fb pixel Nejslavnější osobnosti zimních sportů. Které to jsou a v čem byly výjimečné? – G.cz
Vyhledávání

Nejslavnější osobnosti zimních sportů. Které to jsou a v čem byly výjimečné?

Zdroj: pixabay.com

Vybrat jednu jedinou osobnost, která svůj sport nejvíce proslavila, je takřka nesplnitelný úkol. Pro každého z nás je tou legendou někdo jiný, záleží, podle jakých měřítek ono prvenství posuzujeme. Ikony nejpopulárnějších individuálních zimních sportů, které jsme vybrali, nevynikaly pouze svým talentem a počtem získaných trofejí, ale i díky svému osobnímu kouzlu a stylu, kterým si získaly davy věrných fanoušků.

Speciální projekt 29.12.2020, 10:33

Královna alpského lyžování Lindsey Vonn (36)

Tato půvabná plavovláska se pyšní titulem nejúspěšnější ženy Světového poháru v alpském lyžování. Zvítězila v něm celkem dvaaosmdesátkrát! Když v únoru 2019 končila svou veleúspěšnou kariéru, přijel se na její poslední jízdu podívat i Ingemar Stenmark – jediný člověk, který získal o čtyři triumfy ve Světovém pohárů více.

Lindsey Vonn se stala první Američankou, které se podařilo získat olympijské zlato ve sjezdu a zároveň obhájit své prvenství v celkové klasifikaci Světového páru. Pro Američany byla modlou, o čemž svědčí i to, že ji dvakrát vyhlásili nejlepší sportovkyní. Její královské disciplíny byly sjezd a Super G.

Sportovní dráhu ji předurčil otec, který byl juniorský mistr USA v alpském lyžování. Ten ji postavil již ve dvou letech na lyže, kde si vyslechla první životní rady: „Představ si, že jsi v boxerském ringu, protivník tě srazí na zem, ale ty hned zase musíš vstát a rvát se dál.“

Podle toho se řídila celou svou kariéru, a vždy se po častých zraněních opět dokázala vrátit na svah a zvítězit. Až do loňského roku.

„Už nejsem schopná lyžovat tak, jak bych chtěla. Způsobem, o kterém vím, že dokážu. Moje tělo mi v tom brání. Pravé koleno je čtyřikrát operované. V tom levém nemám vnější postranní vaz. Je čas říci sbohem,“ prohlásila po poslední jízdě fenomenální lyžařka, která se objevila dokonce 2x v legendárním magazínu Sports Illustrated a randila s golfistou Tigerem Woodsem.

Styl podle L. Vonn:

Lindsey Vonn byla věrná lyžím značky Atomic a bavily ji zajímavé a originální čepice. Na příklad s lyžemi Atomic Cloud 8, které teď s 20% slevou prodává Hervis Sports, a trendy kulíšky Kama budete i vy královnou zasněžených svahů.

Všestranný Bode Miller (43)

Obdivovaný bohém, který se proslavil odvážným a riskantním stylem jízdy, se právem řadí mezi nejvýznamnější osobnosti sjezdového lyžování. Získal 6 olympijských medailí a 4 zlaté z Mistrovství světa, dvakrát ovládl Světový pohár.

Je jedním z pěti lyžařů, kteří dokázali mistrně ovládat všechny lyžařské disciplíny.
Svou hvězdnou kariéru ukončil před třemi roky ve 40 letech, přesně dvě dekády od svého prvního triumfu na Světovém poháru: „I tak byla moje kariéra delší, než jsem si představoval. Byla fantastická a nic bych na ní neměnil.“

V soukromém životě by ale určitě pár okamžiků vymazal. Za nevyjasněných okolností přišel před dvěma roky o svého mladšího bratra Chelona, jednoho z nejlepších amerických snowboardistů, o několik měsíců po této ztrátě postihla jeho rodinu další tragédie, když se jim v bazénu utopila devatenáctiměsíční dcera.

V současné době přišel elitní lyžař s novým projektem – online lyžařskou akademií. Nápad vznikl v důsledku koronavirové pandemie, kdy veškerá výuka dětí musela být virtuální. Kurzy určené pro sjezdaře, snowboardisty či běžkaře ve věku od 12 do 18 let stojí zhruba 13 tisíc dolarů, a těší se velkému zájmu mezi mladými sportovci.

Styl podle B. Millera:


Energický lyžař se vyžíval v rychlé a riskantní jízdě. V jeho výbavě tak nesměla chybět ta nejkvalitnější helma a dokonale seřízené lyže.

