Nejgooglovanější věci roku 2015 – G.cz
Vyhledávání

Nejgooglovanější věci roku 2015

Co všechno lidé hledali v roce 2015? Tady se to dozvíte a možná se v tom i trochu poznáte. Google analyzoval triliony vyhledávání a vytvořil databázi, která je snem každého datažurnalisty. Co jsme si v ní našli my?

Václav Rybář
Václav Rybář 16.12.2015, 11:50

1. Co lidi nejvíc zajímalo

Útoky v Paříži, ať už šlo o Charlie Hebdo nebo 13. listopadu, samozřejmě překonaly úplně všechno. Pokud však na dalších místech čekáte další závažná společenská témata, pravděpodobně internet dost dobře neznáte. Schválně jsme na konec seznamu zařadili dvě aktuální žhavá témata - uprchlickou krizi a aféru Dieselgate. To abyste si udělali obrázek, kolik ztrácejí třeba na nové album zpěvačky Adele, změnu pohlaví Bruce Jennera nebo třeba předávání Oscarů. Nové Star Wars jsou celkem vzadu, ale během prosince budou mocně finišovat. Paříž ovšem zůstane smutným králem letošního googlování.

Útoky v Paříži (897 milionů dotazů)

Nové album Adele (439 milionů dotazů)

Oscaři 2015 (400+ milionů dotazů)

Caitlyn Jenner (366 milionů dotazů)

Mayweather vs. Pacquiao (216 milionů dotazů)

Demonstrace proti policejní brutalitě v USA (189 milionů dotazů)

Star Wars Epizoda VII (155 milionů dotazů)

Registrované partnerství v USA (105 milionů dotazů)

Uprchlická krize (23 milionů dotazů)

Dieselgate (13 milionů dotazů)

2. Největší trendy v ČR

A co zažilo největší skok v zájmu uživatelů tuzemského Googlu? ČEZ, hokej, Padesát odstínů šedi, ale třeba i zatmění Slunce nebo snaha Čechů dozvědět se, jestli mají také nárok na miliardy z Eurojackpotu. Zábavná je vysoká pozice Výměny manželek, která dokazuje, že spolu s Prostřeno pořád ještě umíme zvrhlé reality show, o kterých si lidé druhý den povídají v hospodě nebo v práci.

Akcie ČEZu

MS v hokeji

Padesát odstínů šedi

Výměna manželek

Velikonoce

Windows 10

Zatmění Slunce

Eurojackpot

3. Nejčastější české otázky začínající slůvkem Proč

Sami si sáhněte do svědomí, jestli jste se na podobně existenciální otázky v posledním roce sami sebe nezeptali. A pokud jste nedostali odpověď, logicky jste šli na Google. O těch dírách snad kolega Kovanda brzy napíše nějaký poučný článek. Evidentně je tu poptávka.

Proč jsou v sýru díry

Proč nejdou posílat SMS

Proč se čivava klepe

Proč nehraje Jágr

Proč je moře slané

4. Nejhledanější osoby v ČR

Dakota Johnson a Jamie Dornan jsou poměrně neznámí herci, kteří si zahráli v Padesáti odstínech šedi. Jejich umístění jen dokazuje, jakou vlnu mezi běžnými lidmi dokázal tento film udělat. I další jména odrážejí aktuální společenské dění. Jan Saudek se dočkal celovečerního filmu Fotograf, Jeremy Clarkson dostal padáka z BBC atd. atd.

Dakota Johnson

Roman Vojtek

Hedy Lammar

Jamie Dornan

Dominik Simon

Jeremy Clarkson

Stephen Hawking

Jan Saudek

5. Trendy v elektronice

Spousta Jablek a Samsungů, přesně podle očekávání. Hrdinně se jim brání jen povedené pádlo LG G4, narychlo vylepšené HTC, které zuby nehty bojuje s Applem a korejskou konkurencí, nebo Surface Pro 4, který se ale do popředí dostal stejně tak inovativní technologií, jako řadou chybiček, které se ladily až po premiéře výrobku. Chcete znát seznam na příští rok? Zvedněte všechny číslovky o jednu a pořadí nechte plus mínus stejné.

iPhone 6S

Samsung Galaxy S6

Apple Watch

iPad Pro

LG G4

Samsung Galaxy Note 5

HTC One M9

Nexus 6P

Surface Pro 4

6. Nejpopulárnější filmy

Tohle je potrava spíš pro filmové analytiky. Star Wars jsou samozřejmě nad vším, proto jsou v hlavní kategorii, ale co dalšího se zuřivě googlovalo? Návrat dinosaurů v Jurském světě, což je mimochodem nejvýdělečnější film roku (s velkým náskokem), obrovský úspěch Amerického snipera, který měl sice premiéru loni, ale největší zájem před a po předávání Oscarů. Pak samozřejmě dokudrama o zrodu moderního hip hopu Straight Outta Compton a již probíraných Padesát odstínů šedi. Překvapí snad jen, že Avengers jsou tak nízko. Buď Marvel brilantně zvládnul reklamu a lidé nemuseli film hledat, nebo zájem poněkud opadá.

Jurský svět

Americký sniper

Straight Outta Compton

Padesát odstínů šedi

Rychle a zběsile 7

Ladíme 2

V hlavě

Avengers 2

Mimoni

Šílený Max

7. Jak moc nám jsou podobní Slováci

Velmi, ačkoliv by si to mnozí nechtěli přiznat. Podle statistik se taktéž báli o Karla Gotta, který vyskočil na vrchol nejhledanějších celebrit, stejně jako my se Googlu ptali co je to LTE, NFC, Instagram nebo hipster. Zajímali se o hvězdy 50 odstínů šedi a jejich otázky začínající slůvkem proč mají podobná témata. Snad jen klepající se čivavu nahradila kráva v kravatě:

Přečo sú v syre diery

Přečo je more slané

Přečo som stále hladná

Přečo krava nenosí kravatu

8. Zbytek si najděte sami

Všechno vám tu povědět nedokážeme, ale Google si ty triliony vyhledávání hezky setřídil a dal je k dispozici na této adrese, ze které jsme ostatně čerpali. Pokud vás tedy zajímá víc, najdete to právě tam.

Ale jestli raději cestujete, TAHLE kniha vás bude zajímat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články