fb pixel V Praze se utkají ilustrátoři, malíři a designéři. Akce RAW: když se perou umělci – G.cz
Vyhledávání

V Praze se utkají ilustrátoři, malíři a designéři. Akce RAW: když se perou umělci

Máte rádi komiksy, moderní ilustrace a design? Chcete vidět souboj umělců na vlastní oči? Tak se přijďte podívat na R-A-W (Raw Art Wrestling), který proběhne ve čtvrtek 17. září 2015 na lodi Cargo Gallery zakotvené u Nábřeží Edvarda Beneše na Praze 1.

Adam Maršál
Adam Maršál 15.9.2015, 15:50

Přímo před zraky publika se utkají nezávislí výtvarníci, s nimiž si pak dáte vychlazené pivo. O tom, co vás čeká, jsme si povídali s pořadatelem akce Vladimírem Strejčkem z umělecké agentury DRAWetc.

Vladimíre, jak vznikl nápad nechat umělce bojovat proti sobě na zadané téma?

RAW je výsledkem snahy našeho ilustrátorského studia o co nejvyváženější kreslířskou soutěž. Inspiraci jsme brali z vlastních nápadů, tak ze zahraničních modelů.

Soutěží se v kategoriích analog a digitál. Co si pod tím máme představit?

Analog a Digitál jsou jen cesty, které mají své mantinely a možnosti. Jak název napovídá, v případě digitálu se používají tablety a počítače, u analogu pak tradiční, léty osvědčené postupy.

Mají jednotlivé prostředky nějaké výhody nebo nevýhody?

U digitálu se snadněji a rychleji pracuje s barvami a velkými plochami. Analog je naopak dynamičtější, v lince rychlejší a spontánnější. Nevadí tam drobné chyby a přešlapy.

Podle jakého klíče se vybírali umělci, kteří nastupují do velkého finále?

Možná to bude zní nedemokraticky, ale ilustrátory, kreslíře a designéry vybírám osobně podle toho, jak se mi kdo líbí. Důvěřuji svému vkusu a o to víc mě bolí, když se spletu.

Jací „borci“ nastoupí do nadcházejícího battlu a jaké jsou jejich hlavní zbraně?

Večer na Cargu bude speciální, protože proběhne třetí semifinálové kolo a rovnou také velké finále. Do semifinále nastoupí celkem čtyři borci. Bude to Stan Solo, kterého vnímám dost komiksově, pak Michal Bahounek, photoshopový speedpainter, Karel Cettl, který vyhrál první ročník RAWu a jehož progres je dechberoucí, a jako čtvrtý se ukáže Milan Matinec, u kterého nevím o ničem, co by nezvládl hodit na papír. To je vlastně jen zahřívačka, protože jeden z téhle čtyřky se pak přidá k ostatním finalistům Viktorovi Svobodovi a Janu Grumlovi a ve velké trojce bude zápasit o celkové vítězství. A věřte mi, že jak Svoboda tak Gruml jsou neobyčejně zruční ilustrátoři. Děsně se těším!

Co všechno na lodi uvidíme?

Ve čtvrtek se bude drtit „Analog“. Uvidíte plátna a barvy, což znamená postupy, kdy není cesty zpět. To je na štětci a barvách to nejzajímavější! Je třeba dělat rychle a co nejzručněji. To je na tom to nejnáročnější, protože to vyžaduje rozvahu, rychlost, soustředěnost i jistou bravuru. S ohledem na čas a způsob práce je třeba zvážit každou linku a barevnou skvrknu. Těšíme se na parádní náser!

Kdy se umělci dozvědí, co budou malovat?

Téma se kreslíři dozví těsně před začátkem bitvy. Vyplodí jej tříčlenná porota, kterou pro každý soutěžní večer pečlivě vybíráme. Nikdy nikdo neví, co nás čeká, a už jen sledování debaty porotců a vybírání témat je skvělý zážitek.

Podle čeho se hodnotí, kdo je vítěz a kdo poražený?

Tři hlasy dává porota a čtvrtý hlas posílá hromadně publikum. Porota zohledňuje nejen výsledek, ale i cestu jakou ilustrátor zvolil. Obecenstvo podle mě hodnotí stejně. I když je RAW soutěž, ilustrátoři jsou spíš kamarádi než rivalové, takže poraženým se nechechtáme a nečuráme jim na pastelky.

Velké analogové finále soutěž RAW ART WRESTLING se uskuteční 17. září na lodi Cargo Gallery, startuje se ve 20:00.

Vstup zdarma

Na záznam z minulého kola se podávejte zde:

Více na: www.r-a-w.cz a www.cargogallery.eu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články