fb pixel Největší transformace za posledních 50 let. Sokolovská uhelná se mění na SUAS GROUP – G.cz
Vyhledávání

Největší transformace za posledních 50 let. Sokolovská uhelná se mění na SUAS GROUP

Zdroj: Sokolovská uhelná

Velkou změnou projde v následujících letech Sokolovská uhelná a její dceřiné firmy, které se začaly transformovat do SUAS GROUP. Důvodem pro rapidní změny je zrychlený útlum těžby a zpracování hnědého uhlí, které vyvolaly politická rozhodnutí evropských zemí omezit klimatické změny, ale hlavně zvyšující se cena emisních povolenek.

Komerční sdělení 12.5.2021, 17:05

Oznámení o transformaci, která začala v lednu letošního roku, vydali představitelé společnosti v úterní tiskové zprávě. Nově vzniklá skupina by se měla zabývat obnovitelnými zdroji energie, zpracováním a likvidací odpadu, strojírenstvím a dopravou i developementem.

Při procesu transformace, který bude pokračovat postupnými kroky zhruba do konce roku 2022, chce většinu svých zaměstnanců využít v nových společnostech skupiny SUAS GROUP.

Zpracování a následná likvidace odpadu

Podle předsedy dozorčí rady a spoluvlastníka Sokolovské uhelné Jaroslava Rokose půjde o největší transformaci za posledních 50 let v regionu. „I nadále bude pro SUAS GROUP důležitá energetika, ale už ne spojená s uhlím. Po určitou dobu půjde o zemní plyn, což je také fosilní palivo, ale v krátkodobém horizontu jiné řešení nemáme. Do budoucna by pak mělo jít nejen o zemní plyn, ale i obnovitelné zdroje na bázi slunce a větru," nastínil Rokos.

Dalším oborem nové skupiny by mělo být zpracování a následná likvidace odpadu, a to nejen komunálního. SUAS GROUP už má mechanicko-biologickou třídírnu odpadu, ale po ukončení provozu paroplynové teplárny nyní chybí poslední část zpracovatelského procesu.

Konec těžby uhlí do roku 2038

Při developerské činnosti chce SUAS GROUP využít toho, že je největším vlastníkem pozemků v regionu. Dosavadní kapacity z údržby uhelné technologie, dopravy a dalších oborů využijí při vzniku sekce, která se bude zabývat strojírenstvím, elektromontážemi a údržbou a dopravou.

Už loni, v souvislosti s ukončením provozu paroplynové teplárny ve Vřesové, muselo Sokolovskou uhelnou opustit asi 700 zaměstnanců. Díky nadstandardní kolektivní smlouvě ale měli nárok na vysoké odstupné i státní příspěvek na podporu propouštěných zaměstnanců uhelných firem.

Změny v zaměstnanosti budou provázet i transformaci Sokolovské uhelné na SUAS GROUP. V polovině letošního roku by mělo odejít ze Sokolovské uhelné do nově vzniklých společností, které se budou zabývat údržbou a dopravou, prvních 700 lidí. Na konci roku pak přejdou pod novou strukturu pracovníci údržby elektrárny Tisová.

„Tlak na ukončení těžby a zpracování uhlí sílí a ceny emisních povolenek rostou. Zatímco ještě před rokem a půl stála emisní povolenka 25 eur, letos je za 50 eur,“ konstatoval Rokos.

V Česku by podle posledních úvah měla definitivně skončit těžba uhlí do roku 2038. Podle Rokose se tohoto termínu ale většina těžařských uhelných firem nedožije. Těžba v sokolovské pánvi prý skončí někdy mezi roky 2030 až 2035.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články