Nejzajímavější šutry z USA (včetně drive-in hřbitova a kamenného bowlingu)

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
22.10.2014, 21:10
Rock of Ages - nepleťte si to s profláknutým muzikálem a jeho filmovou verzí. Stejně se totiž jmenuje jeden z největších žulových lomů široko daleko.

1. Se žulou na věčné časy

IMG_4665 Rock of Ages vlastní několik dolů v Severní Americe a Kanadě a dodává cca 90% materiálu americkým hřbitovům, památníkům, ale i dalším stavbám. Kdokoliv, kdo používá na stavění žulu, si tu může objednat svou várku. Žádné množství není příliš veliké a na výběr je mnoho odrůd. Hlavními zákazníky však bývají pozůstalí. Žulu z Rock of Ages najdete v podstatě na každém hřbitově. Hned vedle dolu je továrna, kde si můžete nechat náhrobek rovnou vytesat.  

2. Padesát odstínů žuly

IMG_4733 Přímo v lomu, kde jsem byl na exkurzi, se těží jen jedna odrůda s různým stářím a tedy i odstínem. Rock of Ages ale nabízí desítky různých žulových ras z mnoha svých dolů. Můžete mít bělostnou, černou, růžovou, s přechody či jednolitou, hrubou či ultrajemnou. Hlavně má ale Rock of Ages na skladě neustále všechny ročníky, takže si stavaři mohou žulu vybírat jak víno, a když potřebují po letech něco vyspravit, mají k dispozici původní materiál, a tedy i stejný odstín.  

3. Žulová Lhota

grann Lom je obklopen městečkem, které tu v průběhu desetiletí vyrostlo. Chatrné domečky s veškerým zázemím jsou obklopeny kopci z hrubě nalámané žuly, která se k ničemu nehodí. Je stará třicet let. Přesně tehdy se ukázalo, že už ji není kam dávat, a tak v Rock of Ages zainvestovali do obří drtičky. Drcená žula dnes slouží k vyspravování silnic a chodníků v širokém okolí lomu.  

4. Je libo kuželky?

bowling Jako ukázku toho, že ze žuly jde vyrobit opravdu všechno, si tesaři z Rock of Ages ve volném čase postavili za barákem bowlingovou dráhu. Návštěvníci si ji samozřejmě mohou vyzkoušet. Nebojte se do toho třísknout, tenhle podklad jen tak nerozmlátíte.  

5. Tesání na tři směny

IMG_4767 V továrně se tesá čtyřiadvacet hodin denně, protože... no protože pořád někdo umírá, a tak je potřeba vyrábět nové a nové náhrobky. Obří kusy žuly tu putují na jeřábech od pásu k pásu a procházejí všemi fázemi obrábění. Můžete si objednat cokoli - od jednoduchého náhrobku se jménem a daty až po dlouhou báseň vytesanou do žuly ve tvaru a textuře fotbalového míče.  

6. Místo, kde kapitán Kirk pohřbil Corvettu

corvette Místní lom si zahrál i ve filmu. Ve Star Treku režiséra J. J. Abramse je scéna, v níž malý James T. Kirk pošle auto nevlastního otce přes okraj srázu. Nádherný Chevrolet Corvette přeletěl právě přes okraj místního lomu a rozbil se na mraky. Vzpomínají tu na to dodnes a v obchodě se suvenýry si můžete koupit angličáky a házet je do lomu. Nicméně to nedoporučujeme, protože v lomu neustále někdo maká a takový dobře metnutý angličák by se nemusel setkat s pochopením.  

7. Drive-in hřbitov

IMG_4812 Vrcholem celé prohlídky je ovšem pět mil vzdálený hřbitov (Hope Cemetery), který je jednak poměrně veliký a vyskytuje se na něm celá řada architektonicky výrazných náhrobků, ale především je to tzv. drive-in hřbitov, tzn. vjíždíte do něj autem a zastavujete až u své destinace, tedy konkrétního hrobu. Protože jde však spíš o turistickou atrakci, většinu návštěvníků tvoří pomalu korzující turisté v autech z půjčovny. Připadá vám to ujeté? Nám taky, ale samozřejmě jsme to nemohli vynechat. Tady je pár fotek z místa činu:   IMG_4798 IMG_4794 IMG_4790 IMG_4800 IMG_4801    

Komentáře

Doporučeno pro vás