fb pixel Nejznámější bar v Praze končí: legendární Blue Light doplatil na zákaz kouření – G.cz
Vyhledávání

Nejznámější bar v Praze končí: legendární Blue Light doplatil na zákaz kouření

Blue Light Bar v Josefské ulici byl právem nejznámějším barem v Praze. Díky zákazu kouření ale musí po 22 letech skončit.
Zdroj: bluelight.cz

Už když bylo jasné, že vejde v platnost protikuřácký zákon, který zakáže kouření v barech a restauracích, mnozí hospodští předpovídali, že jeho dopady pocítí mnoho podniků a u některých budou tyto dopady fatální. Asi nikdo nečekal, že pouhé dva týdny po uvedení zákona v platnost svůj konec oznámí asi nejznámější bar v Praze. Legendární Blue Light Bar naposledy přivítá hosty 31. srpna. Pak bude po 22 letech provozu jen vzpomínkou.

Jan Palička
Jan Palička 14.6.2017, 07:24

Protikuřácký zákon byl již v legislativním procesu kritizován. Když už bylo jasné, že kontroverzní norma, která zcela zakáže kouření v barech, restauracích a klubech vejde v platnost a účinnost, začali se mnozí provozovatelé restauračních zařízení a barů ozývat, že zákaz kouření bude mít na jejich podnikání drtivý dopad. Jejich obavy byly bohužel oprávněné.

Někteří hospodští předesílali, že pokud má zákaz skutečně platit, raději svůj podnik zavřou. Jinak by jim s odlivem štamgastů zvyklých na to zapálit si u piva či drinku beztak způsobil pomalý krach. Po zavedení EET se stal zákaz kouření hlavně pro malé hospůdky a pivnice na venkově zákonným omezením, které již nedovedly ustát.

Protikuřácký zákon ale nepoložil na lopatky jen malé vesnické hospody. Málokdo mohl tušit, že stejnou měrou poškodí i zavedené podniky ve velkých městech. Díky zákazu kouření zavře dokonce i legendární Blue Light Bar v pražské Josefské ulici. Podnik, který funguje 22 let, získal si kultovní status asi nejznámějšího baru v Praze a dočkal se světového věhlasu. Stačilo zakázat kouření a to vše bude brzy minulostí.

Provozovatel Blue Light Baru Zdeněk Ludačka potvrdil nucený konec podniku. Serveru Echo24 řekl, že bar je ve stejné budově jako hotel, jehož hosté si začali stěžovat na návštěvníky Blue Light Baru, kteří jsou nyní nuceni chodit kouřit na ulici, a do hotelových oken tak doléhá hluk a kouř. V důsledku toho se majitel domu rozhodl neprodloužit nájemní smlouvu. Zavření Blue Light Baru pak mnozí považují za stejně zásadní, jako kdyby se zavíraly například legendární pivnice U Tygra nebo U Pinkasů.

Blue Light byl, respektive stále ještě pár týdnů je a bude, místem, kde se scházela pestrá společnost. Kvůli blízkosti Poslanecké sněmovny a Senátu tam rádi chodili politici, k tomu se přidaly hvězdy showbyznysu, novináři ale i obyčejní lidé toužící zažít unikátní atmosféru na vlastní kůži. Ti všichni si zde dávali míchané drinky bok po boku jako rovný s rovným. A k drinkům neodmyslitelně patřila cigareta nebo doutník. Cigaretu si zde už dva týdny nedáte. A drink si budete mít poslední příležitost objednat 31. srpna.

Blue Light za 22 let své činnosti získal unikátní auru podniku, kam chodí každý, kdo něco znamená. Proto i zahraniční celebrity, které v Praze natáčely film nebo vystupovaly na koncertě, měly většinou požadavek navštívit toto kultovní místo. Vystřídaly se jich zde na baru desítky, možná i stovky. Blue Light si zahrál v několika filmech a videoklipech. Jako tip ho uvádějí snad všechny turistické průvodce a servery. Nechybí ani v počítačové hře Deus Ex: Mankind Divided, která se odehrává ve futuristické Praze roku 2029. Tvůrci ale nemohli tušit, že díky zdánlivě tak banální a nesmyslné regulaci jako zákaz kouření se Blue Light Bar tohoto data nedožije.

Zde najdete způsoby, jak se vyrovnat se zákazem kouření v barech a hospodách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články