Mesiáš na lyžích Alberto Tomba (53)

Bode Miller kdysi prohlásil: „Chtěl bych být druhý Tomba!“ Otázkou je, zda si přál osvojení úctyhodných slalomových dovedností o deset let staršího Itala, nebo mu záviděl zástupy oddaných fanynek.

Talentu i šarmu měl tento zapřisáhlý starý mládenec na rozdávání. „Když Tomba jede, Itálie prožívá celonárodní orgasmus,“ hlásaly italské noviny. Za svou bohatou kariéru získal řadu výstižných přezdívek – La Bomba, El Maestro, Mesiáš na lyžích…

Po svých vítězných jízdách líbal v cíli fanynky, dělal stojky nebo si svlékal dres. „Lidé chtějí show, tak jim ji dávám,“ tvrdil trojnásobný olympijský vítěz. V Calgary dokonce získal dva nejcennější kovy během 48 hodin – ve slalomu a obřím slalomu. Padesátkrát bodoval ve Světovém poháru, což ho po Stenmarkovi ze Švédska a Rakušanu Maierovi, činí třetím nejúspěšnějším lyžařem v historii soutěže. S kariérou se triumfálně rozloučil výhrou na Světovém poháru v roce 1998.

Od té doby si nejraději užívá sluníčka na Sardinii, spolupracuje s UNICEF, propaguje svůj parfém a spodní prádlo, a navštěvuje soutěže krásy, což je prý teď jeho nejoblíbenější disciplína.

Styl podle A. Tomby:


Charismatický Ital svůj původ nezapře. Pocházel z bohaté rodiny a na kvalitní módu si vždy potrpěl. A to i na svahu. Určitě by ho zaujala vysoce funkční a stylové produkty značky Tenson.

Ledová princezna Katarina Witt (55)

Alberto Tomba ji nabízel svou zlatou medaili, když s ním půjde na rande. Odmítla ho s tím, že si vyhraje svou. A měla pravdu. Na ZOH v Sarajevu a Calgary stála pokaždé na nejvyšším stupni vítězů. Kromě toho se čtyřikrát stala mistryní světa. První úspěch si připsala již v sedmnácti letech, když v roce 1983 vyhrála Mistrovství Evropy.

Katarina Wittová byla nejúspěšnější sportovkyní NDR a miláčkem celého národa, včetně jeho nejvyššího představitele Ericha Honeckera. Díky tomu se jí říkalo „rudá princezna“ nebo „nejkrásnější Marxova vnučka“.

Americký časopis People ji jako jedinou Němku zařadil mezi padesát nejkrásnějších lidí světa. Když fotila pro časopis Playboy, náklad byl beznadějně vyprodán.

Svůj atraktivní vzhled poté využila na filmovém plátně a nevedlo se jí vůbec špatně. Za roli v televizním filmu Carmen na ledě získala prestižní cenu Emmy. Zahrála si i s Tomem Cruisem ve snímku Jerry Maguire, či s Robertem De Nirem v Roninovi.

Styl podle K. Witt:

Dokonalé piruety v jejím podáním byly zdůrazněny krásnými kostýmy. Katarina vždy dbala na to, aby její outfity (nejen) na ledě byly originální a sexy. Určitě by v jejím profi šatníku nechyběly nápaditá tílka a legíny, např. od značky Under Armour

Nedosažitelný král bílé stopy Ole Einar Bjørndalen (46)

Král Ole! Tak fanoušci volali v dubnu 2018 na nejúspěšnějšího sportovce v historii zimních olympijských her, když se rozhodl ukončit svou profesionální dráhu. A že byla dlouhá a vavříny ověnčená! Tento fenomenální Nor získal během své pětadvacetileté kariéry celkem 13 olympijských medailí, z toho osm zlatých. Dvacetkrát se stal Mistrem světa a šestkrát ovládl celkovou tabulku Světového poháru.

Se svou manželkou Darjou Domračevovou – čtyřnásobnou olympijskou šampionkou – tvoří jeden z nejúspěšnějších sportovních párů. Jejich malá dcera Xenia má tak velice dobrý genetický předpoklad, pokud by se rozhodla vydat se v úspěšných lyžařských stopách svých slavných rodičů.

Bjørndalen se ale milovaného biatlonu jen tak nevzdá, své cenné zkušenosti teď se ženou předávají čínské výpravě, kterou připravují na olympijské hry v Pekingu v roce 2022.

Styl podle O. Bjørndalena:

Fenomenální Nor byl proslulým perfekcionistou. Na závody byl vždy dokonale připraven a vybaven. V jeho tipech tedy nesmí chybět typická čelenka, speciální ponožky. Vyzkoušejte na příklad pletenou merino čelenku značky KAMA a speciální lyžařské ponožky Benger Primaloft 1er. Vše můžete pořídit na www.hervis.cz.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články