fb pixel Ne až tak Čistá duše? Skutečný John Forbes Nash opustil těhotnou přítelkyni a projev k Nobelovce mu nedovolili – G.cz
Vyhledávání

Ne až tak Čistá duše? Skutečný John Forbes Nash opustil těhotnou přítelkyni a projev k Nobelovce mu nedovolili

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Geniální mysli jsou často zkoušeny temným stínem duševní choroby. Nejinak tomu bylo v případě slavného matematika Johna Forbese Nashe, jehož životní příběh posloužil jako inspirace oscarovému snímku Čistá duše. Ale skutečně jen jako inspirace; v tomhle filmu je tolik nesrovnalostí, že by vám na jejich spočítání nestačily ani obě ruce.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 11.3.2020, 10:57

Jiný Nash

Filmový časopis Premiere (nechť odpočívá v pokoji, fňuk) kdysi životopisný film Čistá duše zařadil do žebříčku nejpřeceňovanějších filmů všech dob. Snímek Rona Howarda je inspirován životním příběhem geniálního matematika a nositele Nobelovy ceny Johna Forbese Nashe. Ten zásadně obohatil svět matematiky, ale zároveň trpěl schizofrenií, která se u něj s věkem zhoršovala a zhoršovala. A to hlavně proto, že si vědec nemoc odmítal připustit.

Z filmu, který získal čtyři Oscary, vychází Nash v podstatě jako bezchybný, osudem těžce zkoušený brilantní myslitel. Část této definice jistě platí, pravdou ale je, že jeho blízcí dost trpěli, manželkou Alicí počínaje a jeho spolupracovníky konče. Tvůrci Čisté duše byli za velkou řadu nepřesností nebo úplné vynechání mnoha skutečností o Nashově životě dost kritizováni.

Věděli jste třeba, že Nash zplodil ve dvaceti nemanželské dítě, ale je i jeho matku opustil? Nebo že měl v životě řadu hetero i homosexuálních vztahů? Anebo, že se s milovanou manželkou na dlouhé roky úplně rozešli? Nashovi také nedovolili pronést děkovnou řeč při přebírání Nobelovy ceny, a to proto, že organizátoři si nebyli jisti jeho duševní stabilitou a báli se, že by mohl ztropit skandál.

V galerii tedy najdete několik nejzásadnějších rozdílů mezi skutečným životem J. F. Nashe a jeho adaptací pro stříbrné plátno. A přihodili jsme k tomu ještě pár zajímavostí o vzniku snímku. Necháváme na vás, jestli si Nejlepší film roku 2002 nejdřív pustíte, anebo si ho rovnou zkazíte suchou pravdou.

Kromě zmíněného „nejvyššího Oscara“ byl Americkou akademií oceněn také zmíněný režisér Howard, ale i scenárista snímku Akiva Goldsman a Jennifer Connelly za výkon ve vedlejší roli Nashovy manželky. Pro herečku byl film důležitý v kariérní i osobní rovině. Při natáčení se totiž sblížila s kolegou Paulem Bettanym a o rok později se vzali, jsou spolu dodnes. Part přitom měl původně připadnout Salmě Hayek, a to proto, že skutečná paní Nashová pocházela z El Salvadoru. I to bylo pro potřeby filmu upraveno.

Podobné články

Doporučujeme

Další články