fb pixel "Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň": Životopisný film Zátopek o nejslavnějším českém běžci má první upoutávku – G.cz
Vyhledávání

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Léto 2020 přinese do českých kin hned dva životopisné filmy o našich významných rodácích. O Havlovi už bylo napsáno dost, teď se do středu zájmu dostává Zátopek. Režisér snímku David Ondříček totiž vypustil první krátkou upoutávku.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.1.2020, 07:26

Ťopek beží

Jak to bylo s "Českou lokomotivou"? Pod energickou přezdívkou se, znalci sportovní historie jistě vědí, skrývá nejslavnější český běžec a zřejmě i sportovec vůbec, Emil Zátopek. Právě o něm bude jeden ze dvou velkých českých životopisných filmů, na které se můžeme těšit v létě 2020 (tím druhým je samozřejmě Havel Slávka Horáka).

Nejnovější počin uznávaného režiséra Davida Ondříčka se právě představil úplně prvním krátkým teaserem. Podívejte se na něj tady:

Rodák z Kopřivnice a čtyřnásobný olympijský vítěz je známý tím, že tvrdě trénoval, často v těžkých kanadách a za jakéhokoliv počasí, a také, že se při závodech ani po jejich doběhnutí často vůbec neusmíval. To rád vysvětloval logickým argumentem, že běh není gymnastika nebo krasobruselní.

Zásadní byl pro Zátopka vztah s jeho manželkou Danou, rovněž známou, vrcholovou atletkou. Právě ta mu byla nejpřísnějším trenérem, běhala mu v zádech a přísně měřila čas.

Zátopková byla úspěšnou oštěpařkou a sama získala dvě olympijské medaile, jednu stříbrnou a druhou zlatou, a to na LOH 1952, navíc jen několik okamžiků po manželově vítězství na 5 km trati. Zátopek si tehdy chtěl lakonicky urvat část zásluh na triumfu své paní, a tak na tiskové konferenci prohlásil, že jeho vítězství v běhu na 5 km ji inspirovalo k lepšímu výkonu. Zátopková ale byla pořádná ženská s vlastní hlavou, a tak tenhle mužův nesmyslný výrok okomentovala slovy: „Vážně? Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí oštěp padesát metrů daleko!”