Moc hubený na fotbal
Arthur Ashe se narodil 10. července 1943 a v pouhých šesti letech přišel o matku. Vychoval ho tedy starostlivý, ale přísný otec policista, který svému hubenému synovi z obavy o jeho zdraví pro jistotu zakázal hrát populární americký fotbal. Snad i z toho důvodu si malý Arthur vybral za svůj sport tenis, do té doby převážně bělošskou hru. Talentovaného chlapce si velice záhy všimli místní trenéři, a tak se i navzdory rasovým předsudkům postupně vypracoval v místního přeborníka. Svůj první velký úspěch zažil, když coby první černošský tenista vyhrál národní juniorský turnaj a v roce 1963 se stává prvním Afroameričanem, který nastoupil za americký daviscupový tým. V týmové soutěži následně čtyřikrát slavil titul, z toho ten první hned v roce 1963.
Bojovník proti rasismu
V 60. letech se z Ashe stala globální hvězda a patřil mezi nejslavnější tenisty své doby. V roce 1968 se mu podařilo vyhrát US Open, což až do konce svého života považoval za svůj největší sportovní úspěch. Nicméně, i přes fenomenální sportovní výkony mu v roce 1969 nebylo umožněno účastnit se turnaje v Jihoafrické republice, která kvůli své rasistické politice apartheidu odmítala připustit, že by černý tenista mohl hrát s bílými hráči. Ashe se po tomto zážitku stal jedním z vůdců protestů proti pokračující segregaci v Jižní Africe a po zbytek života se angažoval proti všem formám útisku černochů po celém světě, za což byl v 80. letech několikrát zatčen.
Dalšího historického úspěchu se dočkal 5. července 1975, když se v prvním ryze americkém finále Wimbledonu utkal se svým slavným soupeřem Jimmym Connorsem. I když se mu nikdy předtím ani nikdy potom nepodařilo Connorse porazit, vyhrál nakonec jako první tenista tmavé pleti prestižní Wimbledon a nadobro se zapsal do učebnic. Dodnes zůstal jediným černým hráčem, který vyhrál grandslamové finále US Open, Australian Open nebo právě i legendární Wimbledon.
Zastavilo ho až podlomené zdraví
Po historické výhře pokračoval Ashe ve své hvězdné kariéře, ale záhy nato v roce 1977 se podrobil operaci levé paty, po které se na krátký čas propadnul na 257. místo v žebříčku. I tak se ale Ashe nevzdal a o dva roky později se opět dostal na vrchol, když stanul na 14. pozici na žebříčku ATP. Bohužel, blížila se nevyhnutelná tragédie.
V roce 1979, vinou genetické predispozice, dostal Arthur Ashe těžký infarkt a v roce 1980 oznamuje ze zdravotních důvodů konec své kariéry. Onemocnění srdce si vyžádalo dvě náročné operace, z nichž druhá proběhla v roce 1983 – právě na vrcholu epidemie HIV. Ashe tak pravděpodobně během krevní transfúze obdržel krev nakaženou tímto smrtícím virem – svou diagnózu se dozví až v roce 1988, kdy se nemoc začala naplno projevovat. I když zpočátku své onemocnění tajil, nakonec se v roce 1992 rozhodl jít s pravdou ven a během posledního roku života aktivně pomáhal zvýšit povědomí o této smrtící chorobě. Arthur Ashe zemřel 6. února 1993 na komplikace spojené s AIDS – na jeho počest je po něm v roce 1997 pojmenován největší otevřený tenisový kurt na světě jako Arthur Ashe Stadium.
A tady si přečtěte, jak vypadalo poslední vystoupení Elvise Presleyho.