Nediskriminujme neonacisty! – G.cz
Vyhledávání

Nediskriminujme neonacisty!

Je váš byt vůbec váš? Smíte ho pronajmout jen tomu, kdo se vám líbí?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 6.6.2015, 15:00

Romská figurantka Lenka Baloghová před dvěma lety podfoukla realitní kancelář. Podfuk spočíval v tom, že do realitky zatelefonovala a vydávala se za zájemkyni o pronájem bytu. Ve skutečnosti si ale nic pronajímat nechtěla. Chtěla jen nachytat makléře na švestkách, což se jí povedlo. Prostě podfuk.

Makléřka se Baloghové zeptala, jestli je Romka. Když Baloghová odpověděla kladně, dozvěděla se, že požadovanou prohlídku bytu nelze zprostředkovat, protože si to majitel nepřeje.

Ombudsmanka Anna Šabatová mluví o „testu“, ale přesnější by bylo říct, že šlo o podvodné jednání. Je to asi stejná situace, jako když nějaké naivní dívce naslibujete manželství, vyspíte se s ní a pak jí přiznáte, že vám ve skutečnosti šlo jen o sex a ze svatby, že nic nebude.

Jde o peníze – jak jinak?

Podle Šabatové se realitní makléřka dopustila přímé diskriminace a majitel bytu diskriminace ve formě navádění. S tím by se snad ještě dalo souhlasit – makléřka ani majitel bytu přece nevěděli, jestli jde o slušného Roma nebo „nepřizpůsobivého spoluobčana“, který byt zničí, nezaplatí nájem a uteče. A lidé by se rozhodně neměli posuzovat podle barvy pleti.

Teď se ale podržte: Šabatová dospěla k závěru, že podvodná romská figurantka svým podvodem utrpěla „nemajetkou újmu“. Jinými slovy se mohla cítit uražená. Jenže čím, když byt ve skutečnosti vůbec nechtěla? Baloghová teď proto makléřku žaluje a chce po ní omluvu a sto tisíc korun. To by v tom byl čert, aby z gádžovky za dižgrymináciju nevytřískala nějaký lóve…

Šabatová navíc podle iDnes tvrdí, že antidiskriminační zákon musejí respektovat všichni majitelé bytů. Zájemce o pronájem prý nesmějí odmítat nejen z důvodu rasy či etnického původu, ale ani kvůli národnosti, pohlaví, sexuální orientaci, věku, zdravotnímu postižení, náboženskému vyznání, víře či světovému názoru.

Je majitel vůbec majitel?

Představte si tu absurditu. Máte byt a z nějakého (třeba zcela iracionálního) důvodu v něm nechcete ubytovat lesbickou černošskou důchodkyni z Německa na vozíku, která je navíc ještě fanatická jehovistka a zarytá fašistka. Jenže Šabatová na vás nasadí podvodného provokatéra a bude vás to stát sto tisíc.

Nebo ještě větší absurdita: podle Šabatové fanatický levičák nesmí odmítnout pronajmout byt neonacistovi. Diskriminoval by ho totiž kvůli jeho neonacistickému světovému názoru.

Celé je to samozřejmě nesmysl. Majitel má výsostné právo rozhodnout se, komu svůj byt pronajme a komu ne. Často se totiž rozhoduje jen na úrovni dojmu: „Tenhle člověk se mi prostě nelíbí, ten u mě bydlet nebude!“ Není povinen své rozhodnutí nikomu vysvětlovat, protože jinak by prostě nebyl majitel. Jenže je to přece jeho byt a bydlet v něm bude ten, kdo se mu líbí.

Povinný sex se starou hnusnou bábou?

Nejabsurdnější ale je, že antidiskriminační zákon se netýká zdaleka jen pronájmu bytů. Týká se všech vztahů mezi lidmi, tedy třeba i seznamování, partnerství a sexu. Homosexuál pak ale může 96 % muže nařknout, že s ním nechce nic mít, protože je na ženy, což je diskriminace kvůli sexuální orientaci.

Nelíbí se vám černošky, Romky nebo třeba eskymačky? Podle Šabatové s nimi spát prostě musíte a basta fidli. Nechcete jednorukou devadesátiletou babici s ksichtem plným bradavic? Máte smůlu – nemůžete jí přece odmítnout sex jen kvůli jejímu věku. Nechcete souložit s komunistkou Martou Semelovou, protože koumouše prostě nesnášíte? Dobře si to rozmyslete, diskriminovali byste ji kvůli světonázoru!

Můžete zkusit tvrdit, že vás sex vůbec nezajímá. Šabatová na vás ale tajně nasadí osmnáctiletou prstatou a blonďatou provokatérku a běda vám, pokud si s ní necháte říct…

Anketa

Měl by být úřad ombudsmana zrušen?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články