Nejdůležitější je úhel pohledu, zjistíte v pražském OC Šestka – G.cz
Vyhledávání

Nejdůležitější je úhel pohledu, zjistíte v pražském OC Šestka

Na apríla vypukne v OC Šestka v Praze výstava, která dokonalým způsobem poškádlí vaše smysly. Kouzlo trojrozměrné reality v nezvyklých podobách si sem až do 30. dubna můžete přijít vyzkoušet na vlastní (nejen) oči v rámci expozice 3D svět - umění a technika.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 31.3.2015, 18:20

Kromě 3D tiskáren, 3D scanerů a 3D pera (viz video níže) si tu budete moci ukroutit hlavu nad tzv. 3D anamorfózami - prostorovými instalacemi vytvořenými z mnoha různých předmětů, které se při pohledu z určitého místa spojí v jeden celistvý obraz. Ty budou v České republice k vidění vůbec poprvé. Na svědomí je má vizuální umělec a sochař Patrik Proško, který pro g.cz mírně poodhalil tajemství jejich vzniku a významu.

Takhle vypadají jeho unikátní instalace, které můžete v plné parádě vidět právě na výstavě v OC Šestka:

Jak vůbec takový nápad - mám na mysli 3D anamorfózy - vznikne?

Nápad není náš. První kreslené, nebo malířské anamorfózy se objevují již na začátku 15. století. Mezi nejstarší známý obraz patří kresba oka od Leonarda da Vinci. V 17. století používali tuto techniku barokní malíři na stropní malby, kde kombinovali skutečné architektonické prvky s iluzí 3D malby. A ve 20. století patřili mezi první experimentátory 3D instalací z věcí například Salvador Dalí, Marcel Duchamp a v současné době se touto zobrazovací technikou celoživotně zabývá Bernard Pras.

Co přesně Vás fascinuje na hrátkách s perspektivou a realitou?

Úhel pohledu. Beru to v přeneseném slova smyslu i na ostatní věci v životě. Vždycky záleží na úhlu pohledu na cokoliv, jde jen o správné nastavení zorného úhlu, nebo stavu svého vědomí. Snažím se i ke svým věcem zaujímat to správné stanovisko.

Jak byste polopaticky vysvětlil pojem anamorfóza ve významu, ve kterém ji používáte?

Anamorfóza je ve výtvarném umění zkreslené zobrazení nebo perspektiva, která vyžaduje od diváka používat speciální zařízení nebo zaujmout zvláštní úhel pohledu pro sloučení obrazu ve správný celek. Ten má buď 3D nebo 2D výsledný efekt. Například 3D malba je vlastně 2D malovaný obraz, který je na ploše zdeformovaný tak, aby ze správného zorného úhlu vytvářel dojem prostorové iluze tedy 3D prostoru (např. propasti).

Naproti tomu 3D anamorfóza z věcí je vlastně prostorová instalace, která ze správného zorného úhlu spojuje všechny věci v 2D zploštělý obraz. Slovo "anamorfóza" je odvozeno z řecké předpony ana-, což znamená nahoru, zpět nebo znovu a slovo morphe, což znamená tvar nebo formu. V 16. století se tyto deformace používali k šifrování zpráv, které byly jen pro zasvěcené, nebo také k šíření karikatur či erotických a magických scén. Dnes je to spíše zábava.

Kde sháníte součásti instalace? Ve vetešnictvích? V Ikee?

Drtivou většinu věcí na Teslu a Dítě jsem dostal od svých přátel, jejich přátel a přátel jejich přátel. Jen pár konkrétních drobností jsem dokoupil nebo si vyrobil.

Souvisí použité předměty s výsledným objektem?

Ano. Z praček, televizí, počítačů, rádií, tiskáren, mikrovlnných trub, videí, reproduktorů, lampiček a různých elektrospostřebičů a elektrokomponentů jsem vytvořil portrét Nikoly Tesly, bez jehož vynálezu střídavého proudu by žádný z nich nemohl fungovat. A Mimino je zase udělané jako dětský pokojíček s kolíbkou plný hraček, stolky, dětských oblečků, záclonek, závěsů, hudebních nástrojů apod.

Jak dlouho trvá vytvořit cosi podobného? A jak dlouho trvá to složit znovu po přesunu na jiné místo?

Obě ty instalace jsem dělal cca měsíc a půl i se sháněním materiálu. Když už má pak vše své konkrétní místo, zafixují se věci do větších celků, které pak po rozebrání opět skládám na předem označená místa. Momentálně budu mít na jejich opětovnou instalaci v OC Šestka jen jednu noc.

Jak funguje 3D pero si budete moci o víkendech vyzkoušet v praxi.

Spolupracujete při své tvorbě s někým? Pokud ano, jakým způsobem, a s kým konkrétně?

3D malby dělám se svým kamarádem malířem Honzou Jírovcem, kdy spolu řešíme vždy danou konkrétní malbu od návrhu po konečnou realizaci. Občas spolupracujeme s malířem Zdeňkem Daňkem, který v Čechách patří mezi mistry krajinomalby. Malby mívají okolo 70 - 80 m² a jsou vždy dělané k určité příležitosti (ukázky najdete ZDE).

3D instalace z věcí realizuji ve spolupráci s Jakubem Bechyně v rámci našeho nového ateliéru ExpoNUT, který má mnohem širší umělecký rozsah než jen 3D anamorfózy.

Máte už v hlavě nápady na další instalace v tomto duchu? Prozradíte je?

V tuto chvíli se soustředím na dokončení této výstavy a nové 3D instalace zatím neplánuji. Rád bych se pak věnoval svým volným sochařským instalacím v přírodě a ve městě. Ty jsou pro mě přitažlivější.

Výstavu 3D svět - umění a technika, na kterou můžete vyrazit už zítra, doplní svými sochami sochař Michal Trpák. Kromě výše uvedených instalací tu na vaši mysl čeká i několik dalších optických klamů, které byly použity například ve filmech k vytvoření dojmu výškového rozdílu. Vstup na výstavu, stejně jako parkování v objektu OC Šestka je zcela zdarma. Výstava potrvá pouhý měsíc. Otevřeno je denně od 9 do 21 hodin.

Podobné články

Doporučujeme

Další články