Bez jakékoliv pomoci jsou úkoly jako obstarání potravin, vody, ohně a přístřeší fyzicky mnohem náročnější. Snaha přežít v naprostém osamění po dobu tří týdnů však testuje i mentální houževnatost protagonistů jako nikdy předtím.
Samota vždy a všude
Vrženi do amazonských džunglí, balkánských hor nebo africké savany s prázdnýma rukama a bez parťáka, který by jim kryl záda. Napětí narůstá jako nikdy předtím, protože nazí a vystrašení bojovníci čelí ještě intenzivnější výzvě – přežít 21 dní úplně a naprosto sami. Tato sezona představí zkušené survivalisty Luka McLauglina (Severní Karolína), Garyho Goldinga (Kalifornie), Laceyho Jonese (Illinois) a Maxe Djenohana (Washington). Každý z nich zahájí výzvu úplně sám zhodnocením svého výkonu na základě svých předchozích zkušeností. Společně tito ostřílení dobrodruzi strávili už téměř 500 dní svlečení v divočině.
Ač se každý z protagonistů vrací k nové výzvě z jiného důvodu, někteří chtějí překonat svůj minulý výkon, jiní na počest svých nejbližších, všichni sdílejí stejnou vůli překonat strach z neúspěchu, pokořit tento finální závod o přežití a dokázat, že nepotřebují ničí pomoc.
Zkouška odolnosti
Vliv izolace se postupem času na každém rychle projevuje. Po pouhých patnácti dnech jsou očividné chemické změny v mozku, které způsobují, že lidé jsou ostražitější a více uvědomělí, často také depresivnější a podrážděnější. Mysl je sval, který, pokud není trénován podobně jako tělo, může rychle ztratit kontrolu. Bez společníka, s nímž by si mohli rozdělit práci, pomáhat si v nejistých situacích nebo se na něj jednoduše obrátit pro útěchu, přeživší vyhledávají různé způsoby, jak zůstat při smyslech. Od navazování přátelství s různými živočichy nebo vymýšlení a přehrávání situací se svými blízkými – každý má svou vlastní strategii. Dovede je jejich duševní odolnost do cíle, nebo je psychika zradí a ztratí sami nad sebou kontrolu?