Chcete poznat krásy Karibiku, popíjet kvalitní rum a pochutnat si na kvalitním tabáku? Tak v tom případě není nic lepšího, než vyrazit na Kubu! Na první pohled se Kuba jeví jako pohádková země, jenže kvůli komunistickému režimu je opak pravdou. Vyprávění našich prarodičů a rodičů o tom, jak za socialismu nic nebylo, a když jste neměli známé, kteří vám „pod pultem“ schovali maso na nedělní oběd, tak jste jedli krupicovou kaši, se na Kubě stávají skutečností. Věcí, které vás překvapí, je zde však mnohem víc. Pojďme si je vyjmenovat v bodech. Zde je 10 věcí, se kterými se setkáte pouze a jen na Kubě.
Rum je levnější než voda
Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Zatímco láhev Havany Special nebo klasické „tříleté“ vás na letišti vyjde na neuvěřitelných 5 euro, tak s vodou to tak lehké není. Nejen že v mnohých obchodech nebo dokonce restauracích ji ani neseženete, ale kdybyste porovnávali cenu jako v Česku, tedy panák rumu versus sklenice vody, rum by s přehledem zvítězil lepší cenou. A kdybyste cenu rumu porovnávali s Coca-Colou, tak byste byli úplně v šoku. Coca-Cola nebo Pepsi jsou totiž na Kubě považovány za úzkoprofilové zboží, takže si za ně celkem připlatíte. Nicméně na Kubě si lze koupit takzvanou tuKolu, která je kubánskou reakcí na kolu.
V obchodech nic nekoupíte
Zní to neuvěřitelně, ale při návštěvě běžného supermarketu nenaleznete v obchodě skoro nic. Ve většině obchodů najdete pouze balenou vodu nebo pleny. K nákupu základních potravin nebo alkoholu vám poslouží obchody, ve kterých lze nakupovat pouze dolary, eury a dalšími valutami. K těm se mohou Kubánci dostat pouze tak, že jim je pošlou příbuzní ze zahraničí, anebo tak, že je získají směnou s turisty za jejich lokální měnu.
Zjistíte, co je vekslování
Když přijedete na Kubu, musíte u sebe mít hotovost, ideálně v podobě eur. Z dolaru vám totiž strhnou poplatek, takže eura se vám vyplatí asi nejvíc. V místní bance vám nabídnou zhruba třikrát horší kurz než veksláci na ulici, takže vám nezbyde nic jiného, než směnit vaše eura na kubánské peso u místních obchodníků. Stačí se pouze s batůžkem projít v centru města a místní veksláci si vás rychle odchytnou s nabídkou „exchange“. Kurz měny se prý mění každým dnem, nicméně nám se podařilo v lednu 2022 směňovat euro s kurzem 80 až 85 pesos (CUP) za kus. V bance nám za 1 euro nabízeli 27 CUP, takže vekslování se rozhodně vyplatí.
Přemrštěné ceny pro turisty
Vzhledem k tomu, že na Kubě nebyli dva roky turisté, jsou Kubánci po turistickém ruchu hladoví. Není se čemu divit, když je cestovní ruch jejich druhým největším zdrojem valut a tvoří desetinu HDP Kuby. Po znovuotevření Kuby světu se tak místní snaží z turistů vytěžit co nejvíce a nestydí se říct si o horentní sumy. Před návštěvou země je lepší proto trochu zagooglovat a zjistit si něco o cenách za služby typu taxi. Místní taxikáři jsou schopni si říct za desetiminutovou jízdu městem i cenu, která odpovídá jejich měsíčnímu platu. Někde se dokonce setkáte i s restauracemi bez ceníků, kterým je lepší se vyhnout, nebo budete nepříjemně překvapeni.
Doktoři chtějí pracovat za barem
Být doktorem na Kubě je tak trochu práce za trest. I když se Kuba dlouhodobě potýká s nedostatkem léčiv i zdravotnického personálu, tak lidé tuto práci dělat nechtějí. Mnohem lépe si totiž vydělají v zahraničí nebo například prací za barem v turistickém rezortu, kde mohou dostat dýška v zahraniční měně. A to se vyplatí!
Ve státním se najíte lépe a levněji
Zatímco v Česku máme zaryté to, že všechno, o co se stará stát, je zákonitě horší a méně kvalitní než to v soukromém vlastnictví, tak v případě Kuby je tomu naopak. Na Kubě se totiž vyplatí vyrazit na kvalitní jídlo do státních hotelů a podniků. Oproti běžným restauracím se totiž dostanete k jídlu z kvalitních surovin se skvělou obsluhou. Při all you can eat za zhruba 300 korun na osobu nám hrála u stolu houslistka.
V komunismu kvete kapitalismus
I když je Kuba socialistickou republikou, mohli bychom se od místních obyvatel učit základní principy podnikání. Při běžné procházce jakýmkoliv městem jsou lidé schopni nabídnout vám v podstatě všechno. Kromě směny valut nabízejí rum, doutníky, ubytování nebo suvenýry. Mnohdy bývají dost neodbytní a chtějí z vás vymámit alespoň pozvání na drink.
Nejlepší kubánský drink si dáte v Praze
Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. I když Kubánci vynalezli mnoho drinků, jako je například mojito nebo cuba libre, tak je vzhledem k nedostatku surovin nejsou schopni pořádně namíchat. Po znovuotevření země je na Kubě nejspíš nedostatek surovin, tudíž místní barmani nahrazují limetky a třtinový cukr jakýmsi sirupem a sodovka je zde poměrně drahou záležitostí. Proto je možná lepší připlatit si za kvalitnější rum a vychutnat si ho jen tak.
Turista smí v zemi všechno
Vzhledem k tomu, že turismus je pro Kubu významným zdrojem financí, je kubánská vláda k turistům poměrně přívětivá. Zatímco Kubánci musí nosit roušku na ústech v podstatě nonstop, a to pod likvidační pokutou, tak u turistů je nenošení roušky venku tolerováno.
Lidé na ulici budou chtít vaše oblečení
Kuba je po Haiti druhou nejchudší zemí Latinské Ameriky a vzhledem k uzavřenému trhu je v zemi nemožné získat i základní věci běžné spotřeby. Kubáncům chybí i například taková běžná věc, jako je papír. Lidé na ulici vás budou zastavovat a chtít vaše tričko. Stalo se mi, že za mnou přišel barman v restauraci a chtěl po mně kšiltovku, protože má narozeniny. Kubánské děti na ulici však potěšíte například tím, že jim dáte propisku. Těch je totiž v zemi také nedostatek.
Samozřejmě, že jsme poznali všechny krásy Kuby. Projeli jsme se v amerických veteránech, navštívili úžasné město Trinidad, ochutnali místní kuchyni víc, než bychom chtěli, nebo si užili všechny krásy Havany. Nicméně každý, s kým jsme hovořili, nám řekl, že před pandemií byla Kuba mnohem lepším místem k životu. Ale kdo ví, třeba se to časem opět srovná díky návratu turistů do země. Kuba má obrovský potenciál, ale režim ho drží na uzdě...