fb pixel Nejbizarnější sekty světa: Mnohé působí i u nás – G.cz
Vyhledávání

Nejbizarnější sekty světa: Mnohé působí i u nás

Demonstrace Sinčchondži v Praze, 2018
Zdroj: Wikimedia Commons/Piotrus, CC BY-SA 4.0,

Bizarní náboženská hnutí se vyskytují po celém světě, a to i v ateistickém Česku. V tomto článku se podíváme na zemědělskou sektu z Chile, kterou vedl nacista, a dvě další hnutí, jež zapustila kořeny i u nás.

Václav Adamus
Václav Adamus 14.4.2022, 04:54

Nová náboženská hnutí se u nás rozvinula až po pádu komunismu, který náboženství u nás potlačoval. Lidé bažili po nových myšlenkách, a to dávalo prostor kazatelům nových náboženských směrů – u nás tradičně Hare Krišna, Hnutí grálu, Oshovo hnutí a mnoho dalších. Mezi nimi svou bizarností a nebezpečností vynikali Imanuelité – sekta vedená Janem Dietrichem Dvorským, zběhlým studentem FAMU, který se prohlásil slíbeným mesiášem (podle filozofie Hnutí grálu, ze které vycházel) tzv. Parsifalem Imanuelem. Někteří členové sekty málem vyhladověli k smrti. Dvorský utekl do zahraničí, po několika letech skrývání se vrátil do Česka, živí se hudbou. Imanuelité zjevně úplně nezmizeli, jak sám řekl v reportáži – někdo mu za CD pošle 200 Kč a někdo 200 000 Kč...

Kolonie Dignidad

Jednalo se o zemědělskou sektu v Chile, kterou vedl bývalý nacista. Pro její bližší pochopení se seznámíme s jejím vůdcem Paulem Schäferem. Narodil se 9. prosince 1921 v německém Troisdorfu, jako mladík vstoupil do Hitlerjugend, poté do wehrmachtu, kde sloužil jako zdravotník. Po válce sloužil jako vedoucí mladých v evangelické církvi. Již zde se proslýchá, že obtěžuje malé chlapce, ale nic se nepotvrdí. Pár let potom si zřídil dětský domov a spolu s ním charitativní organizaci. Zde se již plně projevuje jeho zvrácená sexuální orientace a obtěžování dětí začíná řešit policie. Schäfer utíká do Chile. Byl to charismatický člověk a velmi dobrý manipulátor. Zde vymyslí nový plán – chce se stát novou nadějí německého národa, který je nyní na kolenou. Povede se mu vytvořit kampaň a němečtí migranti za ním skutečně přijíždějí do Chile. Dokonce dostává od vlády povolení vytvořit dobročinnou společnost – farmu. Pozemky má, otroky také, je čas začít. Povedlo se mu vytvořit absolutně izolované prostředí, po roku zde stráveném jste ztratil pojem o realitě a soudnosti. Ženy prohlásil za čisté zlo, produkt ďábla. Když už byla sekta zavedená, děti byly oddělovány od rodičů, a to už na lodi, kdy se plni ideálů plavili do vysněného ráje. Kolonie měla dokonce vlastní nemocnici. Jako trest za neposlušnost byli členové podrobováni elektroterapii – krátkým elektrickým impulzům rovnou do mozku. Jedním z hlavních příjmů kolonie byly koláče, které otroci pekli (pracovali i 14 hodin denně), a které nabízely supermarkety po celé zemi. Schäfer měl kontakty na vůdce Pinocheta, který využíval Dignidad jako tábor pro své odpůrce – jejich mučení se neodehrávalo přímo v kolonii, ale v podzemí pod ní. Kolonie se snažila být před světem uzavřená, ale to se jí úplně nepovedlo a ven se dostaly zkazky o znásilňování dětí a mučení. Schäfer se dává znovu na útěk, až v roce 2006 je odsouzen na 20 let vězení, umírá v 88 letech.

Sinčchondži

Tato křesťanská sekta má kořeny v Jižní Koreji a v Česku „operuje“ již nějaký ten rok, hlavně v Praze, kde loví mladé křesťany, zejména dívky. Většinou je osloví pod záminkou průzkumu pro disertační nebo diplomovou práci. Pokud se dozví, že jsou věřící (většinou je mají vytipované a čekají blízko kostela), pokračují v otázkách dál a pozvou člověka na setkání. V co však vlastně věří? Mají vlastní tajné učení, podle kterého Bible obsahuje skryté proroctví, že jediným prostředníkem mezi Bohem a lidmi má být její vůdce Lee Man-hee – sekta věří, že Duch svatý sestoupil právě na něj, a tím je jediným a výhradním znalcem skutečného významu slova Božího. Členové církve jsou manipulováni, brzy přeruší styky se členy své rodiny. Strach z odchodu je umocněn tím, že je jim neustále předhazováno, že pokud sejdou ze správné cesty, skončí nenávratně v pekle (které je v jejich publikacích velice barvitě vylíčeno). V Česku se sekta proslavila bizarními demonstracemi, při nichž měli členové na obličeji černé škrabošky.

Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů

Také se jim říká Mormoni. Na této církvi je zvláštní, že vně se snaží působit jako přísně křesťanská sekta, přitom na ní nic křesťanského není. Zakladatelem měl být Jospeh Smith, rodák z amerického Vermontu. V lese se mu měl zjevit anděl Moroni a dát mu zlaté desky, ze kterých měl pomocí speciálních kamenů číst. Zde se dozvídá, že se Ježíš po svém ukřižování objevil v Americe a učí víře národ zvaný Nefitové. Vytvořil vlastní knihu Kniha Mormonova, která je tištěna na stejném papíru jako Bible a má také stejnou strukturu. V církvi je několik kněžských stupňů a věřící se snaží dostat až na nejvyšší. Podle odpadlíků se rituály, které provádí nejvyšší kněžstvo neliší nijak od zednářských. Je také zajímavé, že tito představení nosí jakési posvátné spodní prádlo – což je velký kus tenké látky, jenž se nosí pod oblečením jako pončo. Neměli by jej nikdy sundávat. Členové církve nepijí čaj ani kávu – drogy, včetně kofeinu, alkoholu i tabáku jsou naprosté tabu. Mají ovšem povolenou polygamii – pouze muži nutno dodat. V Česku patří k známým členům herec Tomáš Krejčíř.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Colonia_Dignidad

WIzzory - Nejhorší náboženská sekta v Chile |

https://en.wikipedia.org/wiki/Shincheonji_Church_of_Jesus

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mormonismus

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Church_of_Jesus_Christ_of_Latter-day_Saints

Podobné články

Doporučujeme

Další články