fb pixel Návrh sochy Václava Havla vyvolává děsivé vzpomínky na monstrózní plastiku Špinarové. Je tohle vážně nutné? – G.cz
Vyhledávání

Návrh sochy Václava Havla vyvolává děsivé vzpomínky na monstrózní plastiku Špinarové. Je tohle vážně nutné?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Je správné, že se odkaz našeho prvního porevolučního prezidenta v dnešní době stále připomíná. 8 let po své smrti se Václav Havel dočkal celé řady poct. Teď ale přišel jeden spolek s návrhem na výrobu jeho sochy a připravovaný výsledek by se dal přinejlepším nazvat slovem „nevkus“.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 18.11.2019, 12:01

Děsivý Havel s obří hlavou

Sochařina v České republice si zřejmě prochází nějakou těžkou krizí. Nebo mají místní v oblibě nevkusné sochy. Jinak si opravdu neumíme vysvětlit návrh, se kterým přišel spolek se vše říkajícím názvem „Spolek pro výstavbu sochy VH“. Ten podle svých webových stránek již od roku 2012 vybírá peníze na výrobu sochy Václava Havla, který až na několik bust u nás stále nemá vlastní bronzovou kopii. Na snahu spolku včera upozornili Piráti, kteří na svém facebookovém profilu sdíleli pozvánku na setkání s autorkou sochy Barborou Daušovou a pirátským poslancem Jakubem Michálkem. Havlova podobizna ze sádry byla po celý 17. listopad umístěna před budovou Poslanecké sněmovny a na následující měsíc se přenese do jejich útrob.

Socha, měřící 170 centimetrů, sice věrně kopíruje výšku našeho prvního porevolučního prezidenta, ale tím výčet pozitiv končí. Sádrová podobizna sice Havla připomíná, ale kvalita zpracování ze všeho nejvíc vyvolává vzpomínky na katastrofální sochu Věry Špinarové, jenž se spíše než své předloze podobala Milanu Šteindlerovi. Sádrový Havel tak spíše než sám sebe připomíná současného předsedu Senátu Jaroslava Kuberu. Aby toho nebylo málo, rozhodla se autorka sochy z nějakého důvodu zvětšit prezidentovu hlavu nepoměrně k jeho tělu, což při delším pozorování vyvolává v člověku značně nepříjemné až zlověstné pocity. A to ale není vše – Spolek pro výstavbu sochy VH se totiž rozhodl, že v případě, že se mu podaří vybrat požadovanou částku (která by měla činit nějakých 140 000 korun), udělá sochu přesně v této značně zfušované podobě. Logicky vyvstává na mysl otázka - proč se spolek nerozhodl uspořádat architektonickou soutěž na podobu sochy?

Proč zrovna tento návrh?

Na webových stránkách spolu se můžete dočíst, že autorkou sochy je již zmíněná Barbora Daušová, která Havlovu podobiznu vytvořila v rámci své ročníkové práce v oboru Sochařství na Západočeské univerzitě v Plzni. Nechceme nijak shazovat talent či umělecké nadání paní Daušové, ale možná není nejlepší nápad dát zpracovat první sochu jednoho z nejvýznamnějších Čechů v moderní historii, který navíc dodnes budí mnoho emocí, studentce sochařiny. To nemáme dostatek akademických sochařů, kteří by zcela určitě dokázali přijít s mnohem lepší podobiznou Václava Havla, která by nevypadala jako Jaroslav Kubera postižený gigantismem?

Při bližším prostudováním webových stránek spolku jsme zjistili, že se jejich předseda jmenuje Petr Dauš. Může se samozřejmě jednat o náhodu (a my ji nevylučujeme), ale nabízí se otázka, zda pan předseda tak trochu nedaroval vítězství v neexistujícím výběrovém řízení své příbuzné. Václav Havel by si zcela určitě sochu zasloužil, ale pokud se do toho máme pouštět, možná by se nemělo hned skočit po prvním návrhu, se kterým někdo přijde. Jestli chceme pana prezidenta zvěčnit bez toho, abychom se za výsledek nemuseli stydět, tak v první řadě uspořádejme regulérní architektonickou soutěž tak, jak je třeba na Západě zvykem. A ne se zbrkle pouštět do prvního zfušovaného studentského pokusu. S některými věcmi by se prostě nemělo spěchat.

A tady si přečtěte o posledních dnech Gustáva Husáka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články