucii v roce 2007 mlátil hlavou o kapotu auta na veřejnosti. V roce 2011 pro změnu natáčel erotický film, kde si zahrál roli zvrhlého kardinála. Od tohoto počinu se církev distancovala a důrazně proti němu protestovala.

Svou 22letou asistentku, shodou okolností také Lucii, měl v roce 2011 podle mnoha svědectví mlátit a sexuálně napadat. Vzhledem k tomu, že se toto odehrávalo na pracovní cestě v zahraničí, rozhodl se Barták, že asistentce zabaví pas, aby měl všechna „esa“ v rukávu. Když se ho na tyto skutečnosti ptali čeští novináři, Barták vše označil za bulvární kachny. Následně se MF Dnes podařilo získat svědectví dalších 6 asistentek, které zažívaly s Bartákem podobná muka. Vše probíhalo v podobném duchu, ale Barták opět vše zapíral a tvrdil, že je součástí spiknutí proti jeho osobě.

Nakonec byl v září roku 2012 zahájen soudní proces na základě 8 vážných trestných činů, kterých se měl Barták dopustit. Vesměs šlo o jeho rutinu, jež zahrnovala vydírání, znásilnění nebo ublížení na zdraví. Policii se nakonec podařilo vypátrat 11 žen, které se staly obětí šíleného Bartáka. O půl roku později byl Barták odsouzen na 14 let vězení. Nepomohlo mu ani odvolání. Po rozhodnutí soudu Barták řekl: „Jsem politický vězeň českého státu. Žádnou z těch šesti slečen jsem neznásilnil a nikoho jsem neplánoval zabít.“

Samotný soudní proces byl prý něčím naprosto šíleným. I samotný soudce kroutil hlavou, když slyšel některé z Bartákových hlášek. Například tvrdil, že některé z asistentek znásilnily jeho, a ne on je. Kdyby jen tehdy tušil, že svým šíleným chováním přivede na psychiatrii hned 4 z nich. Dokonce i u soudu využil svůj starý známý trik – vyprávění o tom, že zná lidi na vysokých místech.

Bartákův život se nemotal jen kolem terorizování svých sekretářek, ale i kolem plánování vražd. Když byl Barták ve vězení, prozradil jednomu ze svých spoluvězňů, že se chystá zavraždit minimálně 3 osoby. Když se o těchto plánech dozvěděli dozorci, vše začala řešit kriminální policie. Barták se totiž chtěl pomstít všem, kdo proti němu svědčil u soudu v rámci soudního řízení s poškozenými ženami. A tak se rozhodl uplatit svoje spoluvězně, kterým končil výkon trestu, aby spáchali vraždy na veřejných místech v davu lidí, aby bylo těžké najít skutečného pachatele. Takto chtěl zavraždit například kontroverzního teplického kněze Eugena Freimanna, bezpečnostního poradce Andora Šándora nebo advokáta Oldřicha Choděru. I když se Bartákem podplacení vězni nechystali nikoho zabíjet, přesto se kriminální policie rozhodla začít vyšetřovat Bartákovy plány z důvodu podezření z trestného činu plánování několikanásobné vraždy. V březnu 2020 se nakonec nejvyšší soud rozhodl Bartáka odsoudit na 6 let. Celkem si tedy doktor Prase za mřížemi odpyká 18 let.

Zdá se tedy, že doktor Prase ještě nějakou dobu ve vězení stráví. Ano, zde spravedlnost slepá nebyla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články