Naučte se krást nesmrtelné hlášky cizích lidí – G.cz
Vyhledávání

Naučte se krást nesmrtelné hlášky cizích lidí

Když si někde přečtete něco chytrého, vydávejte to za svojí myšlenku. Třeba vám to projde jako tisícům lidí před vámi. Důležité je nebát se a nakrást!

Václav Rybář
Václav Rybář 5.10.2017, 16:00

Tony Stark ve třetím Iron Manovi prohlásil něco ve stylu: "Tohle už kdysi dávno řekl někdo geniální, ale teď to říkám já, takže tomu člověku vlastně dělám velkou službu." To je typická starkovská brutální upřímnost, která většině z nás chybí. Když řekne někdo v našem okolí něco chytrého nebo geniálního, upalujeme na Twitter nebo Facebook, abychom to tam naprali jako první. Protože historie přece nezná druhá místa, ne?

Ale vždycky je lepší si něco ukrást pro sebe, než vydávat geniální hlášku za výplod vaší oblíbené celebrity. To se na internetu děje naprosto běžně a vede to k řadě úsměvných informačních šumů. Věřím, že spousta z vás si myslí, že Marilyn Monroe měla nejen plný výstřih, ale i plnou hlavu. Většina jejích citací o pomíjivosti ženské krásy, nezdolnosti ženského ducha a nutnosti žít na maximum, ovšem pochází z per či rtů úplně jiných lidí.

Když se člověk začte do dobových rozhovorů s Marilyn, najde tam věty jako "Ráda se cítím blonďatě po celém těle, jestli mi rozumíte" nebo "Naučila jsem se takhle sexy chodit v deseti měsících a od té doby to praktikuju", tj. hlášky na úrovni mediální spodiny českého bulváru. Tu a tam pravděpodobně z Marilyn vypadlo i něco sofistikovanějšího ("V Hollywoodu všichni kašlou na vaší čest, mnohem důležitější je váš účes"), ale těžko bychom jí mohli přičítat hlášky, které kolují po internetu i tetovacích salónech, opatřené její jmenovkou:

1. "Historie nezná slušných dívek"

makeupbyday_blogspot_marylin makeupbyday.blogspot.com Správně drsňácká feministická hláška je často připisována Marilyn Monroe a občas se s ní ohánějí i fanoušci Margaret Thatcher. Ve skutečnosti je dílem profesorky Laurel Thatcher Ulrich z Harvardské univerzity.

2. "Ženy, které se snaží vyrovnat mužům, postrádají vyšší ambice"

Další feministická petarda, pronesená ovšem původně Timothym Learym - guruem americké kontrakultury, propagátorem LSD, ikonou hippies a podle Nixona nejnebezpečnějším mužem celé Ameriky.

3. "Radši budu nenáviděná za to, co jsem, než milována za to, co nejsem"

thefashiontag_wordpress_marylin thefashiontag.wordpress.com Hluboká myšlenka, kterou ovšem nelze připsat Marilyn. Pronesl ji totiž francouzský dramatik André Gide, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Ve svém dopise na rozloučenou ho citoval Kurt Cobain, takže tuhle památnou větu občas najdete i na předloktí jeho fanoušků.

4. "Dejte dívce správné boty a dobude celý svět"

Tohle už je celkem povrchní hláška, ale ve skutečnosti je duševním majetkem jiné blondýny, totiž herečky Bette Middler.

Marilyn Monroe samozřejmě není jedinou zlodějkou. V péči online fanoušků ovšem celebrity (často dávno mrtvé) kradou, aniž by to věděly. Morgan Freeman například nikdy neřekl:

5. "Homofobie není opravdová fobie. Tu definuje strach, kdežto homofobii definuje, že jste prostě kretén."

theurbandaily_com_freeman www.theurbandaily.com Na celém širém internetu je mu často připisována. Přitom pochází z Twitteru jménem "Tweets from God" (Tweety od boha). Leda že by byl Morgan Freeman bůh. To by vše vysvětlovalo.

Stejně tak údajně Shakespearova myšlenka...

6. "Očekávání je příčinou všech bolavých srdcí"

...je ve skutečnosti buddhistickým moudrem.

7. "Prý miluješ déšť, ale když přijde, tak sháníš deštník. Prý miluješ slunce, ale když přijde, tak vždy hledáš stín. Prý miluješ vítr, ale když přijde, tak vždy zavíráš okenice. Prý miluješ mne. A právě proto pochybuji."

doandroiddance_com_marley www.doandroidsdance.com Když pomineme, že deštníky se objevily až v devatenáctém století, je stejná hláška připisována kromě Shakespeara i Bobu Marleyovi. To je ovšem blbost. Stejně tak Marley nikdy neřekl:

8. "Někteří lidé déšť chápou, ostatní prostě jen moknou."

Autorem věty je totiž country zpěvák Roger Miller a Marleymu se začala připisovat až někdy v roce 2000, téměř dvacet let po jeho smrti.

9. "Občas je zdravé být jen sám se sebou. Potřebujete být o samotě, abyste přestali být definováni ostatními."

science_lakes_com_wilde www.sciencelakes.com Tahle hláška patří herečce Olivii Wilde, která ji pronesla v rozhovoru pro dámský časopis Marie Claire. Od té doby rotuje ovšem po internetu a je pod ní podepsaný... Oscar Wilde, který pravděpodobně rotuje v hrobě. Ponaučení? Všechno je všech, takže si můžete přivlastnit cokoliv, když dokážete slušnému množství lidí napovídat, že je to skutečně vaše. Slušným množstvím nemyslíme vašich 65 kamarádů na Facebooku. Musíte se snažit trochu víc. Ideální je vykrádat myšlenky mrtvých spisovatelů. Nemohou se bránit a nemohou ani nasbírat víc fanoušků na Facebooku. Využijte toho!

A TADY si přečtěte, jak by vypadaly klasické pohádky, kdyby byly napsané dnes.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články