fb pixel Nechutný fenomén Kajínek: dvojnásobný vrah se stal obdivovanou celebritou – G.cz
Vyhledávání

Nechutný fenomén Kajínek: dvojnásobný vrah se stal obdivovanou celebritou

Vsaďte si na to, jestli si Jiří Kajínek vezme Věru Bílou za ženu.

Miloš Zeman rozvrací povědomí Čechů o spravedlnosti, etice a morálce. Milost pro Kajínka byla jen dalším z projevů prezidentova podivného charakteru.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 1.1.2018, 10:42

Před necelým rokem (v květnu 2017) opustil Jiří Kajínek brány rýnovické věznice, ve které strávil více než 23 let. Za nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce Juliana Pokoše měl za mřížemi zůstat do konce života. Miloš Zeman mu ale udělil milost – zcela cíleně a promyšleně, aby odlákal zájem veřejnosti od svých vlastních průšvihů.

Český prezident Kajínka předhodil občanům jako žížalu slepicím. Cíleně vyrobil celebritu. Nikdo se teď (chvíli) nebude ptát, kde je Peroutkův článek, proč se prezident paktuje s čínskými komunisty, proč Hrad připomíná koncentrák, kde je Mynářova prověrka, proč se chová jako hulvát, proč tolik pije, proč jde na ruku Babišovi, proč nás tlačí do chřtánu Moskvy... Kajínek je prostě jen laciný pouťový trik politického podfukáře. A my se můžeme ptát: je za tím jen Zemanův podivný charakter, nebo jde o další projev alkoholického rozpadu osobnosti?

Česká veřejnost to Zemanovi každopádně žere i s navijákem. Už před Kajínkovým propuštěním před věznicí několik dnů kempovaly novinářské štáby. Když amnestovaný vrah vyšel ven, se všemi si tiskl roce, rozdával inteview a psal autogramy.

Kolem značky „Kajínek“ se pak od května rozjel stejný marketingový a mediální kolotoč, jako když se na trh uvádí nová značka auta, parfému nebo pracího prášku. Na trhu se objevily bonbony s muklovou tváří uvedené sloganem „Tak sladká je moje svoboda“. Televize Prima uvedla seriál Já, Kajínek, který se stal historicky nejsledovanějším dokumentem (1,3 milionu diváků). Kajínek objíždí Česko s placenou sérií besed, na kterých fanouškům popisuje detaily svého pohnutého života. Všimli si toho i v zahraničí. „Jiří Kajínek je jedna z největších hvězd v České republice,“ shrnuje britský list The Economist.

Jenže ten člověk je dvojnásobný vrah – zločinec, který si místo obdivu zaslouží jen odpor a pohrdání. Ano, Zemanem byl omilostněn, ale to jeho vraždy nevymaže. Je to člověk, který přestoupil nejen páté křesťanské přikázání, ale i běžně uznávané evropské normy posledních století. Kreatura, odpad společnosti, odstrašující příklad. A my ho adorujeme a z jeho vražd děláme kultovní záležitost.

Co bude dál? Začne Prima točit medailónky dalších zločinců? Třeba seriál Já, Hitler? Fenomén Kajínek je prostě hluboko za hranou. Je to výsměch morálce, spravedlnosti i dalším základním lidským hodnotám. Přesně zapadá do obrazu Miloše Zemana, do všech těch lží, kund a dalších excesů. Slušný člověk si ale jen znechuceně odplivne.

A tady si přečtěte, jaký je skandál, že Kajínek nedostal státní vyznamenání.

Podobné články

Doporučujeme

Další články