Adam Holý a 6 dalších osobitých fotografů aktu – G.cz
Vyhledávání

Adam Holý a 6 dalších osobitých fotografů aktu

Včera zemřel jeden z našich nejlepších fotografů, Adam Holý. Bylo mu pouhých 42 let. Připomeňme si ho recenzí jeho výjimečné knihy plné nahých dívčích těl, kterou jsme publikovali na Géčku minulý rok.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 8.7.2016, 20:02

V holešovickém knihkupectví Page Five se konal křest první fotografické knihy Adama Holého The Overview Effect, shrnující jeho dílo posledních let. Jeho snímky jsou pro některé lidi lehce skandální, pro jiné stěží pochopitelné. Ti na slovo nejpovolanější se ovšem shodují v hodnocení jejich kvalit a originality stylu. Mimo jiné se hemží mnoha akty, a to zejména jeho přítelkyň K. a T.

K nim praví editor knihy Pavel Vančát toto: „Dávno uzavřené setkávání a vzdalování s Adamovou dlouholetou ústřední modelkou i partnerkou K. můžeme zpětně sledovat jako autobiografický film, chvílemi extatický a jindy bolestivě osudový, který je však dnes už vzpomínkou i z hlediska fotografického stylu. Oproti K. je dnešní Adamova múza T. zřetelným antipodem.”

Za knihu The Overview Effect je Holý letos nominován na Cenu Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku. V této soutěži je to už jeho třetí finálová nominace, úspěchy ovšem slaví i v zahraničí.

Adam Holý je dobrý a úspěšný fotograf. Připomeňme si však další výrazné rodáky, kteří nafotili a fotí osobité akty. Někteří jsou obdivovaní už několik desítek let, někteří jsou kontroverzní a možná i trochu kýčaři. Každému podle jeho vkusu.

1. Rudolf Koppitz

Významný fotograf vídeňské secese byl sice Rakušan, ale jeho původ byl český. Svou uměleckou dráhu započal inscenovanými skupinovými akty ve stylu secese, později přešel k autoportrétům v krajině. Po dočasném odklonu k impresionisticky laděným snímkům letadel, krajin, vojáků i prostého lidu, které fotil během služby na frontě, se po válce vrátil k aktu. Při své tvorbě se inspiroval jinými uměleckými odvětvími, s oblibou do ní umísťoval symbolické odkazy a dbal na harmonii.

2. František Drtikol

Secese ovlivnila také našeho patrně nejúspěšnějšího fotografa aktu všech dob. V meziválečném období se krom ní nechal inspirovat také kubismem či futurismem. Rád si dělal experimentální fotografické studie zachycující pohyb. Pro někoho těžko pochopitelná je skutečnost, že tento hluboce věřící buddhista cvičící jógu a studující staré texty byl po válce až do své smrti velmi politicky aktivním členem KSČ.

3. Miroslav Hák

Další z výrazných meziválečných umělců byl významný představitel avantgardy a spoluzakladatel Skupiny 42. Své první portréty pořizoval pod dohledem otce – fotografa v rodné Nové Pace. Byl velmi všestranný, dokázal se od komerce hladce přesouvat k umění. Jeho tvorba, sestávající z lyrických aktů, fotografií s tématikou města nebo imaginárních zátiší, byla výrazně ovlivněna surrealismem.

4. Jan Saudek

Ať je to jak chce, má excentrický fotograf, milovník žen a dvojče Káji Saudka nezaměnitelný styl. Ve svém ateliéru fotografuje zejména nahé ženy všech typů a fotografie koloruje. Odbornou veřejností jsou ceněná zejména jeho ranější díla, s narůstajícím věkem totiž stále více sklouzává ke kýči.

5. Zdeněk Lhoták

Umělec s oblibou relativizující ženskou a mužskou symboliku nebo pojmy krásy a ošklivosti ve své tvorbě ušel dlouhou cestu. Dostal se od slavných snímků zablácených vojáků na spartakiádě přes desítky narcistních autoportrétů až k trochu nechutným k fotografiím masa. Jako Ariadnina nit se jeho dílem vine humor, a ten máme rádi.

6. Michal Macků

Trochu hrůza jde z temných fotografií, které tento umělec upravuje uhlotiskem a svou vlastní technikou, geláží. Mužská těla jsou na nich zmnožená, potrhaná, poškrabaná, a tak nám mají připomínat naši zranitelnost a pomíjivost. Co jiného než podivnosti máme čekat od člověka, zabývajícího se studiem filozofií a mystiky různých kultur a absolventa školy transformativní astrologie?

A TADY máte 30 magicky sexy aktů, které vzruší hlavně intelektuály.

Podobné články

Doporučujeme

Další články