fb pixel Návrat směnného obchodu: vtipný způsob, jak obejít Babišovu EET – G.cz
Vyhledávání

Návrat směnného obchodu: vtipný způsob, jak obejít Babišovu EET

Zapomeňte na peníze. Lokální česká ekonomika začíná fungovat stejně jako v pravěku.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 16.4.2017, 09:00

Babišův systém elektronické evidence tržeb (EET) je horší než epidemie spalniček, kobercové bombardování nebo invaze tureckých hord. EET cíleně likviduje živnostníky, zavírá venkovské hospody a ničí drobné podnikatele, sedláky a malé řemeslníky. Na mnoha místech se kvůli němu přestávají konat tradiční jarmarky a farmářské trhy. Jinde si řekli „A dost!“ a vymýšlejí, jak EET obejít.

V Hraci Králové Hradec se konal první „darovací trh“ a další se pod záštitou Unie živnostníků připravují třeba v Mělníku. Letohradu, Sezimově Ústí nebo v Chebu.

O co jde? EET se podle zákona vztahuje jen na situaci, kdy vám za vaše zboží zákazníci zaplatí. Pokud si ho ale vyměňujete za jiné zboží nebo služby, logicky nic evidovat nemusíte. Pěstujete třeba česnek? Nic vám nebrání, abyste se se zákazníkem nedomluvili, že vám za kilo česneku dá sklenici medu, lahev domácí šťávy nebo třeba kilo hovězího ze svého chovu.

Darovací trhy jsou ale jen začátkem a vztahují se jen na sedláky a farmáře. Vypadá to, že Babiš nás dotlačí k návratu darovací ekonomiky, která fungovala kdysi dávno v dobách, než lidé vynalezli peníze.

Představte si, že jste truhlář. V hospodě dostanete darem sto piv a hospodskému za to darem věnujete poličku do předsíně. V samoobsluze dostanete darem bochník chleba, kilo cibule a mraženou tresku a další nákup a prodavači za to dáte darem plnou nádrž benzínu. Zedník vám darem opraví dům a vy mu za to darem věnujete oblečení pro jeho děti. Darem budete celý měsíc chodit do práce a zaměstnavatel vám pak darem věnuje potraviny, které dostane darem od zemědělského podniku… A nakonec si budeme navzájem darovat kousky zlata – samozřejmě v ceně menší než 15 000 Kč.

Babiš nás prostě všechny přiměje ke směnnému obchodu - dar za dar. Na tomhle principu ostatně už dávno fungují tzv. LETS systémy (zkratka z anglického Local Exchange Trading System), založené na vzájemném zúčtování výměny zboží a služeb bez použití zákonného platidla. Více se o nich dočtete ZDE a je to vtipná alternativa peněz.

S arogancí moci je prostě třeba bojovat s vtipem. Moc je ve své podstatě pitomá a hloupá, takže boj s chytrými lidmi nikdy nemůže vyhrát. Zároveň ale je třeba přestat kupovat cokoli, na čem bohatne Babiš. Stáhněte si do mobilu aplikace Bez Andreje, která vám pomůže rozeznat produkty holdingu Agrofert a vyhnout se jim.

A TADY se podívejte, jak Babiš ničí přírodu a zdražuje pohonné hmoty a potraviny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články