fb pixel Nejdražší, nejvtipnější, první se zvukem: Na Světový den audiovizuálního dědictví jsme sestavili žebříček TOP 20 zásadních českých filmů – G.cz
Vyhledávání

Nejdražší, nejvtipnější, první se zvukem: Na Světový den audiovizuálního dědictví jsme sestavili žebříček TOP 20 zásadních českých filmů

+ DALŠÍCH 16 FOTEK + DALŠÍCH 17 FOTEK

Na dnešek podle UNESCO připadá Světový den audiovizuálního dědictví - a na to my slyšíme. Jsme totiž velcí milovníci filmů, a to i těch českých, nad kerými jsme na rozdíl od jiných ještě stále nezlomili hůl. Naše kinematografie je plná naprosto zásadních kousků. Minimálně 20 jsme jich dali dohromady jako nic.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 27.10.2019, 08:27

Česká dvacítka

Víte, co byl první český zvukový film? Na konci 20. let natočil Karel Anton Tonku Šibenici, pak film poslal do Francie a tam ho ozvučili. To je opravdu dávná historie a od té doby na našem území vznikla velká spousta skvělých snímků. Některé byly zlomové tím, že odrážejí nebo definují dobu svého vzniku. Jiné jsou geniálními komediemi plnými již zlidovělých hlášek, které nazpaměť umí snad už i děti ve školce.

Tipnete si, který český film je ten vůbec nejdražší? Jasně, všichni víme, že teď už je to chystaný Žižka, ale před ním? A napadne vás, která jediná normalizační komedie se dočkala alespoň malého ocenění za hranicemi naší totalitou sužované zemičky?

My si samozřejmě uvědomujeme, že dvacet je proklatě málo. Ideální číslo by bylo tak 50, ale dalo by se najít klidně i 100 naprosto zásadních českých snímků. Chybí nám tam asi nejvtipnější česká pohádka S čerty nejsou žerty, nemáme tam obraz předválečného filmu ve formě Cesty do hlubin študákovy duše a ještě mnoho dalšího. Přijímáme za to plnou odpovědnost a předkládáme vám náš zcela subjektivní žebříček:

Chcete nás doplnit? Napište nám do komentářů!

A tady si přečtěte o legendárním českém kostýmním výtvarníkovi Theodoru Pištěkovi ml.

Podobné články

Doporučujeme

Další články