Nejmladším profíkem od Microsoftu je pětiletý špunt Ayan Qureshi – G.cz
Vyhledávání

Nejmladším profíkem od Microsoftu je pětiletý špunt Ayan Qureshi

Až vám zase spadnou Windows a kromě hlasitého klení budete chtít třeba zavolat odborníka, aby vám s tím pomohl, nedivte se, že telefon zvedne předškolák. Pětiletý Ayan má totiž na produkty od Microsoftu štempl nejvyšší odbornosti.

Václav Rybář
Václav Rybář 19.8.2016, 11:00

Tzv. Microsoft Certified Professional (MCP) se může stát každý. Stačí zajít do školicího střediska Microsoftu, zaplatit poplatek a projít zevrubným testem otázek a úloh. Musíte získat minimálně 700 bodů z 1000 možných, aby vám Microsoft certifikaci udělil. Odpovědi najdete v tlustých bichlích od Microsoftu a manuálech k jednotlivým programům a operačnímu systému Windows. Je to slušná dávka nudného, technického čtiva. Ayan se do toho pustil, ačkoliv v jeho věku často vrstevníci ani číst neumí a místo blbnutí na dětském hřišti přelouskal úplně všechno za několik měsíců. Už předtím ho tatínek naváděl k tomu, aby si v jeho kanceláři (alias počítačové laboratoři) zkoušel, jak jednotlivé součástky počítačů fungují, jak se instalují aplikace apod.

Podle záznamů Microsoftu je Ayan nejmladším člověkem v historii, který kdy test úspěšně složil. V jeho moci je nyní nainstalovat jakoukoliv aplikaci, pomoci s jejím nastavením, ale i opravou chybových stavů. Zvládne šifrovat USB klíče jednotlivých produktů a rozumí, jako že opravdu rozumí Windows, což je stav, kterému bych normálně nevěřil u žádné rozumné bytosti, natož u pětiletého kluka.

Celé je to samozřejmě spíš takový PR majstrštyk, protože Ayan na podzim pomašíruje do školy, nikoliv do kanceláře vlastní IT firmy. Microsoft tím jemně upozorňuje na svou milionovou armádu IT odborníků, kterou možná budete občas potřebovat, protože Windows 10 se mnohdy nevybíravým způsobem nastěhovaly do počítačů stovek milionů lidí na celém světě. A ne vždycky je to s nimi úplně snadné.

Hrozí tedy, že jednoho dne budete chtít v návalu zuřivosti také sáhnout po sluchátku a zavolat odborníka. Nebude ale levnější se jím stát? Ten poplatek za zkoušku a certifikaci není olbřímí, a když to zvládnul i pětiletý kluk, nebude to o nic složitější než autoškola před revolucí, kdy stačilo znát rozdíl mezi stopkou a předností zprava. Microsoft se nám zkrátka tímhle démonickým zpravodajstvím snaží něco říct. Jeho operační systém zvládnou krotit i malé děti? Kdo nevěří, ten si může tu certifikaci udělat sám. Dal bych ale ruku do ohně, že i těmhle profíkům čas od času počítač kiksne... Kdo opravuje opraváře? Kdo hlídá hlídače? Obávám se, že věrohodná odpověď je pořád ještě někde tam venku...

A TADY si přečtěte návod, jak perfektně naládovat myčku na nádobí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články