fb pixel Nejvýznamnější obrazy Pabla Picassa: Slavné Alžířanky se prodaly za rekordní 4,5 miliardy, vlastní je premiér Kataru – G.cz
Vyhledávání

Nejvýznamnější obrazy Pabla Picassa: Slavné Alžířanky se prodaly za rekordní 4,5 miliardy, vlastní je premiér Kataru

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Španělský malíř Pablo Picasso je jedním z nejvýznamnějších autorů 20. století, a především jedním z otců kubismu. Stylu, který se vyznačuje svou revoluční prostorovou koncepcí, jež nahlíží na daný objekt či osobu z několika perspektiv. Pablo Picasso je jedním z nejpopulárnějších a nejprodávanějších malířů na světě, proto se hodnota jeho děl pohybuje v nebeských výškách.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 8.4.2020, 08:40

Picasso maloval ženy i Stalina

Pabla Picassa samotného, jeho život i jeho uměleckou tvorbu ovlivňovalo několik různých faktorů, které se určitým způsobem projevily. A to ať už se jednalo o jeho pacifistický postoj ke světu zmítanému válkou, celoživotní loajalitu francouzské komunistické straně (namaloval i portrét Stalina), lásku k penězům a majetku, kterou by někdo mohl popsat jako chamtivost, a v neposlední řadě o jeho milostné aféry. Modelem pro Picassův nejdražší obraz Alžírské ženy se stala Francouzka Jacqueline Roque, kterou si v roce 1961 vzal a zůstal s ní až do konce života. Picassovy kubistické Alžírské ženy se v květnu roku 2015 na newyorské aukci vydražily za 4,5 miliardy korun (179,4 milionu dolarů), čímž se staly historicky nejdražším výtvarným dílem prodaným v aukci.

Nejednalo se o jediný obraz, jemuž se stala Jacqueline předlohou. Picasso ji za 11 let manželství stihl ztvárnit hned 400×. Samotný nejdražší Picassův obraz je jedním z 15 obrazů tvořící sérii znázorňující Alžírské ženy (Alžířanky) – obrazy jsou označeny písmeny A až O, přičemž historicky nejdražším dílem prodaným v aukci se stal právě ten poslední „O“, jenž sérii završil.

Zmíněnou částku 4,5 miliardy korun byl za obraz ochotný zaplatit člověk s téměř nejsložitějším jménem na světě, Hamad bin Jassim bin Jaber bin Mohammed bin Thani al Thani. Jedná se o v pořadí čtvrtého předsedu vlády (v letech 2007 až 2013) emirátu s nejvyšším HDP na obyvatele na světě, Kataru. Katar byl dříve chudou zemí rybářů a lovců perel, což se změnilo objevem ropy v roce 1939, kdy se z emirátu stala země s velmi vysokou životní úrovní. Tento katarský šejk mimo jiné vlastní jachtu v hodnotě 7,5 miliardy korun, jeho čtrnáct dětí se tedy jednoho dne dočká opravdu velkého dědictví. Do osudového roku 2015 byl nejdražším Picassovým obrazem Sen. Olejomalba, která se v roce 2013 prodala za 3,87 miliard korun.

Obraz Sen byl od roku 1941 vlastněn americkým sběratelem umění Victorem Wendellem Ganzem a jeho ženou. Ganz jej pořídil za necelých 175 tisíc korun. Během svého života nasbíral veliké množství uměleckých děl, do kterých investoval přibližně 50 milionů korun. Částka se může jevit jako veliká, dokud se nedozvíte, za kolik byla sbírka po jeho smrti prodána. V roce 1997 se totiž tato sbírka rozprodala za neuvěřitelných 5,16 miliard korun, včetně Picassova obrazu, jenž se prodal za 1,2 miliardy korun.

Hodnota Picassových obrazů je pro normálního člověka naprosto nepředstavitelná. Deset nejdražších Picassových obrazů dosahuje v součtu hodnoty 25 miliard korun. Jejich vlastnictví by tedy pravděpodobně alespoň částečně pomohlo zalepit například díry ve státním rozpočtu ministryně financí, Aleny Schillerové. Cena ovšem není vše – nejdražší neznamená nejkrásnější.

Podobné články

Doporučujeme

Další články