fb pixel Nejzásadnější novinky z E3, největší videoherní výstavy roku – G.cz
Vyhledávání

Nejzásadnější novinky z E3, největší videoherní výstavy roku

Čekají nás menší a výkonnější konzole, virtuální realita na každém kroku, ale hlavně pořádné herní pecky plné motorových pil, naštvaných emzáků, splašených robotů, ale i rychlých aut nebo nekonečných plání plných prašanu. To aby bylo pod stromečkem pořádně veselo.

Václav Rybář
Václav Rybář 16.6.2016, 12:30

Sedmička her, které jsme vybrali, dobře reprezentuje průřez nabídkou letošního ročníku, ačkoliv toho k vidění bylo samozřejmě mnohem víc. Některé tituly se povedlo utajit natolik, že dokonce vycházejí v horizontu několika týdnů, na jiné si počkáme tradičně do podzimu a jiné... s těmi se uvidíme zas za rok, protože se zaseknou ve vývoji. Největším trendem byla rozhodně virtuální realita, s jejíž podporou přichází většina vývojářů a některé velké herní série dokonce nabídnou bonusový obsah výhradně pro ni. Nezbývá než si počkat, jak to bude v reálu vypadat. PC už svoje řešení pro VR má v podobě např. Oculus Rift, ale pořizovací cena a požadavky na hardware jsou stále astronomické, takže je virtuální realita pořád ještě spíš oknem do budoucnosti než mainstreamem.

Napůl se očekávalo, že Xbox i Playstation přijdou se silnějšími konzolemi, které virtuální realita takříkajíc utáhnou. A že nabídnou jejich vlastní řešení helmy na hlavu. A nakonec to dopadlo polovičatě. Xbox představil zmenšený stávající Xbox pod názvem Xbox One S. Je o 40% menší, má modernější Blu-ray mechaniku schopnou přehrávat videa v Ultra HD rozlišení a novější ovladač, přičemž bude stát stejně jako stávající bedna. To je taktické řešení, které jistě k Microsoftu přivábí spoustu dosud nerozhodnutých zákazníků.

A pak je tu projekt Scorpio, naplánovaný na podzim příštího roku - jde vlastně o Xbox One verze dvě. Razantně zrychlenou mašinu, která umožní technicky hezčí, ale zpětně kompatibilní tituly a pravděpodobně i podporu virtuální reality. Tu samu o sobě ovšem Microsoft nepředstavil a project Scorpio je ještě daleko. Všichni čekali, že Sony bude kontrovat podobnou konzolí (pracovní název Playstation Neo), jenže k tomu nedošlo. Místo ní Sony na letošní podzim potvrdilo Sony Playstation VR za 399 dolarů. K plnému využití své virtuální reality ale bude potřebovat výkonnější konzoli, otevřeně se mluví o tom, že stávající Playstation 4 onu Playstation VR vytěží jen z části. Sony pravděpodobně novou konzoli nepředstavila, protože se na veřejnost dostaly technické specifikace silnějšího Xboxu a... ty byly jaksi lepší než v případě nové konzole od Sony. A tak musí inženýři zpátky k rýsovacím prknům.

Co se týče oznámení, vyhrál tedy jednoznačně Microsoft, který kromě dvou nových konzolí a celé řady exkluzivních titulů představil i širší kompatibilitu s Windows. V podstatě všechny nové tituly budou k dispozici nejen pro Xbox One, ale také pro Windows 10 a hráči na obou platformách budou moci sdílet i multiplayerový prostor. Kdo si koupí jednu hru, bude ji mít automaticky pro obě platformy. To zní velmi lákavě, ale zároveň to vzbuzuje otázku, jestli ten Xbox ještě potřebujete, když budete mít nadupané PC.

1. Steep

Milovníkům virtuálních snowboardů se už určitě stýská po sérii SSX, která ovšem vychází s velkou nepravidelností. Teď ji nahradí Steep, v jehož otevřeném světě, který se táhne od Mont Blancu k Matterhornu, můžete plachtit vzduchem na padáku, lyžích, snowboardu nebo si hrát na Batmana a lízat vrcholky hor bradou. Adrenalinu je tu na rozdávání, ale hlavně jde o obří online mapu, kterou můžete sdílet s ostatními. My už voskujeme ovladač!

2. Dishonored 2

Pokračování jedné z nejlépe hodnocených stealthových her vůbec je konečně tady. Dishonored je steampunkovým mixem několika žánrů a my se na něj nezřízeně těšíme. A vy možná bude taky, aniž byste věděli cokoliv o prvním díle. Dvojka totiž vypadá úchvatně a atmosférickou ukázkou zatíná drápky i v nevěřících. Ten svět prostě vypadá neodolatelně, nemyslíte?

3. Last Guardian

Dlouhou odkládaný a piplaný projekt od tvůrců skákaček Ico a především Shadow of the Colossus o sobě opět dává vědět a opět vypadá o fous líp. Teď navíc máme i datum vydání, takže se snad za čtyři měsíce se sympatickým chlapcem a jeho chundelatým ochráncem konečně setkáme. Trpělivost přináší růže.

4. Detroit: Become Human

Jedna z nejzajímavějších her celé výstavy! Detroit blízké budoucnosti už nebude patřit autům, ale androidům. A protože se tu budou vyrábět ve velkém, bude to také první místo, kde v policejní službě nahradí policisty z masa a kostí. Konkrétně budete hrát policejního vyjednavače a jak fantastická ukázka naznačuje, v každé situaci se budete moci rozhodnout, jak se budou události dále vyvíjet. Obětujete rukojmí, obětujete sebe nebo se pokusíte o něco neuváženého a všechno skončí špatně? Nelze odhadnout, jak to bude fungovat v kompletní hře, ale zatím jsme velmi, velmi zvědaví.

5. Forza Horizon 3

Další rok, další Forza. Xboxová exkluzivita tentokrát přichází s otevřeným světem, jako všechny Horizony před ní, a Colorado z jedničky a francouzské Alpy ze dvojky střídá... Austrálie! Očekávejte tedy písečné duny, jízdu z kopce skrz husté lesy a odpovídající vozový park, který se tentokrát ve velké míře spolehne na offroady. Novinkou je také kooperační multiplayer až pro čtyři hráče a zdaleka největší mapa v historii Forzy. Nově k mání nejen na Xbox, ale i na Windows 10.

6. God of War

Mysleli jste si, že osudy Kratose už jsou nadobro zpečetěny? Už v recenzích poslední hry mnozí prorokovali, že to bude trvat jen pár let a Kratos se vrátí. A tady to máme, jen to není právoplatné pokračování, ale spíš restart bez číslovky, který celou hru posune do severské mytologie. Při pohledu na ukázku se ale vůbec nezlobíme, naopak. Pořádných rubaček nikdy není dost.

7. Quake Champions

A pak je tu ještě jeden velký návrat. Letos se povedlo úspěšně oživit Dooma, a tak je na řadě další stará škola, tentokrát spíše multiplayerově orientovaný Quake. Stylová ukázka vám sice ze samotného hraní moc neukáže, ale vývojáři mají k ruce schopný engine a podle toho, co předvedli, moc dobře vědí, jak by takový staronový Quake měl vypadat. Nečekejte žádnou díru do světa, spíš moderně vypadající vzpomínání na doby rocketjumpů a rychlého pohotového běhání po architektonicky výrazných arénách. Za nás víc než dostatečná pozvánka.

A jestli se nudíte v práci, zahrajte si tyhle 3 hry na Googlu vyhledávači.

Podobné články

Doporučujeme

Další články