fb pixel Nejsledovanější proces 80. let? Sunny von Bülow měla zdědit obrovský majetek, více než 25 let však strávila v kómatu – G.cz
Vyhledávání

Nejsledovanější proces 80. let? Sunny von Bülow měla zdědit obrovský majetek, více než 25 let však strávila v kómatu

Zdroj: Doug Kerr from Albany, NY, United States - Newport, Rhode IslandUploaded by Fæ, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23132917

Dne 21. prosince roku 1980 byla Martha „Sunny“ Crawford von Bülow, americká společenská dáma a dědička, nalezena v kómatu na mramorové podlaze koupelny svého sídla v Newportu na Rhode Islandu, a to zřejmě v důsledku předávkování inzulinem. Po dlouhém vyšetřování byl obviněn její manžel Claus von Bülow, a to ze dvou pokusů o vraždu. V roce 1982 byl v masivně sledovaném procesu odsouzen. Odsouzení však bylo později zrušeno a Claus byl při druhém soudním procesu v roce 1985 zproštěn viny.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 23.12.2023, 09:54

Crawford

Sunny Crawford byla jedinou dcerou George Washingtona Crawforda, bohatého amerického obchodníka s ropou a plynem, zakladatele Columbia Gas & Electric. Sunny Crawford se v roce 1966 provdala za dánského „společenského šplhouna“ Clause von Bülowa. Pár si společně užíval okouzlujícího životního stylu, ale manželství zřejmě zažívalo problematické časy, zejména poté, co se narodila dcera Cosima.

Oba začali spát v oddělených ložnicích. Claus, který neměl žádný nezávislý zdroj příjmů, se údajně zlobil, že Sunny sedí na majetku ve výši 75 milionů dolarů. Poté, co Sunny upadla do kómatu, se přihlásila její osobní sekretářka, která tvrdila, že Claus má ve skříni černý pytel s inzulinem. Díky této informaci Sunnyiny děti naléhaly na hlubší vyšetřování Clausova podílu na události, a nakonec přesvědčily úřady, že existuje dostatek důkazů k trestnímu stíhání.

Podruhé

Ve skutečnosti nebylo kóma z 21. prosince Sunnyiným prvním střetem se smrtí. Necelý rok předtím záhadně upadla do kómatu, ale nakonec se z něj uzdravila. Přátelé a rodina si tehdy všimli, že Claus vypadal podivně bezstarostně. Snažil se svalit vinu na údajný Sunnyin alkoholismus, přestože v jejím těle nebyly nalezeny žádné stopy alkoholu a lékařští úředníci neměli pro kóma žádné vysvětlení.

Během vyšetřování policie zjistila, že Claus měl poměr s bývalou herečkou z telenovely. Herečka vypověděla, že Clausovi dala ultimativní datum, které se přesně shodovalo s datem Sunnyina prvního kómatu. Mnozí se domnívali, že okolnosti obou Sunnyiných kómat do toho Clause nepopiratelně zapletly. Případ se dostal do povědomí veřejnosti díky druhému soudnímu procesu, který byl přenášen televizí, a díky bestselleru Odvrácení štěstěny, který se věnoval úsilí Clausova obhájce o zrušení jeho odsouzení.

Obhajoba

Poté, co byl Claus v roce 1982 odsouzen za pokus o vraždu, najal si slavného obhájce Alana Dershowitze, aby se postaral o jeho odvolání. Dershowitz, který objevil důkazy naznačující, že si Sunny své kóma mohla způsobit sama, našel dostatek nesrovnalostí ve výpovědích sekretářky na to, aby bylo Clausovo odsouzení zrušeno.

Krátce poté podaly Sunnyiny děti žalobu na Clause. Ten ji urovnal tím, že souhlasil s tím, že se vzdá všech nároků na Sunnyino jmění. Poté se neprodleně přestěhoval do Londýna. Sunny zůstala v trvalém kómatu až do své smrti v roce 2008.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články